Saugumo pagrindai keliaujant autostopu

Saugumo pagrindai keliaujant autostopu

Ar teko nors kartą keliauti autostopu? Vieni, kamuojami įvairių nusistatymų ar baimių, taip keliauti niekada nėra bandę. Kiti teigia, jog tai pats geriausias keliavimo būdas. Taigi koks keliavimas autostopu yra: linksmas, pigus, kupinas naujų pažinčių ir įspūdžių ar baisus ir pavojingas?

Jeigu žinai, kaip keliauti autostopu saugiai ir išvengti netikėtumų, iš esmės tai yra saugus būdas keliauti.

Pirmiausiai visada stenkitės būti saugioje kelio atkarpoje ir jokiu būdu nelyskite į važiuojamą dalį. Stenkitės atsistoti taip, kad vairuotojai matytų Jus už 100 metrų ir turėtų pakankamai laiko pagalvoti, ar jie nori Jus pavėžėti, bei spėtų saugiai sustoti šalia. Patikėkite, jei atsistosite šalia posūkio, tai bus ne tik nesaugu Jums, bet ir vairuotojai tiesiog pralėks net nespėję sureaguoti į Jus. Be to, gerai būtų, kad vilkėtumėte kuo ryškesnių spalvų rūbus ir taip būtumėte geriau matomi kelyje.

Sustabdę automobilį, visada stenkitės atkreipti dėmesį, ar vairuotojas neapsvaigęs nuo alkoholio ar narkotikų. Prieš sėdant į automobilį, žiūrėdami vairuotojui į akis, užduokite keletą klausimų, tokių kaip: ,,kur važiuojate?“, ,,ar galite pavežti iki ten ar ten?“ ir pan. Stebėkite vairuotojo reakciją. Jei iš atsakymų kils nors menkiausias įtarimas, kad vairuotojas gali būti apsvaigęs, nesėskite į automobilį.

Daugelis mano, kad taip keliauti moterims yra daug pavojingiau. Tačiau taip nėra: tiek vyrai, tiek moterys praneša apie smurtą ir prievartą keliaujant autostopu. Be to, vyrai mažiau linkę pranešti apie tai, kas jiems nutinka. Nužudytų vyrų pasitaiko daugiau nei moterų.

Iš esmės moterims taip keliauti netgi lengviau ir efektyviau. Joms daug dažniau sustoja kitos moterys, šeimos ar šiaip vairuotojai, kurie paprastai nelinkę imti pakeleivių, nes nori padėti šioje situacijoje, kurioje, jų manymu, moteriai yra nesaugu.

Saugumo patarimai, kaip tinkamai elgtis įsėdus į automobilį:
Įsėdę pirmiausiai patikrinkite, ar durys neužsirakina automatiškai, nes vairuotojas gali būti įjungęs automatinį durų užraktą ir tada duris galima atidaryti tik iš lauko pusės. Suvaidinkite, kad blogai uždarėte duris ir patikrinkite jas.

Jei ten, kur esate yra kitų žmonių ar namų, vos tik įsėdę galite jiems pamojuoti ir apsimesti, kad atsisveikinate. Tada vairuotojas galvos, kad Jūsų draugai žino, į kokį automobilį įsėdote.

Stenkitės įsidėmėti automobilio registracijos numerį ar bent jau modelį, spalvą ir panašiai. Išsiųskite SMS su šia informacija draugui(-ei). Galite apsimesti, kad skambinate kažkam ir paminėti, kokiame automobilyje esate. Jei vairuotojas turi blogų kėslų, išgirdęs tokį pokalbį, gali jų nesiimti.

Turbūt saugiausiai yra važiuoti tik su vienu vairuotoju, o ne grupele vyriškių.

Saugiau sėdėti priekyje šalia vairuotojo.

Neblogai turėti šalia savęs ašarinių dujų balionėli dėl viso pikto. Tačiau gerai išsiaiškinkite, ar tai nedraudžia įstatymai toje vietovėje, kur keliaujate (kai kuriuose šalyse tai draudžiama).

Jei vairuotojas važiuoja ilgą kelią, siūlo pailsėti ir numigti kartu kurį laiką, niekada nesutikite. Sakykite, kad vykstate pas draugą ir ten išsimiegosite. Jei jis vis dėl to sustos ir sakys, kad jam reikia pailsėti, geriau išlipkite ir stabdykite kitą automobilį.

Keliaujant autostopu geriausia yra rinktis vairuotojus patiems. Kaip tai padaryti? Paprašykite, kad Jus nuvežtų iki artimiausios degalinės. Tokiu atveju iš šono galėsite matyti ir analizuoti vairuotojus. Geras pasirinkimas yra sunkvežimių vairuotojai. Keleivis palyginti toliau sėdi nuo vairuotojo ir blogiausiu atveju visada spėsite atidaryti duris anksčiau. Be to, daugumoje sunkvežimių yra įmontuoti davikliai, rodantys tikslią jų buvimo vietą. Todėl, išklydus iš maršruto, įmonės, kuriai priklauso sunkvežimis, vadybininkai gali pradėti skambinti ir klausti kas vyksta. Dažniausiai sunkvežimių vairuotojai yra labai draugiški. Visi jie gali susisiekti su kitais netoliese esančiais vairuotojais radijo ryšio pagalba. Todėl išsiskiriant jūsų keliams, visada gali pranešti kitiems netoliese esantiems kolegoms, koks esate geras žmogus ir paprašyti, kad pakeliui pavėžėtų Jus. Taip važiuodami pro šalį kiti sunkvežimių vairuotojai mielai sustos Jus paimti ir galėsite tęsti kelionę.

Visada pasitikėkite savo intuicija, bet niekada nepanikuokite.

Stenkitės palaikyti draugišką pokalbį.

Jei turite kuprinę ar bet kokį kitą bagažą, visus svarbiausius daiktus (pasą, piniginę, mobilųjį telefoną ir pan.) visada laikykite prie kūno. Niekada negali žinoti, kas gali nutikti. Atminkite, įlipant į automobilį Jūsų bagažas visada patenka į vidų paskutinėje vietoje, t.y., tik įlipus Jums, o išlipant – atvirkščiai. Jei įmanoma, niekada nedėkite daiktų į bagažinę, nes pasitaiko atvejų, kai vairuotojas tiesiog nuvažiuoja su jais, Jums net nespėjus įlipti vidun.

Jei vis dėl to susiklosto tokia situacija, kad viskas vyksta ne tokia linkme, kaip turėtų vykti, jei pajaučiate pavojų, Jums pravers dar keletas patarimų:

Visų pirma, stenkitės nepanikuoti ir paprašykite, kad vairuotojas sustotų ir Jus išleistų. Jei matote, kad vairuotojas neketina to padaryti, galite staiga užtraukti rankinį stabdį ir sukelti maža incidentą. Tik jokiu būdu nedarykite to, jei važiuojate dideliu greičiu, nes galite patekti į rimtą avariją.

Jei pajaučiate, kad kažkas ne taip, tačiau neesate visiškai tikri, labai geras būdas yra tiesiog pasakyti vairuotojui, kad Jums bloga ir paprašyti, kad stotų, nes tuoj vemsite. Jis, žinoma, sustos, nes nenorės, kad tai atsitiktų jo automobilyje. Automobiliui vos tik sustojus, eikite kuo toliau nuo jo ir pasakykite vairuotojui, kad kelionės nebetęsite.

Dėl visa ko, visada turėkite su savimi tualetinio popieriaus ritinėlį ar vienkartinių nosinaičių ir žiebtuvėlį. Vairuotojui atsisakius sustoti, uždekite tualetinį popierių ar nosinaites ir meskite ant galinių sėdynių. Dūmai ir ugnis privers vairuotoją sustoti, o visa tai, be abejo, atkreips pravažiuojančių automobilių vairuotojų bei keleivių dėmesį.

Bet kuriuo atveju, kad ir kas atsitiktų, stenkitės visada išlikti ramūs ir pasitikintys savimi. Neleiskite panikai užvaldyti Jūsų!
 

Raminta 2011-08-23 14:47
Drasus zmones tie tranzuotojai, as tai taip negaleciau...

Palikite komentarą

1
Prašome užpildyti visus privalomus laukus.
  • Vardas*
  • El. paštas*

    (nebus publikuojamas)
  • Tinklapis
  • Komentaras*