Paminklas G. D. Kuvertui (Nida)
Kuršių nerijos struktūrinį karaštovaizdį ypač įtakojo gamtą griaunančios ir ją atkuriančios antropogeninės veiklos fazės. XVI ir XVIII a. buvo sunaikinti nerijos miškai ir per 5000 metų savaimingai susiformavęs gamtovaizdis. Žaliuojanti nerijos žemė buvo paversta pustoma smėlio dykyne. Šis laikotarpis buvo ypač neramus. Nebuvo karo, kurio kelias nebūtų praėjęs per šį sausumos rėžį. Ypač skaudžias pasekmes paliko Septynerių metų karas. Tuo metu Nerijos kolonistai ir vietiniai gyventojai netausodami kirto mišką. Gausūs medienos ištekliai, geros kokybės pušys, viliojo pilių ir laivų statytojus ir pirklius. Lemtingiausias miškui metas prasidėjo 1757 m., kai rusų armija įžengė į neriją ir pradėjo statyti plačiadugnes galeras Liepojoje ir Klaipėdoje. Per kelerius metus neatpažįstamai pasikeitė nerijos kraštovaizdis, ypač jos vidurys tarp Juodkrantės ir Rasytės. Sunaikinus miškus tolesnį gamtinio pagrindo ardymą tęsė netramdomas vėjas. Greitai apnuoginta žemė virto pustomo smėlio dykyne, nešančią pražūtį patiems gyventojams.
Pajutę artėjančią žūtį vietos gyventojai XVII a. pabaigoje ėmė taisyti savo klaidas ir XIX a. iš naujo sukūrė ekologiškai sveiką, estetišką kraštovaizdį. 1800 metais Prūsijos valdžia įsakė visomis išgalėmis gelbėti pietinės nerijos dalies gyvenvietes ir tai atlikti pavedė tokių darbų patirtį turinčiam danų kilmės vyriuasiajam kopų inspektoriui Siorenui Bjornui (1744–1819 m.), kuris prieš keletą metų buvo išleidęs memorandumą „Kaip apsaugoti neriją nuo užpustymo, tvarkant ir apželdinant kopas”. Didžiausias Bjorno nuopelnas buvo tai, kad jis pajūryje pradėjo statyti apsauginį pylimą. Per 20 metų jis supylė 20 km apsauginių kopų užtvarą.
XIX a. I p., medžiais želdinti neriją ėmėsi pašto stoties viršininkas Gottliebas Dovydas Kuwertas kartu su savo sūnumi Georgu. Nelengva buvo į negyvą jūros smėlio žemę įterpti ir joje užauginti medį. Kol visame pajūrio ruože nebuvo suformuotas apsauginis pylimas, daigelius vėl ir vėl užpustydavo smėlis. Kuwertai vakarinėje kelio pusėje statė priešvėjines užuovėjas, sodino vėjui ir sausrai atsparių augalų rūšis. Čia gimę ir augę jie gerai žinojo Nidos apylinkes, pavojingiausias ir pirmiausiai želdintinas vietas. Dirvai ir želdiniams tręšti jie panaudojo pašto arklių stotyse sukauptas didžiules arklių mėšlo atsargas. Jų apsodintas miškas išgelbėjo Nidą ir apsaugojo Pašto kelią nuo užpustymo smėliu.
Kuwertai palaidoti Nidos senosiose miškininkų kapinaitėse. Dėkingi nidiškiai įamžino tėvo ir sūnaus kovą su smėliu kapuose taurės formos paminklėliu. Ant paminklo lotynų kalba užrašyta jų padėka „…kurio sūnus Georgas Dovydas Kuwertas Meloviškis, miręs 1856 m. pirmasis pradėjo želdinti miško medžiais liūdną Nidos dykynę”. Paminklas yra G. D. Kuwerto gatvės gale (važiuojant iš Nidos dešinėje kelio Klaipėda–Kaliningradas pusėje).
Šaltinis: Bučas J. Kuršių nerijos Nacionalinis Parkas. Vilnius, 2001
Artimiausi objektai
- Mus rasite adresu G. D. Kuverto g. 8-1. Tai tik kelios minutės pėsčiomis iki Kuršių marių ir vos 10 min. iki Baltijos jūros. (~0.2 km)
- Ištisus metus veikiantis poilsio centras įsikūręs erdvioje, didingų šimtamečių pušų apsuptoje… (~0.3 km)
- Unikaliame gamtos kampelyje – Kuršių Nerijoje įsikūrę poilsio namai „Litorina“ kviečia mėgautis ypatinga ramybe bei neįpareigojančia… (~0.3 km)
- 3 kambariu apartamentų nuoma. (~0.4 km)
- Naujas, modernus medinis namas ant Kuršių marių kranto, adresu Naglių g.1. Jame yra trys dviviečiai miegamieji su atskirais vonios… (~0.5 km)
- Poilsiui siūlome dviviečius, triviečius ir keturviečius kambarius su TV, šaldytuvais ir visais kitais patogumais. Kambarių nuomos kaina… (~0.7 km)
- Kotedžo nuoma (~0.7 km)
- Saldžiai trapus savaitgalis! (~4.2 km)
- Puikiai sutvarkytų Apartamentų nuoma Preiloje, ant pačio Kuršių marių kranto (~8.8 km)
- Išvykos laivu (~18.5 km)
- Jeigu Jus domina nakvynė Juodkrantėje, jeigu Jums reikalingas butas poilsiui, jeigu Jums aktuali… (~21.2 km)
- Apgyvendinimas Neringoje (~26.1 km)
- Laivo nuoma Klaipėdoje, Nidoje, Mingėje. Nuotaikinga kelionė laivu - kateriu - jachta Kuršių… (~26.3 km)
- Žuvies patiekalų virtuvė Juodkrantėje pas žvejo šeimą. Sezoninė, prie ilgojo molo. (~26.3 km)
- Išnuomojamas dviejų kambarių butas su visais patogumais Juodkrantėje. (~26.8 km)
- Turim pasiūlyti iki 30 butukų, su įvairiomis salygomis ir įvairiu išdėstymų butų, nuo 1 kambario… (~27.4 km)
- H. Šojaus konferencijų centras - ideali vieta mokymams, konferencijoms, įvairiems verslo susitikimams, pasitarimams, įmonių ir organizacijų… (~29 km)
- Viešbutis „Gilija“ Šilutėje (~29.9 km)
- Jaukus restoranas „Gilija“ Šilutėje. (~29.9 km)
- Virš restorano esantis viešbutis - motelis laukia svečių. Jūsų paslaugoms: 8 patogūs ir jaukūs kambariai, skanūs ir sotūs pusryčiai,… (~34.1 km)
Artimiausios lankytinos vietos
- Galerija įkurta stilizuotame senajame kuršių žvejo kurėne. Senoviškas laivas ir šiuolaikiškai įrengta galerija kontrastuoja tarp…(~0.2 km)
- Šalia Nidos evangelikų liuteronų bažnyčios yra XIX–XX a. Nidos etnografinės kapinės.…(~0.2 km)
- Muziejuje pristatoma Baltijos gintaro istorija: formavimasis, morfologija, spalvos bei inkliuzai. (~0.5 km)
- Jauki galerija įsikūrusi greta Thomo Manno namelio. Čia galima apžiūrėti ir įsigyti ne tik gintaro dirbinių, bet ir lino. Paslaugūs…(~1 km)
- Tai vienas iš didžiausių ir svarbiausių švyturių Lietuvos pajūryje. 27 metrų aukščio Švyturys buvo sumūrytas iš raudonų plytų 1874 m. (~1.3 km)
- 1999 m. per Lietuvą praūžęs uraganas „Anatolijus” nugriovė dalį Saulės laikrodžio, todėl tolimesnis aprašymas gali neatitikti…(~1.6 km)
- Parnidžio kopa– mėgstama poilsiautojų lankymo vieta.(~1.7 km)
- Sklandytojų kopa, kitaip dar vadinama Didžioji kopa – ilgą laiką buvusi pati aukščiausia kopa Kuršių nerijoje. (~2.2 km)
- Tai plačiausia Kuršių nerijos pusiasalio vieta, siekianti 3,8 km. Manoma, kad rago ir šalimais esančios įlankos pavadinimas kilo nuo…(~4.5 km)
- Žmonių rankomis per kalvas nutiestas žalias kalnapušių kilimas visu savo grožiu atsiskleidžia nuo Senosios Smuklės kalno (kuršiškai…(~5.9 km)
- Pietinėje Preilos dalyje, kopos papėdėje, glaudžiasi senosios XIX–XX a. kapinaitės. Po mediniais apsamanojusiais šiam kraštui…(~7.3 km)
- Ventės ragas yra labiausiai į vakarus nutolęs Šilutės rajono taškas. Jo smaigalyje daugiau nei šimtą metų (1863 m.) veikia švyturys. (~13.2 km)
- Paminklas Karaliaučiaus universiteto teologijos profesoriui, garsiam XIX a. I p. Kultūros veikėjui, Biblijos leidėjui,…(~13.4 km)
- Žirgų rago švyturys pastatytas 1900 metais Kuršių mariose ties Pervalka, už Agilos įlankos, prieš Birštvyno iškyšulio Žirgų ragą.(~14.4 km)
- Vienintelis gatvinis kaimas, kuriame gatvę atstoja upė, tačiau tilto per upę greta nėra. (~18.5 km)
- Kintai – kurortinė gyvenvietė prie Kuršių marių. Kintus supa nuostabus pušynas (600 ha) – Kintų miškas.(~20.9 km)
- Rusnė – viena seniausių gyvenviečių Nemuno deltoje, įkurta XV a. Bažnyčios bokšto vėjarodė žymi 1419 m. Tai vienintelis Lietuvos…(~23.4 km)
- Viena gražiausių senųjų – parabolinių Juodkrantės kopų – vadinamasis Raganų kalnas. Kalno…(~26.6 km)
- 1995 m. Juodkrantėje pradėta statyti 2400 m ilgio krantinė, kuri eina palei L. Rėzos gatvę.…(~27.3 km)
- Gintaro įlanka vadinama nedidelė, idiliška marių įlankėlė šiaurinėje Juodkrantės dalyje, menanti gintaro gavybos laikus, kai…(~28.5 km)