Kaip greitai ir profesionaliai užkurtį ugnį

Kaip greitai ir profesionaliai užkurtį ugnį

Kaip greitai ir profesionaliai užkurtį ugnį

Kaip greitai ir profesionaliai užkurtį ugnį

Kaip greitai ir profesionaliai užkurtį ugnį

Kaip greitai ir profesionaliai užkurtį ugnį

Kaip greitai ir profesionaliai užkurtį ugnį

 

Užkurti ugnį – tai tik pusę atlikto darbo. Svarbiausiai yra tinkamai sudėti ir paruošti pačią laužavietę. Nuo paties medžio paruošimo būdo priklausys kiek ilgai Jums pavyks išlaikyti ugnį ir kokį karštį gausite. Todėl, norėdami įkurti tikrai gerą laužavietę, vadovaukitės tokiais principais:
1. Be abejo, bus reikalingas ugnies šaltinis. Dažniausiai tai būtų degtukai arba žiebtuvėlis. Jei neturite nei vieno iš jų, skaitykite šiuos straipsnius, kaip išgauti ugnį kitais būdais:
Kaip išgauti ugnį neturint nei degtukų, nei žiebtuvėlio?
Ar įmanoma užkurti ugnį iš ledo?
Ugnis pasitelkiant tik skardinę nuo gėrimo ir šokoladą. Ar tai įmanoma?
2. Reikalinga lengvai užsideganti medžiaga. Galite naudoti sausos medžio žievės gabalėlius ir juos dar labiau susmulkinti peiliu. Taip pat tinka bet kuri iš šių medžiagų: sausi augalai ar žolė, medžiagos gabalėlis, degus skystis, samanos, popierius, medžio drožlės, sausi eglės ar pušies spygliai. Be to, pasiruoškite smulkiai supjaustytų medžio gabalėlių ar smulkių sausų šakelių.
3. Padarykite apie 1 m skersmens vietą laužavietei. Aplink išdėliokite akmenis, kurie neleis ugniai plisti, arba iškaskite apie 5 cm gylio duobę. Taip pat galite pastatyti sieną iš didesnių malkų ar akmenų. Ji padės išlaikyti bei nukreipti šilumą ir bus ypač naudinga, jei Jūs būsite tik vienoje laužavietės pusėje. Jeigu žemė yra drėgna ar padengta sniegu, padarykite platformą iš ,,žalių” malkų ir padenkite paviršių žemėmis ar akmenimis. Visada turėkite vandens šalia, kad galėtumėte laiku sustabdyti ugnį, jei ji taps nebevaldoma.
4. Viską paruošus, laužavietėje sudėkite turimą degią medžiagą į krūvą ir uždegite. Tada dėkite smulkias šakeles ar medžio gabalelius ant viršaus. Galite švelniai pūsti ugnį: taip ugnis greičiau įsidegs ir plis. Šakeles dėkite arti viena kitos, palikdami tarpelius orui cirkuliuoti. Tačiau tuo pačiu palikite truputį erdvės plisti ugniai. Įsidegus, galite pradėti dėti medį, pradedami labai smulkiais gabalėliais. Būtent čia galite sužibėti ir parodyti savo architektūrinius sugebėjimus kitiems:
,,Tipi” (iš angl. k. Teppe – Indėnų palapinė). Toks pavadinimas todėl, kad forma labai panaši į šias palapines. Sudėkite degią medžiagą į krūvą. Remkite šakeles ar medžio gabalėlius vieną į kitą formuodami kūgio formą ir uždekite ugnį pačiame viduryje. Ugniai įsidegus, dėkite vis didesnes malkas. Tai efektyviausia laužo kūrimo forma iš visų galimų. Kai tik ugnis bus pakankamai stipri, visas karštis eis į ,,Tipi” viršūnę. Todėl, jei vienas malkos galas yra storesnis nei kitas, stenkitės statyti taip, kad storesnis galas būtų viršuje. Dėl šios formos tiek šlapias, tiek ,,žalias” medis degs ne tik labai gerai, tačiau ir labai greitai.
,,Rąstinė trobelė”. Aplinkui ,,Tipi” dėkite malkas kvadratu, formuodami keturias sienas. Tarpai tarp malkų padės cirkuliuoti orui. Šis ,,kamino” efektas trauks orą per apačią ir leis išeiti liepsnai per viršų. Jei ugnis nebūtų pakankamai stipri, galite iškasti mažas duobutes po sienų apačia. Taip oras galės geriau cirkuliuoti. Ši laužo struktūra yra geriausia virti maistui gamtoje, nes išlaiko pastovų ir vienodą karštį dėl savo kvadrato formos. O jei panaudosite didesnius, ,,žalios“ medienos gabalus viršuje, laužavietė pasitarnaus stovo vieta ruošiamam maistui.
,,Piramidė“. Tai labai panašus metodas kaip ir ,,rąstinės trobelės“, tačiau skiriasi tuo, kad kiekvienas aukštas vis mažėja kopiant į viršų ir viduje nėra ,,Tipi“ palapinės. Paprasčiausiai padėkite ant žemės dvi mažas malkas paraleliai vieną priešais kitą. Tada dėkite dar mažesnes malkas ar pagalius ant jų viršaus vieną šalia kito priešinga kryptimi. Taip statykite 4-5 aukštų piramidę. Kiekviename aukšte dėkite vis mažesnes malkas ir vis priešinga kryptimi nei aukšte prieš tai. Viską paruošę, uždekite piramidės viršūnę ir stebėkite, kaip ji visa sudegs iki pat apačios.
,,Liaunų šakelių siena“. Įbeskite į žemę plonas, ,,žalias“ šakeles nukreiptas maždaug 30 laipsnių kampu pavėjui. Šalia, apačioje sudėkite turimą degią medžiagą. Sausus medžio gabalėlius ar šakeles dėkite virš paruoštos krūvos ir remkite į sienelę.
,,Kryžiaus griovys“. Iškaskite žemėje apie 30 cm skersmens ir 7-8 cm gylio kryžiaus formos griovelį. Viduryje sudėkite į krūvą turimą degią medžiagą. Aplinkui pastatykite jau seniau minėtą ,,piramidę“. Griovelis leis orui cirkuliuoti ir maitins ugnį deguonimi.
,,Žvaigždė“. Šiuo metodu sudėjus laužą Jūs galite reguliuoti norimą ugnies karštį. Dėdami malkas arčiau vieną kitos karštį padidinsite, o jas atitraukdami – jį sumažinsite. Tai ypač naudinga, jei jums reikia taupyti turimą medieną
Dabar Jūs jau mokate tinkamai kurti ugnį. Galite dūmais baidyti vabzdžius, šviesa – žvėris, gauti taip reikalingos šilumos šaltą naktį, virti maistą, užsivirinti vandenį. Beje,verdant maistą iš esmės stenkitės nebedėti daug medienos, kad išvengtumėte didelės liepsnos, kuri gali duoti per daug karščio ir paskirstyti jį netolygiai. Virkite ant anglių su maža liepsna. Indas, kuriame verdate maistą, turi būti atviras, nes uždaras gali sprogti ( pvz., konservų indelis). Noredami gauti maksimalų šilumos efektą, kurkite laužavietę arti didelio akmens. Akmuo nukreips šiluma ir Jūs gausite jos dvigubai daugiau.