Sportas Lietuvoje

Sportas Lietuvoje

 

Lietuvoje kultivuojama daugiau nei šimtas sporto šakų. Džiaugiamės, kad būdami tokie maži (lyginant pasauliniu mastu) galime pasigirti gerais sportininkais, kurie garsina mūsų vardą įvairiose sporto šakose. Turbūt paklausus bet kurio lietuvio, klausimo-kokia sporto šaka yra populiariausia Lietuvoje? Atsakymas būtų vienareikšmis – krepšinis!

 

Krepšinio fanai įvairiose pasaulio kampeliuose puikiai žino Lietuvos vardą. Mes ne kartą tapę čempionatų ir olimpiadų prizininkais. Ši sporto šaka Lietuvoje tapo tokia populiari, kai 1937 m. Rygoje ir 1939 m. Kaune, Lietuva tapo Europos čempionais. Būnant rusų priespaudoje, Lietuviams krepšinis buvo daugiau nei sportas, tai buvo tarsi kova prieš SSRS. Būdavo arši kova dėl SSRS čempionų titulo tarp Kauno „Žalgirio“ ir Maskvos CASK. Kauno “Žalgiriui” pavyko net penkis kartus tapti čempionais. Septyni Lietuvos krepšininkai atstovaudami SSRS yra tapę olimpiniais čempionais. Tarp jų, Amerikos NBA lygoje žaidę ir daugeliui gerai žinomi - Šarūnas Marčiulionis ir Arvydas Sabonis.

Per neilgą Lietuvos krepšinio istoriją mūsų valstybės krepšininkai (vyrai) tris kartus tapo olimpinių žaidynių prizininkais ir 1992, 1996, 2000 metais iškovojo bronzos medalius. O 2004 m. ir 2008 m. liko šalia garbės pakylos – ketvirti... Tris kartus tapo Europos čempionais (1937 m. Rygoje, 1939 m. Kaune ir 2003 m. Stokholme), kartą tapo Europos vicečempionais (1995 m. Atėnuose), ir kartą laimėjo bronzą (2007 m. Ispanijoje). Iškovojo bronzos medalius XVI Pasaulio vyrų krepšinio čempionate (2010 m. Turkija). O garsiausias Lietuvos krepšinio klubas Kauno “Žalgiris” 1999 metais tapo Eurolygos čempionais.

Lietuvoje taip pat labai populiari lengvoji atletika. Olimpinėse žaidynėse Lietuvos lengvaatlečiai yra iškovoję 4 aukso, 5 sidabro ir 2 bronzos apdovanojimus. Garsiausias visų laikų Lietuvos lengvosios atletikos atstovas – disko metikas Virgilijus Alekna. Jis iškovojęs du olimpinius aukso ir vieną bronzos medalį, pasaulio čempionato-du aukso ir du sidabro medalius, Europos lengvosios atletikos čempionatuose- vieną aukso, sidabro ir bronzos medalius, taip pat tapęs Lietuvos čempionas. Net keturis kartus laimėjo geriausio Lietuvos sportininko titulą. Taip pat2000 m. žurnalo „Track and Fields News“ rinkimuose V. Alekna pripažintas Metų atletu. Apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino medaliu. 2005 m. tapo pirmuoju lietuviu išrinktu Europos metų lengvaatlečiu. 2007 m. lapkričio 23 d. įteiktas UNESCO sporto čempiono vardas. Taipogi Lietuva turi ir dar vieną disko metiką olimpinį čempioną – Romą Ubartą.

Lietuva turi puikius šiuolaikinius penkiakovininkus. Šiuolaikinė penkiakovė – daugiakovės sporto šaka, kurioje sportininkai varžosi penkiose rungtyse. Programą sudaro šaudymas su pistoletu, fechtavimasis su špaga, 200 m plaukimas laisvuoju stiliumi, jojimas ir 3 km krosas. Tai vienintelė sporto šaka sukurta būtent olimpiadai.2008 m. Pekino olimpinėse žaidynėse ant garbės pakylos vienu metu užlipo net du Lietuvos penkiakovininkai – olimpinį sidabrą iškovojęs Edvinas Krungolcas ir olimpinį bronzos medalį – Atėnų vicečempionas Andrejus Zadneprovskis. E.Krungolcas 2008 m. buvo išrinktas geriausiu Lietuvos metų sportininku.

Kad Lietuva garsėja stipriais žmonėmis įrodo Žydrūnas Savickas. Turintis begalę titulų, tarp jų: „World's Strongest Man“ ( 2009-2010 m.), 6 kartus „Arnold's Strongest Man“ nugalėtojas (2003-2008 m.), „Fortissimus The Strongest Man on Earth“ (2009 m.), pasaulio galiūnų čempionas (2005 m.), Europos čempionas (2009 m.), 6 kartus Lietuvos galiūnų čempionas (1998-2000 m., 2002 m., 2004-2005 m.), 10 kartų Lietuvos jėgos trikovės čempionas (1995-1997 m., 1999-2005 m.) ir daugybė kitų. Per savo karjerą Savickas yra pagerinęs virš 40 pasaulio rekordų. 2010 metais išleista vienintelė pasaulyje knyga apie stipriausią pasaulyje žmogų ,,Žydrūnas Savickas – žmogus iš geležies“.

Didžiuojamės nepaprastą ištvermę demontuojančiu ir Lietuvos vardą garsinančiu Pasaulio ultratriatlono čempionu Vidmantu Urbonu. 1998 m. Sportininkas parodė nepaprastą ištvermę įveikęs ilgiausią ultratriatlono trasą pasaulyje. Jis pirmas nuplaukė 76 km, nuvažiavo dviračiu 3600 km ir nubėgo 844 km, tuo pasiekdamas naują pasaulio rekordą, bei pelnydamas pasaulio čempiono titulą.2006 m. V.Urbonas siekė perplaukti Prancūziją ir Didžiąją Britaniją 33 km skiriantį Lamanšo sąsiaurį. Tačiau įveikus pusę distancijos teisėjai sustabdė plaukimą, dėl didelių bangų. Vis dėl to sportininkas rankų nenuleido ir – 2007 m. perplaukė Baltijos jūrą.

Tarp Lietuvos vardą garsinančių sportininkų yra ir triskart pasaulio akrobatinio skraidymo čempionas Jurgis Kairys, atlikęs mirtiną triuką – skrydi aukštyn galva po pėsčiųjų tiltu, alpinistas Vladas Vitkauskas - pirmas pasaulyje žmogus, iškėlęs savo valstybės vėliavą visose aukščiausiose visų žemynų viršukalnėse, sportinių šokių kolektyvas „Žuvėdra“ – keturiskart pasaulio ir penkiskart Europos čempionas, baidarininkai Alvydas Duonėla ir Egidijus Balčiūnas, ne kartą tapę pasaulio ir Europos čempionais bei prizininkais, perspektyviausias Lietuvos tenisininkas – Ričardas Berankis ir t.t.

 

 

lele 2013-03-04 11:00
saunu saunu...

Palikite komentarą

1
Prašome užpildyti visus privalomus laukus.
  • Vardas*
  • El. paštas*

    (nebus publikuojamas)
  • Tinklapis
  • Komentaras*