Lelijų (Plinkšių) dvaro sodyba ir parkas
1717 m. Plinkšės kartu su Kuršėnais buvo Žemaitijos Kunigaikštystės stalininko Jokūbo Gruževskio valdžioje. XIX a. viduryje Plinkšes įsigijo Pliateriai. Gyvi pasakojimai, kad šį dvarą jie išlošę kortomis. Iki XIX a. pabaigos dvaras ir parkas priklausė Konstantinui Broel Pliateriui (1847–1899). Jo kapas vaizdingoje Plinkšių ežero pakrantės vietoje, netoli parko. K. Pliateris apie 1870–1880 m. pastatė iki mūsų dienų išlikusius vėlyvojo klasicizmo stiliaus Plinkšių dvaro rūmus. Po jo mirties dvarą paveldėjo jo vyresnioji dukra Olga.
Iš pradžių rūmai buvo stačiakampio formos. Pastatas turėjo aukštus pusrūsius. Čia buvo įrengtos gyvenamosios patalpos, o ant jų – dar du aukštai. Du trylikaašiai fasadai buvo beveik identiški, rūmų centre – triašiai iškyšuliai, sujungti trikampiais frontonais. Stulpai ir kolonos prilaikė didžiules terasas su baliustradomis. Fasadus vainikavo plati lipdinių eilė, kurioje buvo aukšto langeliai. Prieš 1914 m. Plinkšių rūmuose buvo 30 įvairios formos ir dydžio patalpų. Reprezentacinės salės ir gyvenamieji kambariai buvo pirmame aukšte, o svečių – antrame.
Iki šiol geriausiai iš dvaro ansamblio yra išlikusi reprezentacinė jo dalis. Čia rūmai, peizažinis parkas, pagrindiniai – Baltieji – vartai. Vakarinėje pusėje, išėjus pro Žaliuosius vartus, ant kalvelės, Plinkšių ežero pakrantėje, iš švedų laikų išlikusios kapinaitės. Jose ilsisi ir Plinkšių rūmų šeimininko Konstantino Platerio palaikai. Paskutiniaisiais metais centriniai Plinkšių dvaro rūmai pradėti restauruoti, tačiau trūkstant lėšų, šių darbų niekaip neįstengiama užbaigti. Daugelis kitų senųjų dvaro pastatų jau visai baigia sunykti. Maloniai nuteikia tik gražiai tvarkomas senasis Plinkšių parkas.
Architektūrinę, istorinę, urbanistinę, kraštovaizdinę, vertę turinti Plinkšių dvaro sodyba į Lietuvos nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą įtraukta 2003 m.
Informacijos šaltinis: Mažeikių turizmo ir verslo informacijos centras
Artimiausi objektai
- Namelių nuoma poilsiui bei pokylių salės nuoma (~24.6 km)
- Maitinimas, maistas išsinešimui, salė banketams. (~43.7 km)
- Vertelių keramikos muziejus studija - trijų šeimos kartų, unikalių rankų darbo liaudiškų keramikos… (~59.3 km)
- Sodybos, kambarių nuoma. Pirtys, kubilas, baidarių nuoma, kempingas. (~60.6 km)
- Viešbutis, restoranas, mini SPA, vyno rūsys, konferencijų salė. (~66.4 km)
- Restoranas visai šeimai, jauki lauko kavinė, karuselė vaikams, išvažiuojamieji banketai, pirtis ir daugybė pramogų tiek vasaros, tiek… (~66.7 km)
- Kaimo turizmo sodyba „Miego klinika“ - puikus poilsis kaime. (~66.9 km)
Baidarių nuoma upe Jūra ir nakvynė Žemaitijoje su TURISTAUK LT
Gražiausi Žemaitijos maršrutai vienvietėmis ir dvivietėmis baidarėmis VISUS METUS. Turistiniai -… (~67.7 km)Baidarių nuoma Akmena, ekstremalus plaukimas su TURISTAUK LT
Plaukdami AKMENA su saugiomis ir kokybiškomis baidarėmis ne tik mėgausitės laukinės gamtos grožiu,… (~68 km)Žygis TURISTAUK LT baidarėmis upe JŪRA - geriausia pramoga MOKSLEIVIAMS
Esate pasimetę tarp gausybės informacijos, pasiūlymų ir nežinote, kaip smagiai sutikti išsvajotas… (~68.1 km)- Išnuomojami naujos statybos name pilnai įrengti 2 kambarių butai su terasa (arba balkonu) ir visais… (~69.1 km)
- Vila „Sraigė“ - tinkamiausia vieta Jūsų poilsiui! (~69.9 km)
- Ramus poilsis Palangos pajūryje šalia jūros (~70.6 km)
- Pobūviai, nakvynė, pirtis (~70.7 km)
- (~70.8 km)
- Radailiuose, tik 7 km nuo Klaipėdos, įsikūrė laukine gamta alsuojantis Dinozaurų parkas. Tai vienintelis toks parkas Baltijos šalyse. (~70.8 km)
- Radailių dvaro restoranas kviečia paskanauti naujų ir atsinaujinusių europietiškos virtuvės patiekalų. (~70.9 km)
- „Radailių dvaro“ viešbutis įsikūręs tik 7 km nuo Klaipėdos - tai puiki vieta pailsėti porai, šeimai ar grupei poilsiautojų. (~71 km)
- Botanikos sodas kviečia į ekskursijas, edukacinius užsiėmimus, teminius seminarus, arbatų… (~71.7 km)
- Viešbutis, SPA centras, didžiausias ir moderniausias konferencijų centras Lietuvoje, restoranas, lauko teniso kortai. (~71.8 km)
Artimiausios lankytinos vietos
- 1863 m. sukilimo aukoms atminti Rubikuose buvo pastatyta koplytėlė. 1935 m. kanauninkas Anupras Stonys čia įkūrė filiją ir netrukus…(~6.3 km)
- Žemaitijos kaimo muziejus duris lankytojams atvėrė 1983 m. Muziejuje, kuris Masčio ežero pakrantėje užima 7,5 ha plotą, šiuo metu yra…(~7 km)
- Sedos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia stovi Varduvos upės dešiniajame krante.…(~7.3 km)
- 1781 m. Sedos dvare buvo pastatyta koplyčia. Po dvejų metų, 1783-iasiais, ji pertvarkyta į bažnyčią, pristatyta varpinė.(~7.8 km)
- Ši vietovė ypatinga tuo, jog ją suformavo slenkantys ledynai. Gardų ozas – ideali vieta ramiam poilsiui. (~10.5 km)
- Brėvikių dvaras pasiekiamas iš Alsėdžių miestelio pavažiavus 3 km į rytus. Dvaras nuo senovės laikų priklausė senai žemaičių bajorų…(~11.2 km)
- Bažnyčia savo forma primena tradicinį gyvenamąjį namą, stačiakampio plano, su bokšteliu.…(~13.1 km)
- Renavo piliakalnis yra Sedos seniūnijoje, Renavo kaime, Varduvos upės kairiajame krante, apie 880 m į rytus nuo Sedos - Židikų kelio.…(~13.9 km)
- Renavo dvaras ir jį juosiantis parkas yra Mažeikių rajono Sedos seniūnijos Renavo kaime. Tai vienas iš įdomiausių ir geriausiai…(~14 km)
- Apie 1726 m. Gaureliuose pastatyta koplyčia. 1763 m. Renavo dvaro inventoriuje minima laikina bažnyčia, 1773 m. – koplyčia. (~14.1 km)
Žemalės Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčia
Bažnyčia akmenų mūro, klasicistinės struktūros ir romantizmo architektūrai būdingų formų,…(~15.5 km)- Telšių stačiatikių Šv. Mikalojaus cerkvė pastatyta 1937 m. pagal architekto V. Kapylovo…(~15.7 km)
- Apie 4 km nuo Telšių, prie garsiojo Džiuginėnų piliakalnio, kur, anot legendos, supiltas paties Telšių miesto įkūrėjo milžino Džiugo…(~15.7 km)
- Telšių ješibotą, kaip aukštąją rabinų mokyklą, 1873 m. įkūrė rabinas Gaonas Leizeris Gordonas.(~16 km)
- Pastatyta 1765 m. Ji yra vėlyvojo baroko ir klasicizmo stiliaus. Bažnyčioje yra 7 altoriai, 2…(~16.3 km)
ŠVČ. MERGELĖS MARIJOS ĖMIMO Į DANGŲ BAŽNYČIA (MAŽOJI BAŽNYTĖLĖ)
Įkurta 1536 m. karaliaus Žygimanto I. Sena medinė parapijos bažnytėlė ne kartą yra degusi ir…(~16.3 km)- Jono Molniko stručių ūkis vienas didžiausių Žemaitijoje, jis patenka tarp 5 didžiausių ūkių Lietuvoje. (~16.5 km)
- Žemaičių muziejus „Alka“ įkurtas 1932 m. vasario 16 d. Žemaičių senovės mėgėjų draugijos „Alka“.(~16.8 km)
- 1612 m. Tirkšlių bažnyčiai dovanota žemė. 1616 m. Lietuvos didysis kunigaikštis Zigmantas Vaza…(~17.1 km)
- Penkių širdžių koplytstulpis Tirkšliuose sumūrytas nežinomo autoriaus 1676 m. Koplytstulpis…(~17.2 km)