Kiek kitokia Savaitgalio kelionė iš Vilniaus į Trakus

Keliavimo būdas: Automobiliu
Atstumas: ~100 km
Trukmė: ~8 hr.

Turbūt jau įprasta, kad daugybė Vilniečių važiuoja į Trakus praleisti savaitgalio. Šį kartą pabandykime keliauti šiek tiek kitaip ir pasilikime pačius Trakus kelionės galui. Apie pačius Trakus daug pasakoti nereikia, nes pramogų ir vietų kurias galima pamatyti yra apstu. Taigi susiruošiame užkandžių bei gėrimų ir pirmiausiai užsukime į Trakų Vokę esančią į pietvakarius apie 17 km. nuo Vilniaus miesto centro, pačiame miesto pakraštėje. Ar žinojote, kad yra legenda kuri pasakoja, jog kadaise prie Vokės upės gyvenusios 6 laumės seserys, kurias žmonės pavadinę Vokėmis. Jos buvusios klastingos, savo žavesiu pakerėdavusios vyrus ir juos paklaidindavusios miškų tankumynuose. Kur tos seserys gyvenusios, ten ir atsiradusios 6 Vokės gyvenvietės. Anksčiau buvo 6 Vokės gyvenvietės: Baltoji Vokė, Juodoji Vokė, Trakų Vokė, Kauno Vokė, Mūrinė Vokė ir Metropolinė Vokė.

Loading map...

Vilnius

Išvykimas

Kelionės nuorodos ...

Trakų Vokės dvaro sodybos ansamblis Trakų Vokė

Į Trakų Vokę užsukome neatsitiktinai, mat joje yra Trakų Vokės dvaro sodybos ansamblis - istorizmo architektūros paminklas, turintis neoklasicizmo, neogotikos, eklektikos elementų. Dvaro rūmai nuo XIX a. priklauso grafams Tiškevičiams . Statybą vykdė italų architektas L. Marconi. Rūmai buvo restauruoti 1971–1978 metais. Rūmuose taip pat išlikę arba pagal likusius pavyzdžius rekonstruoti vertingi interjerai. Dvarą supa upės vingis ir gražus parkas, suprojektuotas garsaus prancūzų architekto Eduardo Fransua Andre. Šis prancūžų architektas XIX a. pab. – XX a. pr. sukūrė per šimtą parkų Prancūzijoje, Anglijoje, Danijoje, Liuksemburge, Olandijoje, Belgijoje, Šiaurės Afrikoje, Šiaurės ir Pietų Amerikoje ir kitur. Šiuo metu dvare vedamos ekskursijos, nuomojamos patalpos renginiams.

Galite pasivaikščioti palei dvaro parko šlaitą - pakraščio pasivaikščiojimo alėja. Netoliese yra pusiau apskrita apžvalgos aikštelė, nuo kurios galite pasigrožėti nuostabia gamta ir tyvuliuojančiais tvekiniais. Pasivaikščiokite keletą valandų Vokės upės paupiu, pradedant nuo žiočių iki pat Vaidotų užtvankos. Pamatysite, jog Vokės upėje yra pakankamai daug užtvankų, kaikurios net 2-3 metrų aukščio. Priėjus antrąją užtvanką ir leidžaintis pasroviui žemyn, išvysite įspūdingą upės ir gamtos grožį. Šioje gražioje vietoje galite pabraidyti upės pakrante, išsirinkę Jūsų nuomone gražiausią kampelį - papietauti surengę pikniką. Upė yra pakankamai „laukinė“, todėl galite išvysti vandens paukščių, bei vandens gyvūnų – ūdrų ir vandens žiurkių. Pasivaikščioję upės paupiu ir papietavę grįžtame atgal ir vykstame į Lentvarį.

Kelionės nuorodos ...

Lentvario Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčia Pietų g. 28, Lentvaris, Trakų raj.

Pasigrožėkite Lentvario Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčia pastatyta 1906 metais ir vykite prie Lentvario ežero esančio šiauriniame miesto pakraštyje. Prie ežero yra išlikes XVI a. Lentvario dvaro parkas ir dvaro sodyba. Dvaras minimas jau nuo 1596 metų. XIX a. Lentvario apylinkės priklausė grafams Tiškevičiams, kurie čia pasistatė anglų neogotikos stiliaus rūmus, prie jų sodino didelį parką, įrengtą to paties garsaus prancūzų kraštovaizdžio architekto Eduardo Fransua Andre. Parko eeljefas, vandenys ir vaizdingieji šlaitų pušynai tiesiog meistriškai sukomponuoti, darniai susiejant su pastatų ansambliu. Į šiaurę nuo ūkinio sektoriaus telkšančiame tvenkinyje prasideda kaskadinis upeliukas; tekantis per du mažus tvenkinius ir krintantis nuo stačių dirbtinių uolų.

Pasivaikščiokite pasivaikščiojimo takais, kurių posūkiuose atsiveria gražūs vaizdai. Išvysite įkalnėse išklotus skaldytų arba tašytų akmenų laiptelius. Galėsite pasigrožėti iš betono padarytomis atraminėmis šlaitų uolomis. Parke taip pat yra įdomus viadukas su požemine ola, kuriai suteiktas natūralus gamtiškas vaizdas.

Pasivaikščioję ir pasigrožėję Letvario dvaro sodyba ir parku vykstame į Senuosius Trakus, kurie randasi vos už 10 km. nuo Lentvario. Į Senuosius Trakus verta nuvažiuoti vien dėl to, kad tai senoji Lietuvos sostinė. Legendos pasakoja, kad Senuosius Trakus įkūrė Lietuvos Didysis kunigaikštis Gediminas. Manoma, kad tai įvyko XIV a. pirmoje pusėje. Spėjama, kad apie 1350 m. čia, Senųjų Trakų pilyje (piliavietėje), gimė žymiausias viduramžių Lietuvos valdovas – būsimasis Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas. Senųjų Trakų pilis - kovų su kryžiuočiais liudininkė. Dėja 1391 m. pilis buvo sugriauta ir nebeatstatyta. Šiandien jos vietoje matome XIX a. pabaigoje statytą neogotikinę bažnyčią. Jos sienos remiasi į 1405 m. vienuolių benediktinų statytos bažnyčios pamatus. 1998 m. Trakų istorinis nacionalinis parkas pradėjo įgyvendinti projektą Vytauto Didžiojo kelias, kurį sudaro devynios medinės skulptūros, palydinčios turistus nuo Naujųjų Trakų į Senuosius Trakus.

Šį kartą mūsų maršrutas ir pasisuka netikėta linkme. Turbūt nedaugelis keliaudami į Trakus sugalvoja nusukti net 35 km. į šalį, tačiau tikrai verta tai padaryti ir aplankyti Aukštadvarį – vieną gražiausių Lietuvos kampelių. Tai padaryti verta dėl daugelio dalykų, o ypač dėl Velnio duobės esančios šalia Aukštadvario.

Kelionės nuorodos ...

Aukštadvario Šv. Dominiko bažnyčia Technikumo g. 2, Aukštadvaris, Trakų raj.

Pradėkime Aukštadvario krašto apžiūrą nuo Turgaus aikštės - akmenimis grįsto apie 0,7 ha užimančio stačiakampio sklypo iš visų pusių apstatyto jau šio šimtmečio pastatais. Šulinys - vienintelis akcentas, prie kurio kažkada virte virė gyvenimas. Galite apžiūrėti Aukštadvario Šv. Dominyko bažnyčią, netoliese yra Dominikonų vienuolynas, kuris per savo istoriją ne kartą degė, buvo kelis kartus perstatytas. Dabartiniu metu įsikūręs Šv.Dominyko pensionatas.

Kelionės nuorodos ...

Aukštadvario dvaras Aukštadvaris, Trajų raj.

Pietvakarinėje miesto dalyje yra Aukštadvario dvaras. Tiesa, privažiavę prie dvaro – galite išvysti ženklą „Privati valda“. Neišsigaskite, galite apžiūrėti dvarą iš išorės, o esant savininkui ir iš vidaus. Į dvarą veda tuopų, liepų alėjos, žaliuoja ispūdinga liepų pavėsinė, šimtamečiai kaštonai, auga retesni medžiai - dygioji eglė, europinis maumedis, vakarinė tuja, kalninnė guoba, graikinis riešutmedis. Dvare mėgdavo lankytis poetas Adomas Mickevičius, kurio vardu ir pavadintas vienas iš dvaro ąžuolų.

Kelionės nuorodos ...

Aukštadvario piliakalnis Aukštadvaris, Trajų raj.

Visai šalia dvaro yra Aukštadvario piliakalnis. Legenda pasakoja, kad senovėje čia stovėjusios pilies valdovo duktė kartą sugalvojusi pasivaž¬inėti. Tuomet ji iš pilies išvažiavusi puošnia karieta, traukiama net ketverto arklių. Karietoje buvusi skrynia pilna pinigų ir mažas šunelis. Besileidžiant nuo pilies kalno, arkliai kažko pasibaidė ir karalaitę su karieta nunešė tiesiog į netoli pilies esantį Pilaitės ežerą, kur visas ekipažas nuskendo. Nors tėvai dukters po to ilgai ieškojo, tačiau viskas buvo veltui. Tačiau praslinkus kuriam laikui, vietos gyventojai, ypač prieš patekant saulei, ežere kartais matydavo plaukiojančią gražią skrynią, ant kurios tupėdavęs mažas šunelis.

Kelionės nuorodos ...

Nikronių akmuo Nikronys, Trakų raj.

Maždaug už 5 km. nuo piliakalnio, Nikronyse yra paslaptingas – Nikronių akmuo. Yra nemažai legendų apie šį akmenį. Žmonės pasakoja, kad prie šio akmens vaidenasi. Jį dar vadina Didžiuoju akmeniu. Yra žinoma, kad apie 1904–1905 m. tas akmuo buvo riba, skyrusi pono žemę nuo valstybės žemės. Ponas savo pusėje iškalęs ženklą „MOPT“. Virš užrašo yra rodyklė. Ta rodyklė rodė kryptį į pono žemę. Kiti sako, kad šį akmenį užritino kareiviai, po to kai Napaleonas užkasės didelį lobį.

Kelionės nuorodos ...

Velnio duobė Aukštadvaris, Trajų raj.

Galiausiai – Velnio duobė, kuri yra įtraukta į Europoje labiausiai saugomų 100 gamtos paminklų sąrašą. Tai išties įspūdinga mistinė vieta. Apie šią vietą yra begalės legendų. Viena iš legendų pasakoja, kad kadaise esą čia ant kalno stovėjusi bažnyčia. Kartą keleivis, eidamas pro šalį, pamatęs kunigą, susidėjusį su mergina. Neiškentęs ir ištaręs: „Kad tu skradžiai žemėn!“ Vos taip pasakęs – kunigas prasmegęs kartu su merga ir bažnyčia. Kai duobėje buvę vandens, akyli žmonės įžiūrėdavę ten bažnyčios bokštus. Dori žmonės dar galį girdėti bažnyčios varpų skambesį iš duobės dugno.

Kelionės nuorodos ...

Strėvos įgriuva ( Zapadla jama) Strėva, Trakų raj.

Pabuvoję ir apžiūrėję Aukštadvario kraštą, pagaliau galite vykti link Trakų. Važiuojant į Trakus būtinai užsukite dar į Strėvą. Nuvažiuokite prie Strėvos įgriūvos. Legenda sako, kad čia stovėjo prakeikta ir prasmegusi karčiama. Dar ir dabar matyti išlindusio stogo dalis. Nuvykite prie Strėvos upelio ir pamatykite tai savo akimis, nes tai viena unikaliausių vietų Aukštadvario regioniniame parke. Po to galite pailsėti, užkasti ir išsimaudyti prie Stankos ežero, įsikūrusio šalia Strėvos kaimo.

Kelionės nuorodos ...

Trakai

Maršruto pabaiga.