Vabzdžiai – ateities maistas

Vabzdžiai – ateities maistas

Neseniai Čikagos universitete vyko žmonijos ateities mitybos verslo planų konkursas. Laimėjo grupė, pasiūliusi maistui naudoti vabzdžius: jie yra labai maistingi, greitai dauginasi ir visiškai neteršia atmosferos.

Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio sektoriaus organizacija (Food and Agriculture Organization of the United Nations — FAO) nurodo, kad yra apie 1700 valgomų vabzdžių rūšių, iš kurių patys svarbiausi paeiliui yra vabalai (lot. Coleoptera), drugiai ir kandys (lot. Lepidoptera), bitės, vapsvos ir skruzdės (lot. Hymenoptera), žiogai ir svirpliai (lot. Orthoptera), termitai (lot. Isoptera), blakės (lot. Hemiptera) ir cikados (lot. Homoptera).

Reguliariai vabzdžius valgo net 130 pasaulio šalyse! Daugiausiai tai Azijos ir Afrikos šalys. Tačiau vis madingiau tampa juos valgyti ir Europoje. Vabzdžiuose daugiau baltymų nei vištienoje, apstu geležies, magnio ir kitų svarbių elementų, galų gale, tai tiesiog skanu. Pavyzdžiui, rūkytą žiogą sudaro net 75% baltymų ir 28% riebalų bei keletas gyvybei svarbių vitaminų.

Mes nekalbėsime apie kitų šalių vabzdžių ruošimo kulinarines vingrybes. Įsivaizduokite situaciją, kad keliaujant vasarą gamtoje prapuolė visos Jūsų maisto atsargos ir beveik visi daiktai (liko tik tai, kas buvo kišenėse: peilis, degtukai ir pan.).

Taigi su kokiais vabzdžiais mes dažniausiai susiduriame miške? Uodus, žinoma, galima valgyti, tačiau įdėtos pastangos jų gaudymui neatsipirks. Todėl geriau paieškoti ko nors kaloringesnio:

Vabalai ir jų lervos. Po medžių žieve vabalai deda savo kiaušinėlius, iš kurių išsirita lervos, mintančios mediena. Susirinkti šias lervas nėra sunku. Jei šalia auga eglė, atlupkite nuo jos kiek žievės ir padėkite ant žemės. Ilgai laukti nereikės: į puotą ant žievės susirinks daug vabalų. Susirinkite juos ir puotaukite patys.

Skruzdėlės. Labai maistingi skruzdžių kiaušinėliai. Valgomos ir pačios skruzdėlės. Susiradę skruzdėlyną, įsmeikite į jį drėgną lazdelę. Ją greitai aplips skruzdėlės.

Žiogai. Lengviau juos pagausite vėsiu oru, kuris žiogus padaro kiek apsnūdusius.

Medžio pintis
Medžio pintis

Laukinės bitės, vapsvos, širšės, kamanės. Jums labai pasiseks, jei rasite drevę su laukinėmis bitėmis. Galėsite pasmaguriauti ne tik pačiomis bitutėmis, bet ir jų lervomis ir net medumi! Tačiau jei neturite ugnies, taip daryti nepatartume. Bičių ir vapsvų įkandimai skausmingi, o širšių įkandimas gali būti net mirtinas. Kaip elgtis įgėlus bitei, vapsvai ar širšei skaitykite čia. Iš ant medžio augančios pinties (žr. Foto) reikia pasidaryti dūminimo prietaisą. 

Iš žolės reikia pasidaryti pakankamai nemažą kaištį drevei su bitėmis užkimšti. Belieka padegti pintį, įsitikinti, kad ji nedega atvira liepsna, o rūksta ir smilksta, įmesti ją į drevę. Tada, pakankamai greitai, bet nemosikuojant rankomis, reikia užkimšti drevę su bitėmis pasiruoštų žolių kaiščiu. Po kurio laiko bitės žus ir beliks tik jas susirinkti.

Vapsvų lizdas
Vapsvų lizdas

Vapsvų lizdas iš šono primena popierinį kamuolį (žr. foto).

Jei prie tokio lizdo prinešite ugnį, jis labai greitai sudegs (kadangi jis iš celiuliozės) ir tuo pačiu išsikepsite pačius lizdo gyventojus bei jų lervas.

Gaudydami bites, vapsvas ar širšes nepamirškite, kad šie vabzdžiai pirmiausiai reaguoja į judesį, todėl nemosuokite rankomis ir nebėkite. Svarbus dar vienas momentas: įkandus bitei, vapsvai ar širšei kartu išsiskiria fermentai, kurie tarnauja kaip orientyras kitoms jų giminaitėms ir nurodo, kur reikia kąsti! Būkite atsargūs!

Kamanės nėra agresyvios. Ir jeigu nedaryti rankomis staigių judesių, tai korius su medumi galima imti iš lizdo tiesiog plikomis rankomis. Paprastai kamanės gyvena apleistuose pelių urveliuose, kartais jos stato namus žolėje. Jei Jums pavyko rasti kamanių lizdą – esate laiminguolis! Kamanių medaus aromato žodžiais nenusakysi!

Musės, akliai ir kita ,,aviacija“: valgykite vabzdžius, kurie ,,valgo“ Jus!

Pastaba: žalių vabzdžių valgyti nereikia! Geriausiai juos pakepti. Galima išdžiovinti, sutrinti ir valgyti su kitu maistu.

Žinoma, jei vabzdžiai Jums ne prie širdies, savo meniu ekstremalioje situacijoje galite paįvairinti ir kitais gyviais: varliagyviais, moliuskais, vėžiagyviais ir ropliais.

Atsidūrę ekstremalioje situacijoje nepraleiskite nė vieno maisto šaltinio, nes tik tai padės Jums išgyventi!



 

Komentarų kol kas nėra. Būkite pirmas!

Palikite komentarą

1
Prašome užpildyti visus privalomus laukus.
  • Vardas*
  • El. paštas*

    (nebus publikuojamas)
  • Tinklapis
  • Komentaras*