Nelaimės signalų padavimo tarptautinės taisyklės

Nelaimės signalų padavimo tarptautinės taisyklės

Suprantama, kad nelaimių niekas neplanuoja ir nelaukia. Deja, jos visada įvyksta netikėtai. Žinodami, kaip reikia elgtis nelaimės atveju, galime išgelbėti ne tik kitų žmonių gyvybę, bet ir išsigelbėti patys. Todėl, išsiruošus keliauti, tiesiog privalu žinoti nelaimės signalus, jų padavimo ir priėmimo taisykles.

Turbūt visi žinote, kad tarptautinis nelaimės signalas žymimas SOS (be taškų)! Ženklų seka yra „trys taškai trys brūkšneliai trys taškai“ (be tarpelių). Tai gerai žinomas Morzės signalas. Šis tarptautinis telegrafu perduodamas pagalbos ženklas verčiamas iš anglų kalbos kaip „Save Our Souls“ („Gelbėk mūsų sielas“) arba „Save Our Ship“ („Gelbėk mūsų laivą“). Šis ženklas liūdnai išgarsėjo, kai skęstant „Titanikui“, jį išsiuntė laivo radistas.

Gal kiek mažiau girdėtas kitas tarptautinis pagalbos signalas. Tai žodis „MAYDAY“, kuris perduodamas radiotelefoniniu ryšiu. Ženklas reiškia, kad žmonės atsidūrė labai rimtoje padėtyje ir jiems reikalinga skubi pagalba. Žodis „MAYDAY“ nėra angliškos kilmės ir su gegužės diena jis nieko bendro neturi. Jis kilo iš prancūzų kalbos ir pirminis variantas skambėjo „M‘aidez“ („Padėkite man“).

Ne tik specialistai, bet ir radijo mėgėjai privalo žinoti šiuos tarptautinius nelaimės signalus, kuriuos draudžiama vartoti per radijo mėgėjų stotis. Tačiau yra viena elementari problema: keliautojai ir turistai paprastai nesineša į žygius radiotelefonų, o ir gamtoje nebūna telegrafo.

Bet tiek turistinės grupės, tiek pavieniai turistai, kurie atsiduria pavojingoje situacijoje ir kuriems reikalinga pagalba, turi paduoti nelaimės signalus. Tai gali būti šūviai, šauksmas, žibinto blyksniai, degtukų, fakelo ar laužo deginimas, mosavimas rankomis ar pagaliu (šaka), o taip pat sutartiniai ženklai, kurie išdėliojami atviroje vietovėje taip, kad jie iš toli būtų gerai matomi. Šviesos ar garsiniai nelaimės signalai arba mosavimas rankomis kartojami periodiškai, serijomis po 6 signalus per 1 minutę maždaug vienodais intervalais (t.y., po 1 signalą maždaug kas 10 sekundžių). Tokios serijos kartojamos keletą kartų maždaug su 1 minutės pertraukomis. Žmonės, kurie pastebi siunčiamus nelaimės signalus, turėtų atsakyti tokiais pat signalais, tik jau po 3 signalus per 1 minutę ir pakartojant seriją dar kartą po 1 minutės pauzės.

Jei turistai turi signalines raketas, nelaimės signalas iššaunamas raudona raketa, o ją pastebėję žmonės turi iššauti žalią raketą.

Visi, kas pastebi nelaimės signalą, privalo nedelsiant pranešti artimiausiam punktui, iš kurio gali būti atsiųsta pagalba arba informuota gelbėtojų komanda. Priėmus nelaimės signalą reikia nedelsiant vykti pas nelaimės signalą siuntusiuosius žmones ir arba padėti savo jėgomis, arba kviesti gelbėtojus ir, suteikus pirmąją pagalbą, kartu su į nelaimę papuolusiaisiais laukti atvykstančių gelbėtojų.