Slaptoji Kauno pogrindžio AB spaustuvė

Slaptoji Kauno pogrindžio AB spaustuvė

Kaune, viename iš miegamųjų rajonų, prie pat Vytėnų mikrorajono, netoli Neries upės yra, atrodo užmirštas Kauno muziejus. Jį rasti galima tik tada, kai gerai žinai, ko ieškai, mat pats muziejus paslėptas ne tik po žeme, bet dar ir po šiltnamiu.

Šis specifinis muziejus, iš tikro yra buvusi slapta spaustuvė. Joje sovietmečiu buvo spausdinama nelegali, pogrindžio spauda. Ją sovietmečiu įkūrė V. Andziulis ir J. Bacevičius. Pogrindinės spaustuvės veikla buvo labai sėkminga, spaustuvės įkūrėjai vedė žurnalą, kuriame surašydavo, kiek ir kokių leidinių buvo išleista. Pagal jį buvo išleista 23 skirtingi leidiniai, kai kurie keliais leidimais. O bendras visų leidinių tiražas buvo, net 138000. Sunku patikėti, kaip ši spaustuvė buvo neaptikta. Viena žinomiausių knygų išleistų šioje spaustuvėje tai - paskutinio Lietuvos užsienio reikalų ministro, Juozo Urbšio knyga – „Lietuva ir Tarybų Sąjunga lemtingais Lietuvai 1939 - 1940 metais“.

Atvykus į šį muziejų, jis atrodo kaip eilinis gyvenamasis namas, išsiskiria tik Kauno karo muziejaus stendas prie įėjimo. Ši spaustuvė prieš keletą metų buvo priskirta Kauno karo muziejui, kaip jo poskyris. Norint patekti į požeminę spaustuvę, reikia apeiti namą ir įeiti, į minėtą šiltnamį. Šiltnamyje, viena lysvė yra ant ratukų, per kurią ir patenkama vidun. Ją galima pastumti, tačiau ji jau susidėvėjusi ir praktiškai nebenaudojama bei visada palikta atidaryta. Tarp lysvių esančiomis kopėčiomis reikia leistis į betoninį tunelį. Visa tai primena Džeimso Bondo filmus, nusileidus patenkame į gan ilgą, platoką tunelį. Juo paėjus jis pasisuka ir nuveda į mažą kambarį, kuriame stovi jau, turbūt, antikvarinė, didelė spausdinimo mašina. Anot V. Andziulio jiems nepavyko gauti veikiančios spausdinimo mašinos, tačiau pavyko nusipirkti įvairių detalių ir patiems surinkti profesionalią spausdinimo mašiną, kuri per valandą, sugeba atspausdinti apie tūkstantį lapų. Iš daržinės patekus į šį kambarį, kurio betoninės sienos primeną fortą, tikrai pradedi jaustis kaip slaptasis agentas ar knygnešys.

Spaustuvės įkūrėjas pasakoja, kad šį tunelį statė labai ilgai, po truputį išvežinėdavo žemes mažais kiekiais, o vėliau pirkdavo šiek tiek betono ir taip lėtai stumdavosi į priekį.

Kiekvieną spaustuvės leidinį galima atpažinti pagal kodą, kuris buvos slepiamas kiekvieno leidinio septyniolikto puslapio apačioje. Jame buvo nurodomas, numeris, tiražas ir spaustuvės pavadinimas – AB. Spaustuvė buvo pavadinta AB pagal jos įkūrėjų pirmąsias pavardžių raides (Andziulis ir Bacevičius).

Šiandien ir pagrindiniame, gyvenamajame name įrengta ekspozicija skirta bendrai - visam Lietuvos pokario pogrindžiui. Tai savotiškai papildo požeminę spaustuvę, bet dėja, dėl mažo muziejaus lankomumo stokoja įdomių eksponatų ir aiškiai – finansavimo.

AB spaustuvė išskirtinis objektas, kurio nežino daugelis žmonių. Važiuojant iš Vilniaus prie jūros pro Kauną, nuo tilto per Nerį, po dešine galima pamatyti šį muziejų. Štai kaip arti mūsų visų, slaptojo agento nuotaiką, sukuriantis muziejus, kurį tikrai verta aplankyti.

Muziejaus adresas (be kurio vargu ar jį rasite) Salių gyvenvietė (realiai Kauno miestas) Pelėžirnių gatvė 83. Tikimės aplankysite šią vietą ir pasisemsite neišdildomų įspūdžių.
 

Andrius 2020-07-15 10:08
“Slaptas iejimas” vandeniu uztvindytas, niekas neieinama, nuostabus muziejus..
Ava 2022-05-19 10:42
Niekada nemaniau, kad galiu būti tokia turtinga po to, kai bandžiau susitvarkyti ir pasirūpinti savo šeima, žaidžiau loterijoje, bet niekada nepasisekė laimėti, kol nepamačiau komentarų internete, kaip jis padėjo Laimi daug žmonių, po to aš juo netikėjau, bet vis tiek pabandžiau, parašiau jam žinutę el. paštu po kelių valandų jis atsakė, todėl pasakiau, ko noriu, jis man patikino sėkmę. jis taip pat pasakė man, ką turėčiau daryti, ir aš padariau viską, ko jis iš manęs prašė, po kelių valandų jis davė man laimingus skaičius ir parodė, kur žaisti, todėl aš padariau taip, kaip buvo nurodyta, mano didžiausiai nuostabai laimėjau, €15 000 000 mln. Esu turtingas ir laimingas, ačiū kunigui salamiui už pagalbą, be tavęs esu niekas. Jei jums reikia jo pagalbos, kad laimėtumėte, galite susisiekti su juo el. paštu purenaturalhealer@gmail.com ir WhatsApp +2348143757229

Palikite komentarą

1
Prašome užpildyti visus privalomus laukus.
  • Vardas*
  • El. paštas*

    (nebus publikuojamas)
  • Tinklapis
  • Komentaras*