Maistas ekstremaliose situacijose: varliagyviai, moliuskai, vėžiai ir ropliai

Maistas ekstremaliose situacijose: varliagyviai, moliuskai, vėžiai ir ropliai

Varliagyviai. Tai varlės, tritonai ir salamandros. Šie nedideli varliagyviai gyvena šalia gėlo vandens telkinių. Varles gaudykite naktį. Jas lengvai rasite pagal jų kvarkimą. Tritonus ir salamandras galite aptikti po supuvusiais rastais ir tose pačiose vietose, kur paprastai būna daug varlių. Galima valgyti visą varliagyvį, prieš tai nuėmus jų odelę ir iškepus.

Moliuskai. Tai bestuburiai, gyvenantys vandenyje ir žolėje: sraigės, bedantės, šliužai. Dauguma jų rūšių yra valgomi, tačiau visada reikia žiūrėti, kad moliuskai būtų šviežūs. Juos reikia išvirti, nes suvalgius žalią galima apsikrėsti parazitais.

Dvigeldžių moliuskų (žr. foto) paruošimo receptas žygyje

Pirmiausiai jų reikia prigaudyti. Nors žodis ,, prigaudyti“ turint omenyje jų paros greitį (10 cm) skamba juokingai. Renkame nei per daug dideles, nei per daug mažas kriaukles: mažose nėra beveik ką valgyti, didelėse – jau seni ir labai kieti moliuskai. Todėl renkame maždaug 7-10 cm dydžio kriaukles. Geras, tinkamas valgyti moliuskas randamas pagal kriauklę: jeigu geldelės tvirtai suspaustos, reiškia viskas gerai – moliuskas gyvas ir tvirtai laiko geldeles.

Reikia gerai nuplauti kriaukles nuo dumblo, smėlio, purvo ir užkurti nedidelį laužą. Moliuskams paruošti reikia daug anglių ir karščio, bet jokiu būdu ne atviros liepsnos. Moliuskus sudedame ant karštų anglių. Po 3-5 minučių perverčiame juos pagaliuku ant kito šono. Kai moliuskas lengvai atsidaro, reiškia, kad jis jau gerai iškepė. Svarbu neperkepti, nes moliuskas taps ,,guminio“ skonio.

Valgome moliusko taip vadinamą koją – nedidelį šviesiai rusvos ar rausvos spalvos raumenį, kuriuo moliuskas juda. Visa kita, kas yra dar moliuske, išmetame.

Vėžiagyviai. Pas mus sutinkamas upinis vėžys. Yra keletas jų gaudymo būdų. Dažnai vėžius gaudo tiesiog rankomis: įbridus į vandenį, kur veisiasi vėžiai, patikrinami dugne esantys akmenys, kelmai, rąstai. Vaikščioti dugnu reikia atsargiai, kad vėžiai neišsislapstytų. Kai tik pamatote vėžį, reikia labai greitai sugriebti jį rankomis, nes jei uždelsite, jis greitai pasislėps kokioje landoje. Šis vėžių gaudymo būdas rankomis yra pats seniausias ir primityviausias. Be to, jį galima taikyti tik ten, kur vandens gylis siekia ne daugiau kaip 1, 50 metro. Gilesniuose vandenyse naudojami specialūs vėžių gaudymo įrankiai.

Ieškoti maisto vėžiai paprastai keliauja naktimis, todėl tinkamiausias jų gaudymo laikas nuo 22 valandos vakaro iki 3 valandos nakties.

Būtų gerai, jei su savimi turėtumėte moterišką kaproninę kojinę. Į ją reikia įdėti kokį moliuską (be kriauklės) kiek pakepintą ant laužo. Taip paruoštą kojinę įmetame giliai į vandenį (ten, kur rankomis negalime gaudyti dėl gylio) ir laukiame maždaug 30 minučių. Po to ištraukiame kojinę, į kurią žnyplėmis įsikibę laikosi vėžiai (gali būti įsikabinę net 9-10 vėžiai).

Ropliai. Nepamirškite gyvačių ir driežų kaip galimų maisto šaltinių. Jie visi yra valgomi. Nudirkite jų odą ir išvirkite arba iškepkite. Prieš nudiriant odą, galite juos kiek palaikyti virš ugnies: tai palengvint odos lupimo procedūrą.
 

Mikas 2011-08-26 22:48
Veziai tai tikras skanumelis :)
Ema 2013-05-16 18:30
Nebūkite šlykštūs su tokiais straipsniais. "Nudirkite odą ir išvirkite..." - skamba kaip gilūs viduramžiai, kai iš kaukolių buvo gaminami milteliai, naudojami kaip vaistai (Kauno farmacijos muziejuje dar galite rasti tokių). Gyvenam 21 a., maisto galima prasimanyti ir nežudydami gyvūnų. Straipsnis barbariškas ir nehumaniškas. Gal jau pradėsim ir savo augintiniams odą dirti ir puoduose virti?
Emai 2014-06-11 21:09
Kopustas zaliavalgio raikomis irgi verkia. Tik tyliai.
Nu jo 2014-07-23 11:48
Jezau Ema neprakaituok tik, mes žmonės valgome mėsą jei ką ;)
Gragon 2014-08-28 20:46
Eeee vegetare atsirado:DD Pjaunam viska iseiles ir kepam,stipresni laimi...

Palikite komentarą

1
Prašome užpildyti visus privalomus laukus.
  • Vardas*
  • El. paštas*

    (nebus publikuojamas)
  • Tinklapis
  • Komentaras*