Faktai apie Latvija

Faktai apie Latvija

Latvija randasi Baltijos jūros pakrantėje. Ji ribojasi su Estija, Lietuva, Rusija ir Baltarusija. Kalvas ir lygumas keičia tankūs miškai, kurie užima 43% šalies teritorijos. Latvijoje yra daugiau nei 3000 ežerų ir 12000 upių. Aukščiausias kalnas – Gaizinkalnis (311 m). 64589 kv. km plote gyvena apie 2,5 mln. gyventojų: latvių (56,5%), rusų (30,4%), baltarusių (4,3%), ukrainiečių (2,8%) lenkų (2,6%), kitų (3,4%).

Latvijos sostinė – Rygos miestas, įkurtas 1201 metais. Rygos gyventojai teisėtai didžiuojasi restauruotų modernaus stiliaus pastatų iškilmingumu, siauromis Senosios Rygos gatvelėmis, ūksmingais parkais pačiame miesto centre ir tiesiog unikalia jo atmosfera.

Teritorija suskirstyta į 26 rajonus (483 valsčius) ir 7 municipalitetus. Latvijoje yra keturi regionai: Vidžemė, Žiemgala, Kuržemė ir Latgala. Didžiausi miestai: Ryga (816 tūkst. žm.), Daugpilis (117 tūkst. žm.), Liepoja (97 tūkst. žm.), Jelgava (71 tūkst. žm.), Jūrmala (59 tūkst. žm.), Ventspilis (47 tūkst. žm.).

Latvija – parlamentinė demokratinė respublika. Šalies vadovas – prezidentas. Vyriausybės vadovas – ministras – pirmininkas, kabinetas – Ministrų taryba. Įstatymų leidybos valdžia – vienerių rūmų Seimas (Saeima).

Oficiali valstybinė kalba – latvių. Ji priklauso indoeuropiečių kalbų šeimai, gimininga latvių kalbai yra tik lietuvių kalba. Gyventojai gerai supranta rusiškai. Bendraujant su užsieniečiais dažniausiai naudojama anglų kalba.

Latvijos piniginis vienetas – Euras.

Latvijos gyventojų pasaulio suvokimas susiformavo įtakojamas krikščioniškų ir mitologinių pažiūrų. Dominuoja liuteronybė, Latvijos rytuose – katalikybė. Pakankamai didelė stačiatikių bendruomenė. Kartu su tradicinėmis religijomis plinta ir naujos. Visuomenė pakankamai tolerantiška įvairiems religiniams judėjimams – kaip rytų, taip ir vakarų. Apskritai bažnyčia nedaro reikšmingos įtakos visuomenės gyvenimui.

Latvijoje vidutinių platumų klimatas, kartais būna žymūs temperatūros pokyčiai. Šilta, šlapia žiema tęsiasi nuo lapkričio iki kovo vidurio. Vidutinė temperatūra žiemą nuo -5 iki +5 C, nors gali būti ir šalčiai iki -30 C. Vasara yra ne karšta, šilta. Vidutinė temperatūra vasarą nuo + 23 iki + 30 C. Patys komfortiškiausi mėnesiai poilsiui yra liepa ir rugpjūtis. Pavasaris ir ruduo pakankamai šilti. Trumpalaikis lietus gali būti bet kuriuo metų laiku.

Turistų buvimas Latvijoje pakankamai saugus, bet dėl patikimumo geriau laikytis kai kurių patarimų: nešiokite pinigus ir brangenybes vidinėje kišenėje, todėl kad yra kišenvagių; nepalikite rankinių, dokumentų ir kitų vertingų daiktų mašinoje; venkite įtartinas jaunų žmonių grupes; nenešiokite su savimi didelio grynų pinigų kiekio, beveik visur galima atsiskaityti kreditinėmis kortelėmis.

Turistams prieinamos pačios įvairiausios aptarnavimo paslaugos. Ekskliuzyviniai verslo klasės viešbučiai yra tik Rygoje, Liepojoje ir Ventspilyje – kainos prasideda nuo 50 Ls vienai parai. Turistiniai viešbučiai: 10-30 Ls vienai parai, viešbučiai jaunimui 1,50 – 3 Ls (be pusryčių). Sertifikuoti viešbučiai atitinka tarptautinius standartus. Po visą Latviją pasiskirstė maži viešbučiai, svečių namai, kaimo nameliai, kurių paslaugomis naudojasi ir šalies gyventojai, ir užsienio turistai. Kaina: 4 – 15 Ls. Šie viešbučiai priklauso organizacijai “Lauku Ceļotājs” (Kaimo keliautojas), kurioje galima gauti išsamios informacijos apie nakvynę ir poilsį kaime. Moteliai keliuose nelabai paplitę.

Restoranuose virtuvė yra analogiška europietiškai virtuvei. Būtinai paragaukite nacionalinės virtuvės patiekalų. Arbatpinigiai nėra būtini, bet įeina į sąskaitą, paprastai 10% už aptarnavimą.

Įdomūs faktai apie Latviją:
• Iki XII amžiaus po Kr. Latvijos teritorijoje gyveno pagoniškos baltų gentys: žiemgaliai, kuršiai, sėliai. X amžiuje lyvių (latvių protėvių) gentys priėmė stačiatikybę, sekant Kijevo Rusijos pavyzdžiu.
• Ryga – vienos iš seniausių vaistinių gimtinė Europoje. Jos įkūrimo data – 1357 metai, vieta – Rotušės aikštė. 1920 metais Rygoje buvo 35 vaistinės, 1938-tais – 78. Naujas puslapis Rygos vaistinių istorijoje – 1940 metai. Jos buvo nacionalizuotos.
• Baltijos šalyse anglų akcinė bendrovė „Grammofon“ 1901-02 metais įkūrė pirmą gramplokštelių fabriką Rygoje.
• Liepojoje, Kungu gatvėje 24, yra išsaugotas „Petro namelis“, kur apsistodavo ir lėbavo jaunas rusų caras. Sąskaita už jo apgyvendinimą vėliau buvo rasta miesto rotušės archyvuose, todėl kad apmokėti caro puotas teko iš miesto iždo.
• Bendras geležinkelių ilgis – 2 400 km, automobilių kelių - 59 500 km ( 33 000 km – kieta danga), vidinių vandens kelių – 300 km.
• Latviai turi daugiau nei milijoną liaudies dainų.
• Latvijoje 2008 metais buvo 1200 milijonierių.
• Latvijoje didžiausias mokestis tabako gaminiams – jis sudaro 80 (!) procentų cigarečių kainos.
• Rygos duona – tai meno kūrinys – šviesi ir tamsi, su graikiniais riešutais ir džiovintais abrikosais. Ši duona turi stebuklingą savybę – negenda ilgiau nei mėnesį laiko ir nesukietėja.

Ridas 2022-05-31 13:02
Jdgjdgxdgxjcbchcbchhcbchxhdhxhxhxhxhxhxhbxnxjx
Kaka 2024-03-28 13:38
Mgudmbgdnhfd
CluckCaptain38 2024-04-11 20:17
ok nemanau kad 5domu

Palikite komentarą

1
Prašome užpildyti visus privalomus laukus.
  • Vardas*
  • El. paštas*

    (nebus publikuojamas)
  • Tinklapis
  • Komentaras*