Kaip padaryti vandenį geriamu
Visi turbūt žinome, kad vanduo žmogaus organizmui yra gyvybiškai svarbus. Be maisto žmogus gali išgyventi maždaug dvidešimt dienų, o be vandens – tik apie tris. Tačiau ką daryti jei pasiklydote, o geriamas vanduo pasibaigė? Viskas ne taip jau blogai, jei esate kur nors Lietuvoje, o ne Sacharos dykumoje. Lietuvoje daug vandens šaltinių ir nesunkiai galite rasti kurią nors upę ar ežerą. Tačiau vanduo iš upių ar ežerų dažnai būna užterštas ir gali būti pavojingas žmogui, jei vartojamas gėrimui. Kalba eina ne tik apie šių dienų cheminius taršalus, bet ir apie įvairias bakterijas bei mikroorganizmus.
Yra keletas taisyklių, kur vanduo gali būti mažiau užterštas:
• Tekantis vanduo yra mažiau užterštas už stovintį (ežerų, tvenkinių) vandenį.
• Vanduo, kuris skverbiasi iš žemės yra daug švaresnis už vandenį, kuris teka ant žemės.
• Ieškokite skaidraus vandens ir venkite žaliai dumblino vandens.
• Venkite vandens iš pelkių ir pelkynų.
Tačiau šios taisykles yra tik kaip gairės ir vien jų nepakanka. Vanduo geriamas ir nepavojingas sveikatai tampa tik dviem pagrindiniais būdais: jį užvirinant arba filtruojant.
Pats paprasčiausias būdas yra tiesiog užvirinti vandenį. Tai pats patikimiausias būdas, kuris panaikina beveik visas bakterijas ir mikroorganizmus. Jums reikės kokio nors metalinio indo ir ugnies. Virinti vandenį reikėtų mažiausiai penkias minutes, tačiau, geriausiam rezultatui pasiekti, virkite apie dvidešimt minučių. Jei neturite metalinio ugniai atsparaus indo, galite tiesiog pridėti daug akmenų į laužą ir gerai įkaitusius akmenis tiesiog perdėti į turimą indą su vandeniu. Akmenys atiduos visą savo karštį vandeniui ir jį užvirins. Bet tokiam būdui reikia nemažai akmenų!
Kitas būdas – tai filtruoti vandenį. Visas reikalingas medžiagas galite rasti gamtoje, nors gali tekti ir pavargti jų ieškant.
Pirmiausia susiraskite beržo žievės. Žievę susukite į kūgį ir suriskite, kad nebūtų tarpų ir tvirtai laikytųsi. Forma turi būti panaši kaip piltuvėlio. Apačioje palikite skylutę, pro kurią ištekės vanduo. Jums taip pat reikės smėlio, žolės ir anglies. Smėlis ir žolė sulaikys visas priemaišas, o anglis – bakterijas ir mikroorganizmus. Kuo filtras bus didesnis, tuo geriau. Taip pat geriau prafiltruoti vandenį ne vieną, o daugiau kartų, kad vanduo tikrai būtų švarus.
Į paruoštą kūgio formos žievę įmeskite keletą akmenukų, kurie bus pagrindas kitoms medžiagoms ir neleis joms kristi per skylę. Tada dėkite sluoksniais žolę, smėlį ir anglis, kol pripildysite filtrą pilnai. Kai tik viskas bus paruošta, pakiškite po filtro apačia tuščią indą ir pradėkite pilkti į jį vandenį. Perpylinėkite vandenį tol, kol įsitikinsite, kad vanduo tikrai švarus.
Po tokio vandens filtravimo, jei turite galimybę dar ir užvirinti vandenį, tai galite būti ramus, kad vanduo jums nepakenks. Galbūt tai nebus pats švariausias vanduo pasaulyje, bet gerti ji tikrai galėsite daug drąsiau nei tiesiai iš upės ar ežero. Ir svarbiausiai – tai gali išgelbėti Jūsų gyvybę.