Kelionė po Šilutės kraštą

Keliavimo būdas: Automobiliu
Atstumas: ~100 км
Trukmė: ~6 hr.

Šilutės kraštas – tai kraštas, kur vanduo ir žmonės kuria gyvenimą. Tai unikali vietovė, kurią verta aplankyti. Šilutės kraštas garsėja savo pavasariniais potvyniais, apsemiančiais dideles teritorijas ir atskiriančiais kai kurias gyvenvietes nuo likusios civilizacijos. Krašto išskirtinumą sąlygoja tai, kad čia yra Nemuno Delta, kurioje yra 14 draustinių bei 1 rezervatas, kai kur dar žmogaus nepaliesta išskirtinė gamta, neapsakomi potvyniai su tūkstančiais gulbių bei užliejamose pievose įrengtos polderių sistemos. Nemuno Deltos regioninis parkas sudaro 28000 ha. Iš viso Šilutės savivaldybės teritorijoje yra 312 kultūros paveldo objektai.

Loading map...

Šilutė

Dabartinėje Šilutės teritorijoje XVI a. buvo trys gyvenvietės: Verdainė, Šilokarčema ir Žibai. Jiems apsijungus, miestas gavo Šilokarčemos (vok. Heydekrug) pavadinimą, kuris rašytiniuose šaltiniuose pirmą kartą paminėtas dar 1511 m.

Taigi pradėkime kelionę po Šilutės miestą pėsčiomis ir susipažinkime su senoviniais, puošniais pastatais. Kaip ir kiekvienas miestas ar miestelis, taip ir Šilutė prasideda nuo stoties. Šilutės geležinkelio stotis veikia nuo XIX a. pabaigos. Geležinkelio stoties pastatas (pastatytas 1875 m.) yra Geležinkelio gatvėje netoliese esančio Geležinkelio tilto (pastatytas 1870 m., restauruotas 2010 m.) per Šyšos upę.

Eidami toliau miesto centro kryptimi, pamatysime Šilutės katalikų Šv. Kryžiaus bažnyčią (Katalikų Bažnyčios g. 1). Tai stačiakampio formos raudonų plytų istorizmo stiliaus bažnyčia, pastatyta 1854 metais. Ją puošia virš priekinio frontono išmūrytas ažūrinis dviejų aukštų bokštelis bei itin dailios formos vitražiniai langai. Tuomet bažnyčios stogas buvo iš olandiškų čerpių, o dabar perdengtas cinkuota skarda ir nudažytas raudonai. Priešais centrinį įėjimą, dešinėje, ant aukšto pjedestalo, pastatyta Šv. Mergelės Marijos statula.
Keliaukime miesto centro link ir stabtelėkime ties Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokykla (Lietuvininkų g. 72). Šie įspūdingi raudonų plytų neogotikinio stiliaus pastatai buvo pastatyti 1845 metais. Juose net iki 1953 m. veikė apskrities teismo rūmai bei 200 vietų kalėjimas.

Eikime tolyn Lietuvininkų gatve. Pačiame miesto centre (Lietuvininkų g. 36) yra Šilutės miesto muziejus. Šilutės muziejaus ištakos siekia XIX a. pabaigą, kuomet 1889 m. senąjį Šilokarčemos dvarą nupirko iš Klaipėdos kilęs dvarininkas Hugo Šojus (Hugo Scheu). 1990 m. Šilutės kraštotyros muziejus buvo pervardintas į Šilutės muziejų, paruoštos naujos ekspozicijos. Eksponuojami patys vertingiausi H. Šojaus kolekcijos eksponatai. Muziejus turi įsteigęs savo filialus Kintuose, Bitėnuose, Švėkšnoje, Žemaičių Naumiestyje bei Macikuose. Šiuo metu muziejuje bei jo filialuose yra sukaupta beveik 57 000 eksponatų. Šilutės muziejuje eksponuojami Klaipėdos krašto lietuvininkų baldai, saviti šio krašto drabužiai bei rankdarbiai; muziejaus pradininko, vokiečių dvarininko Hugo Šojaus dvaro baldai; Klaipėdos krašto žemėlapiai bei fotografijų rinkiniai, atspindintys Šilutės miesto architektūrą praėjusio šimtmečio pradžioje; Hugo Šojaus surinktų ragų, drugelių, vabalų kolekcija ir pamario krašto gyvūnų bei paukščių iškamšos, padarytos jau po Antrojo pasaulinio karo. Gausu ir kitokių eksponatų.

Paėjėjus tolėliau iki Lietuvininkų g. 23 namo, pamatysime Šilutės pašto pastatą, statytą dar 1909 m. Visi šalia jo esantys gyvenamieji namai – Respublikinės reikšmės architektūros paminklai. Kitoje kelio pusėje (Lietuvininkų g. 22) matyti Šilutės priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba, įsikūrusi 1911 m. statybos pastate. O visai šalia pašto (Lietuvininkų g. 25) stovi Šilutės Evangelikų liuteronų bažnyčia (statyta 1924-1926m.), kurios bokštas su trimis varpais ir vienu didžiausių Lietuvoje bokšto laikrodžių (ciferblato skersmuo – 2,5 metro) kyla į 50 metrų aukštį.

Eidami toliau prieisite kilusio iš Šilutės vokiečių rašytojo ir dramaturgo Hermano Zudermano (1857-1928m.) paminklą, tarybinių karių kapines, įrašytas į kultūros paveldo registrą, H.Šojaus dvarą (1818 m.) – nesudėtingų formų vėlyvo klasicizmo bei istorizmo laikų pastatą su neryškiais stiliaus bruožais bei santūriu, būdingu Klaipėdos kraštui dekoru. Šalia – buvęs angliško tipo dvaro parkas su 3 tvenkiniais ir šiltnamiais. Deja, parkas stipriai nukentėjo per Antrąjį pasaulinį karą. Po karo ilgą laiką jis buvo menkai prižiūrimas, gerokai apnyko, žuvo nemažai egzotinių medžių. Tačiau dabar tai mėgstamas šilutiškių ir miesto svečių parkas.

Prie pat H.Šojaus dvaro šviečia Geltonas metalinis tiltas per Šyšos upę, nutiestas dar 1914 metais. Paėjėję upės pylimu, atsidursite Senojoje Šilutės turgaus aikštėje ir buvusiame Žuvų turguje, veikusiame nuo 1511 metų ir garsėjusiame visame Klaipėdos krašte. Pasižvalgę po aplink aikštę išsidėsčiusius Klaipėdos kraštui būdingos architektūros senuosius gyvenamuosius namus, pasukite į šalia esančią Uosto gatvę. Prieisite Šilutės prieplauką (Uosto g. 9), kur galite paplaukioti laivais pagal paruoštus įvairius pažintinius maršrutus (pvz., Pamario Švyturių kelias ir kt.), išplaukti į marias ir net pasiekti Nidą bei grįžti atgal.

Kelionės nuorodos ...
Tikimės, kad Jūsų pažintis su Šilutės kraštu paliks neišdildomų įspūdžių ir norėsite sugrįžti čia dar ne kartą.