Lietuvos etnokultūriniai regionai

Lietuvos etnokultūriniai regionai

Aukštaitija

Aukštaičių vardas minimas nuo 1322 metų, kai jie minimi Gedimino sutartyje su vokiečiais. Tai pirminio Lietuvos valstybės branduolio žemės, kuriuose apie XI a. susikūrė Lietuvos kunigaikštystė. Yra rytų Aukštaitija ir vad. Vakarų Aukštaitija (pirmojo administracinį kultūrinį centrą šiuo metu siūloma formuoti Utenoje, o antrojo – Panevėžyje). Aukštaitijoje iš dalies išlikęs kai kurių sen. baltų etninių darinių (Dainavos, Sėlos, Žemgalos ir kt.) etnokultūrinis palikimas. Aukštaitija plačiąja prasme itin turtinga tarmių, tradicinių papročių, tradicinės architektūros, gyvensenos ir kt. istorinio etnokultūrinio paveldo įvairove. Senovėje žmonės gyveno laisvai išdėstytuose vienkiemiuose arba gatviniuose rėžiniuose kaimuose, kuriose gyvenamieji namai būdavo išrikiuoti palei kelią, o ūkiniai sustatyti kiemo gilumoje. Dar ir dabar Aukštaitijos nacionaliniame parke galite pamatyti tokių egzotiškų kaimų.

Aukštaitija nuo seno garsėja kaip aludarių kraštas. Biržuose galite aplankyti Alaus muziejų, bei paskanauti alaus net trijose mieste esančiose alaus daryklose. Kitas šio reginio miestas – Utena, turi didelę alaus daryklą “Utenos alus”.Įdomu, ar alaus gerimas, ar nepaprastai turtinga gamta, apdovanojusi šį kraštą daugybe ežerų, miškų ir kalvų, lėmė aukštaičių linksmą būdą.

Dzūkija

Dzūkija – vienas iš 5 Lietuvos etnokultūrinių regionų. Dzūkijai priskiriamos Alytaus apskrities, miesto ir rajono, Druskininkų, Lazdijų, Varėnos, Vilniaus apskrities, miesto ir rajono, Šalčininkų, Švenčionių ir Trakų apskričių savivaldybės. Šiam kraštui priskiriamos ir Kauno apskrities Prienų savivaldybės Birštono, Jiezno ir Stakliškių seniūnijos.

Dzūkijos pavadinimas palyginti naujas ir atsirado tik XIX a. Jis kilo nuo gyventojų dzūkininkų tarmės, kurie vartoja "c", "dz" vietoj "t", "d", ir kitų tarminių ypatumų. Dzūkijos krašto pavadinimas - Dainava. Pirmą kartą jis kaip "terra Deynowe" (Dainavos žemė) paminėtas 1253 m. karaliaus Mindaugo laiške Livonijos ordinui.

Dzūkija labai miškingas regionas ir garsėja grybais. Šiam regionui tenka labai graži Lietuvos kraštovaizdžio dalis. Jai būdingas nedidelis, bet raiškus kalvotumas, dideli sausų miškų (daugiausia pušynų) plotai. Dzūkijos teritorijoje yra didžiausias šalies miškų masyvas - Dainavos giria, kuri užima net 135 tūkst. ha plotą. Medininkų aukštumoje yra aukščiausia Lietuvos vieta - Aukštojo kalva, siekianti 293, 84 m. Regione yra didžiausia Lietuvos Respublikos teritorijoje pelkė – Čepkelių raistas užimantis 5858 ha plotą.

Dzūkai nuo seno yra labai dainingi. Sakoma, kad dzūkų daina skambiausia, giesmė liūdniausia, rauda graudžiausia. Jų senovės audiniuose dažnai marguoja lapeliai, gėlytės, atspindintys aplinkos grožį.

Suvalkija/Sūduva

Suvalkija/Sūduva - regionas kairiajame Nemuno krante, apimantis didžiąją Lietuvos Užnemunės dalį (Marijampolės aps. Kalvarijos, Kazlų Rūdos, Marijampolės, Šakių ir Vilkaviškio rajonus, Kauno aps. Kauno rajono pietinę ir Prienų rajono vakarinę dalis) todėl dar vadinamas Užnemunė.

Sūduviai iš visų dabartinės Lietuvos etninių regionų gyventojų rašytiniuose šaltiniuose yra paminėti anksčiausiai – II a. mokslininko ir keliautojo Klaudijaus Ptolemėjo „Geografijoje“. Sūduvių verslas nuo I tūkstantmečio pradžios buvo ir yra žemdirbystė. Sūduvoje anksčiau nei kitose Lietuvos vietose panaikinta baudžiava, žemdirbystei palankios derlingos žemės bei darbštumas leido regiono gyventojams tapti turtingiausiais XIX – XX a. Lietuvos ūkininkais. XIX a. pab. vakarinėje Suvalkijos dalyje vartojamų kapsų ir zanavykų šnektų pagrindu susiformavo dabartinė bendrinė (literatūrinė) lietuvių kalba. Regionas visada garsėja protingais žmonėmis: tarp jų Jonas Jablonskis – lietuvių kalbos kūrėjas, bei Lietuvos himno autorius – Vincas Kudirka. Suvalkiečiai garsėja ne tik sumanumu, bet ir taupumu. Apie jų taupumą yra sukurta daugybė anekdotų.

Žemaitija

Žemaičių vardas pirmąkart minimas XIII a. pradžioje Voluinės kronikoje, kur kalbama apie 1215 m. įvykius. Žemaičių gyvensena visada smarkiai skyrėsi nuo kitų etnografinių Lietuvos sričių gyventojų kultūros. Ypač populiari buvo puodininkystė. Amato paplitimu ir darbų gausa žemaičių puodžiai lenkė visus kitus Lietuvos regionus. Viekšniai - ir dabar tikras puodžių centras.Šiuo metu tradiciškai Žemaitijos sostine laikomi Telšiai, nors anksčiau Žemaitijos sostine vadinti Raseiniai, kadangi ten rinkdavosi Žemaitijos seniūnijos seimelis. Žematijos teritorija šiomis dienomis apima apie 21000 km². Šiam plotui šiandien priskiriama teritorija, priklausanti Telšių, Tauragės apskritims, daliai Klaipėdos, Šiaulių ir Kauno apskričių.

Ypač linksmai žemaičiai švenčia Užgavėnes – persirengę įvairiausiais veikėjais, užsidėję baidyklių ir gyvūnų kaukes, lanko kaimynus, iš oro spėja apie būsimą derlių, buria, o vakare sudegina Morės iškamšą, kaip visų žiemos sunkumų simbolį. Ir būtinai daug kartų valgo, ypač blynų – kad metai būtų turtingi. Vaikams tai įpatinga šventė, kada persirengę gali vaikščioti po kaimyninius namus ir prašyti blynų ir saldainių.

Apie žemaičius sklinda kalbos, esą jie labai užsispyrę ir ištikimi. Neveltui žemaičių „nepaklusnumas“ nulėmė tai, kad XIII-XV a. senoji Žemaitija ar bent vakarinė jos pusė Lietuvos valdovų buvo kelis kartus perleista Vokiečių ordinui.

Mažoji Lietuva

"Mažosios Lietuvos" sąvoka pirmą kartą paminėta tarp 1517 ir 1526 m. Šiuo metu jo dauguma priklauso Kaliningrado sričiai, dalis - Lietuvai (Klaipėdos kraštas) ir Lenkijai. Siaurąja prasme taip vadinamas tik Klaipėdos kraštas, esantis vienu iš penkių dabartinės Lietuvos etnokultūrinių regionų. Mažojoje Lietuvos buvo išspausdinta pirmoji knyga lietuvių kalba, pirmoji lietuviška Biblija, pirmoji lietuvių kalbos gramatika, pradėtas leisti pirmasis laikraštis lietuvių kalba. Mažoji Lietuva niekuomet nebuvo pavaldi Lietuvos valstybei; nuo 1923 m. tik jos dalis – Klaipėdos kraštas – priklausė Lietuvai. Šiuo metu (nuo 1945 m.) Mažosios Lietuvos žemes yra pasidalijusios trys valstybės. Didžioji jos dalis priklauso Rusijos Kaliningrado sričiai (išskyrus patį Kaliningradą ir jo apylinkes), ženkliai mažesnė (nuo XVIII a. pr. lingvistiškai polonizuota) pietrytinė krašto dalis (Geldapės apylinkės) priklauso Lenkijai, o šiaurinė (esanti dešiniajame Nemuno krante) dalis, t. y. Klaipėdos kraštas – Lietuvos Respublikai. Mažajai Lietuvai priklauso Klaipėdos miesto, Neringos ir Pagėgių savivaldybės, Šilutės rajono - Šilutės, Rusnės, Kintų, Saugų, Juknaičių, Usėnų, Tauragės rajono – Lauksargių, Jurbarko rajono – Smalininkų ir Viešvilės, Klaipėdos rajono – Dovilų, Kretingalės, Priekulės, Sendvario. Dauparų-Kvietinių ir Agluonėnų seniūnijos.

Mažoji Lietuva išsiskiria unikalaus grožio gamta. Šiame regione yra vienas iš gražiausių Europos kraštovaizdžių – UNESCO paveldo šedevras – Kuršių nerija. Nepakartojama yra Nemuno delta su daugybe salų ir senuoju Rusnės miesteliu, Minijos (Mingės) kaimas, kur centrinės gatvės vietoje – upė, pamario gyvenvietė Kintai, Ventės ragas ir ornitologinė stotis, nes per šiuos kraštus eina Didysis paukščių migracijos traktas. Stovi senieji Uostadvario ir Ventės rago švyturiai.

Liutauras 2017-01-17 17:52
Sis puslapis yra naudingas geras
Ava 2022-05-19 10:11
Niekada nemaniau, kad galiu būti tokia turtinga po to, kai bandžiau susitvarkyti ir pasirūpinti savo šeima, žaidžiau loterijoje, bet niekada nepasisekė laimėti, kol nepamačiau komentarų internete, kaip jis padėjo Laimi daug žmonių, po to aš juo netikėjau, bet vis tiek pabandžiau, parašiau jam žinutę el. paštu po kelių valandų jis atsakė, todėl pasakiau, ko noriu, jis man patikino sėkmę. jis taip pat pasakė man, ką turėčiau daryti, ir aš padariau viską, ko jis iš manęs prašė, po kelių valandų jis davė man laimingus skaičius ir parodė, kur žaisti, todėl aš padariau taip, kaip buvo nurodyta, mano didžiausiai nuostabai laimėjau, €15 000 000 mln. Esu turtingas ir laimingas, ačiū kunigui salamiui už pagalbą, be tavęs esu niekas. Jei jums reikia jo pagalbos, kad laimėtumėte, galite susisiekti su juo el. paštu purenaturalhealer@gmail.com ir WhatsApp +2348143757229
Linda Gibson 2022-08-17 13:25
I won $7,000,000(Seven Million Dollars) in the powerball lottery, I took an advice from someone who talked about this great spell caster called Priest Salami the person placed a testimony on a blog thanking Priest Salami on how he helped him win the lottery by sending him the winning number, i was curious and i thought it was all joke not until i contacted this spell caster to know for myself how this work cause i have spend a lot buying tickets and i have never win anything. I contacted him and he told me the necessary thing that need to be done and i did it and he told me to wait for 2days he will cast the spell on the winning numbers and send them to me to play and truly he gave me the winning numbers to play after 2days of working on the lucky numbers, Can you believe my name was the first among winners after playing. He told me (my son all I need you to do for me is make sure that you share this testimony to others so that they can also win the lottery and reduce poverty. So that is why I am sharing this testimony with everyone that if you want to win the lottery this is the way online tips can not help you, Priest Salami is the only answer to your problem of winning the lottery because this is a huge gift for me. Contact Priest Salami today and win the lottery like me Priest Salami email is purenaturalhealer@gmail.com or WhatsApp +2348143757229
asda247 2023-09-13 17:10
veiki
Noriu pasinaudoti šia galimybe reklamuoti mūsų kredito pasiūlymą tiems, kuriems reikia skubios finansinės pagalbos. Kaip kredito konsultantas, esame pasirengę finansuoti investicinius projektus „Lengviniųjų paskolų“ forma.
Mes teikiame paskolas tiek privatiems, tiek verslo subjektams su labai maža palūkanų norma – 3% per metus. Kad ir kokiomis aplinkybėmis dirbtumėte savarankiškai, išėję į pensiją, turite prastą kredito reitingą, mes galime padėti. Jei susidomėjote, susisiekite su mumis šiandien, kad gautumėte daugiau informacijos.
Susisiekite su mumis adresu: asdaservices24@gmail.com
Ačiū.
atmservices44 2023-12-27 15:48
Užprogramuotos bankomatų kortelės
Tapti turtingu ir gyventi turtingųjų bei garsių žmonių gyvenimo būdą yra daugelio žmonių svajonė. Ir nors dauguma žmonių eina į darbą arba ieško kitų etiškų būdų užsidirbti pinigų internete.
Užprogramuotas bankomatas išima pinigus iš bet kokių bankomatų ir jame nėra vardo, nes jis užprogramuotas tik jame bus jūsų PIN kodas, jis neatsekamas ir dabar turėsite pinigų verslui, apsipirkimui ir pakankamai pinigų jums ir jūsų šeimai gyventi toliau.
Užprogramuota bankomato kortelė, galinti prisijungti prie bet kurio bankomato, bet kurioje pasaulio vietoje.
El. paštas: atmservices44@yahoo.com
El. paštas: atmservices44@aol.com

Palikite komentarą

1
Prašome užpildyti visus privalomus laukus.
  • Vardas*
  • El. paštas*

    (nebus publikuojamas)
  • Tinklapis
  • Komentaras*