Ką vertėtų turėti savo kelionės vaistinėlėje
Nesvarbu, kur planuojate vykti, į sodybą kaime ar į gamtą, į turistinį žygį ar kelionę į užsienyje. Ruošdamiesi kelionei visuomet tikimės nepakartojamų įspūdžių, puikiai pailsėti ir nesame linkę galvoti apie kelionėje tykančius sunkumus. Deja, pavojų sveikatai gali kilti bet kada ir bet kur. Kad tai nesugadintų atostogų, patartina išvykstant į kelionę pasirūpinti savo vaistinėle. Labai svarbu, kad joje būtų priemonių, tinkamų bet kuriomis aplinkybėmis. Suprantama, nesivežiosite visos vaistinės vaistų su savimi, todėl pabandykime apžvelgti reikalingiausius vaistus, kuriuos turėtų turėti kiekvienas savo kelionės vaistinėlėje.
Pirmiausiai, niekada nepamirškite pasiimti vaistų, gydytojo išrašytų būtent Jums (nuo astmos, diabeto ir pan.), apskaičiuojant, kiek reikės kelionės trukmei ir pasiimant kiek daugiau atsargai. Jeigu vykstate į užsienio šalį, su savimi turėkite ne tik vaistus, bet ir recepto kopijas ar gydytojo raštą. Be to, visada pravartu turėti vaistų nuo skausmo, pykinimo, viduriavimo ar vidurių užkietėjimo, tepalo nuo raumenų skausmo, vaistų nuo peršalimo, pykinimo, pleistrų nuo nuospaudų, dar keletas kitų smulkmenų ir vaistinėlė beveik parengta. Tačiau atminkime, vaistinėlės sudėtis priklauso ir nuo to, kur susiruošėte atostogauti: miestuose pakanka mažesnės vaistinėlės, o gamtoje, kalnuose ar kitose sunkiai pasiekiamose, mažai apgyvendintose vietovėse, vaistinėlė turi būti didesnė.
Dažniausia problema, su kuria susiduria keliaujantys žmonės, tai galvos skausmas. Praleidžiant daugiau laiko lauke, esant kaitriai saulei, galvą skauda dažniau. Nepamirškite akinių nuo saulės, kurie padeda. Įsidėkite vaistų nuo galvos skausmo (aspirino, ibuprofeno, tylenolio ar kitų, Jums labiausiai padedančių).
Jums taip pat gali netikėtai imti skaudėti gerklę. Todėl turėkite čiulpiamųjų tablečių su eukaliptu, mentoliu ar vitaminu C, kurie numalšins gerklės peršulį, atgaivins burnos kvapą.
Keičiantis maistui, keliautojai dažnai susiduria su virškinimo sutrikimais. Norint išvengti virškinimo sutrikimų, keliaujant reikia valgyti reguliariai ir kokybišką maistą. Venkite valgyti šviežius vaisius. Stenkitės gerti daug vandens (geriausiai – mineralinio negazuoto). Turėkite su savimi vaistų nuo viduriavimo, virškinimo fermentų, rėmens. Pasiimkite ir paprasčiausių angliukų. Vakare prieš miegą galite išgerti Correctol piliulių, nuo kurių ryte jau pajusite poveikį. Jam sustiprinti, galite išgerti karštos arbatos ar suvalgyti lengvus pusryčius. Viduriavimą gali sukelti bet kas, netgi pasikeitęs vanduo. Todėl galite įsidėti Immodium, kuris gerai suveiks atsitikus šiai nelaimei. Be to, būtina turėti ir antibiotikų, kurie gali būti reikalingi stipraus apsinuodijimo ar gausaus viduriavimo atveju. Tačiau, kuriuos pasiimti, geriau pasitarti su šeimos gydytoju.
Nesvarbu, ar esate alergiškas žmogus, ar niekada neesate susidūręs su šia problema, keliaujant vis tiek turėtumėt pasiimti preparatų nuo alergijos. Keliaujant dažnai susiduriama su įvairiais naujais alergenais. Jūsų organizmas gali „audringai“ sureaguoti į egzotišką maistą, augalus ar vabzdžių įkandimus. Atsiradus labai stipriam alerginiam niežėjimui galite pridėti ir laikyti ledo. Alergiški žmonės su savimi visą laiką reikia turi turėti adrenalino ir alergenui patekus į organizmą, nedelsiant jo susišvirkšti. Nuo to, ar vaistinėlėje yra šių vaistų, gali priklausyti žmogaus gyvybė.
Kelionėje nei vienas nėra apsaugotas nuo sužalojimų, sumušimų ar patempimų, todėl pravartu su savimi turėti skausmą malšinančių ir patempimus gydančių tepalų ar šaldomųjų aerozolių. Skausmui malšinti galima naudoti šaltus kompresus ar ledą, ypač jei skauda sumuštą vietą. Taip pat nepamirškite įsidėti antibiotinio kremo žaizdoms, paprasto medicininio ir elastinio binto bei gydomųjų pleistrų, sterilių pirštinių, dezinfekuojančių servetėlių ar spirito, kurie pagelbės pritrynus nuospaudas, pūsles ar stipriau susižeidus. Atminkite, kad einant didelius atstumus, batai gali nutrinti pėdas, todėl net negalvokite kelionėje avėti naujais batais. Avėkite tiktai jau patikrintus ir patogius batus.
Kelionėje netikėtai galime atsidurti stresinėje situacijoje, patirti širdies veiklos sutrikimus, emocinį persitempimą, didelį fizinį nuovargį ar nervų įtampą. Todėl pravartu su savimi silpno poveikio raminamųjų tablečių (pavyzdžiui Sedatif) ir širdies raumenis stiprinančių lašelių, validolio. Kalio ir magnio preparatai padės esant širdies ritmo sutrikimams.
Kai kurie keliautojai susiduria su pykinimu, kurio pagrindinė priežastis – silpnas vestibiuliarinis aparatas. Jeigu keliaujant Jums būna tokios problemos, patartina prieš kelionę išgerti vaistų nuo pykinimo. Jeigu pykinimas Jus kelionėje ištiko pirmą kartą ir vaistų savo vaistinėlėje neturite, galima čiulpti citrinos skiltelę, mėtinį ledinuką ar ledo gabalėlį.
Rekomenduočiau paties dažnai naudojamą preparatą Alka-Seltzer. Šios vandenyje tirpstančios tabletės nepamainomos daugumoje situacijų, nesvarbu, ar tai būtų galvos skausmas, skrandžio problemos ar net pagirios, jos dažniausiai niekada nenuvilia.
Keliaujant gamtoje dažnai nepasiseka išvengti vabzdžių įkandimų. Todėl į kelionės vaistinėlę derėtų nepamiršti įsidėti repelentų (kraujasiurbius atbaidančių medžiagų), kurių skleidžiamas kvapas paralyžiuoja vabzdžių kraujasiurbių uoslės receptorius ar tiesiog juos atbaido. Jeigu apsisaugoti nuo vabzdžių nepavyko ir Jums įkando, niežtinčią, skaudančią ar patinusią vietą patartina tepti spiritiniais tirpalais, antihistamininiais tepalais, kurie slopina vabzdžių nuodų sukeltas reakcijas.
Keliaudami šiltuoju metų laiku nepamirškite į kelionės vaistinėlę įsidėti priemonių odai nuo saulės apsaugoti.
Jeigu vykstate į egzotinę šalį, pasidomėkite nuo ko reikėtų skiepytis ir pasiskiepykite. Be to, vykdami į užsienį pasirūpinkite sveikatos draudimu. Nelaimės atveju tai apsaugos nuo didelių finansinių nuostolių, jeigu teks kreiptis pagalbos į tos šalies medikus.