Saulės laikrodis-kalendorius (Nida)
1999 m. per Lietuvą praūžęs uraganas „Anatolijus” nugriovė dalį Saulės laikrodžio, todėl tolimesnis aprašymas gali neatitikti dabartinės jo būklės.
Saulės laikrodžio projektą sukūrė architektas Ričardas Krištapavičius. Profesorius Libertas Klimka jam talkino kaip senosios astronomijos specialistas, meninę projekto dalį sukūrė skulptorius Klaudijus Pūdymas. Saulės laikrodžio obeliskas buvo pastatytas 1995 m. kovo 11 d. Astronominiu požiūriu Parnidžio kopa – ideali ir vienintelė tokiam laikrodžiui taip tinkama vieta Lietuvoje. Iš čia atsiveria absoliutus matematinis horizontas. Tik iš čia pamatysi, kaip Saulė pateka iš vandens ir į vandenį nugrimzta. Iš marių – į jūrą. Svarbu ir tai, kad čia su vėjo genamomis smiltimis prieš mus skleidžiasi gamtos istorija.
Šešėlis, kuris yra laikrodžio rodyklė, apibėganti kasdienį savo ratą, krinta nuo obelisko, pastatyto aikštelės centre. Obelisko akmuo, sveriantis 36 t buvo atgabentas iš Karelijos skaldyklų. Šis obeliskas yra gana ryžtingas architektūrinis elementas. Parnidžio kopa jį iškelia į 53 metrų aukštį, patį aukščiausią nerijos tašką. Tačiau, žvelgiant nuo Urbo kalno, iš Nidos ar nuo burlaivio denio, Saulės laikrodžio obeliskas vos įžiūrimas, tarsi tik kokia užuomina, ženklas. Saulės laikrodžio trauka pastebima artėjant prie Parnidžio kopos papėdės. Iš čia jis jau suvokiamas kaip statinys. Kopiant į viršų, obeliskas ima vis augti, kol viršija žmogaus mastelį ir tampa kosmine dangaus ir žemės jungtimi.
Valandų ir pusvalandžių įraižos iškaltos ant puslankiu iš po smėlio iškilusių nedidelių pakopėlių, padengtų granito plokštėmis. Po vieną kiekvienam mėnesiui, ir dar keturios saulėgrįžoms ir lygiadieniams. Puslankiai kas pakopėlė aukštėja lygiadienių link ir žemėja į saulėgrįžas. Ilgiausias puslankis priklauso birželiui, du trumpučiai – gruodžiui ir sausiui. Granite iškaltas dangaus dienos šviesulio amžinosios kelionės grafikas. Kiekviena skalės linija yra padiktuota gamtos ritmų; nėra nieko nereikalingo, jokių meninių išmonių. O pakopėlių geometrija primena vėjo atpustomų senkopių smėlio sluoksnius. Laiko tėkmė ant Parnidžio kopos juntama tiesiog fiziškai. Matome, kaip per skalę nenumaldomai slenka obelisko šešėlis, o kiekvienas saulėtekis ir saulėlydis, net vidurdienis šioje aikštelėje – kosminis įvykis. Ypatingomis metų kalendorinėmis dienomis – per saulėgrįžas ir lygiadienius – tarsi senovės žyniai ir vaidilutės galime nustatyti pavasario, vasaros, rudens, žiemos astronominę pradžią.
Dar svarbu tai, kad Saulės laikrodis rodo tikrąjį vietinį laiką. Šešėlis kaskart poilsiautojams primena, kad žmogus yra gamtos kūdikis, pavaldus jos ritmams. Jis jėgų ir atgaivos gali pasisemti tik iš gamtos.
Šaltinis: www.baltai.lt
Artimiausi objektai
- Poilsiui siūlome dviviečius, triviečius ir keturviečius kambarius su TV, šaldytuvais ir visais kitais patogumais. Kambarių nuomos kaina… (~1 km)
- Naujas, modernus medinis namas ant Kuršių marių kranto, adresu Naglių g.1. Jame yra trys dviviečiai miegamieji su atskirais vonios… (~1.2 km)
- 3 kambariu apartamentų nuoma. (~1.4 km)
- Mus rasite adresu G. D. Kuverto g. 8-1. Tai tik kelios minutės pėsčiomis iki Kuršių marių ir vos 10 min. iki Baltijos jūros. (~1.8 km)
- Ištisus metus veikiantis poilsio centras įsikūręs erdvioje, didingų šimtamečių pušų apsuptoje… (~1.8 km)
- Unikaliame gamtos kampelyje – Kuršių Nerijoje įsikūrę poilsio namai „Litorina“ kviečia mėgautis ypatinga ramybe bei neįpareigojančia… (~1.8 km)
- Kotedžo nuoma (~2.3 km)
- Saldžiai trapus savaitgalis! (~5.8 km)
- Puikiai sutvarkytų Apartamentų nuoma Preiloje, ant pačio Kuršių marių kranto (~10.4 km)
- Išvykos laivu (~19.9 km)
- Jeigu Jus domina nakvynė Juodkrantėje, jeigu Jums reikalingas butas poilsiui, jeigu Jums aktuali… (~22.7 km)
- Apgyvendinimas Neringoje (~27.6 km)
- Laivo nuoma Klaipėdoje, Nidoje, Mingėje. Nuotaikinga kelionė laivu - kateriu - jachta Kuršių… (~27.7 km)
- Žuvies patiekalų virtuvė Juodkrantėje pas žvejo šeimą. Sezoninė, prie ilgojo molo. (~27.8 km)
- Išnuomojamas dviejų kambarių butas su visais patogumais Juodkrantėje. (~28.3 km)
- Turim pasiūlyti iki 30 butukų, su įvairiomis salygomis ir įvairiu išdėstymų butų, nuo 1 kambario… (~28.9 km)
- H. Šojaus konferencijų centras - ideali vieta mokymams, konferencijoms, įvairiems verslo susitikimams, pasitarimams, įmonių ir organizacijų… (~30.3 km)
- Viešbutis „Gilija“ Šilutėje (~31.2 km)
- Jaukus restoranas „Gilija“ Šilutėje. (~31.2 km)
- Virš restorano esantis viešbutis - motelis laukia svečių. Jūsų paslaugoms: 8 patogūs ir jaukūs kambariai, skanūs ir sotūs pusryčiai,… (~35.7 km)
Artimiausios lankytinos vietos
- Parnidžio kopa– mėgstama poilsiautojų lankymo vieta.(~0.5 km)
- Sklandytojų kopa, kitaip dar vadinama Didžioji kopa – ilgą laiką buvusi pati aukščiausia kopa Kuršių nerijoje. (~0.6 km)
- Tai vienas iš didžiausių ir svarbiausių švyturių Lietuvos pajūryje. 27 metrų aukščio Švyturys buvo sumūrytas iš raudonų plytų 1874 m. (~1.5 km)
- Galerija įkurta stilizuotame senajame kuršių žvejo kurėne. Senoviškas laivas ir šiuolaikiškai įrengta galerija kontrastuoja tarp…(~1.6 km)
- Kuršių nerijos struktūrinį karaštovaizdį ypač įtakojo gamtą griaunančios ir ją atkuriančios antropogeninės veiklos fazės. (~1.6 km)
- Šalia Nidos evangelikų liuteronų bažnyčios yra XIX–XX a. Nidos etnografinės kapinės.…(~1.8 km)
- Muziejuje pristatoma Baltijos gintaro istorija: formavimasis, morfologija, spalvos bei inkliuzai. (~2.1 km)
- Jauki galerija įsikūrusi greta Thomo Manno namelio. Čia galima apžiūrėti ir įsigyti ne tik gintaro dirbinių, bet ir lino. Paslaugūs…(~2.5 km)
- Tai plačiausia Kuršių nerijos pusiasalio vieta, siekianti 3,8 km. Manoma, kad rago ir šalimais esančios įlankos pavadinimas kilo nuo…(~6.1 km)
- Žmonių rankomis per kalvas nutiestas žalias kalnapušių kilimas visu savo grožiu atsiskleidžia nuo Senosios Smuklės kalno (kuršiškai…(~7.4 km)
- Pietinėje Preilos dalyje, kopos papėdėje, glaudžiasi senosios XIX–XX a. kapinaitės. Po mediniais apsamanojusiais šiam kraštui…(~8.9 km)
- Ventės ragas yra labiausiai į vakarus nutolęs Šilutės rajono taškas. Jo smaigalyje daugiau nei šimtą metų (1863 m.) veikia švyturys. (~14.7 km)
- Paminklas Karaliaučiaus universiteto teologijos profesoriui, garsiam XIX a. I p. Kultūros veikėjui, Biblijos leidėjui,…(~15 km)
- Žirgų rago švyturys pastatytas 1900 metais Kuršių mariose ties Pervalka, už Agilos įlankos, prieš Birštvyno iškyšulio Žirgų ragą.(~16 km)
- Vienintelis gatvinis kaimas, kuriame gatvę atstoja upė, tačiau tilto per upę greta nėra. (~19.9 km)
- Kintai – kurortinė gyvenvietė prie Kuršių marių. Kintus supa nuostabus pušynas (600 ha) – Kintų miškas.(~22.5 km)
- Rusnė – viena seniausių gyvenviečių Nemuno deltoje, įkurta XV a. Bažnyčios bokšto vėjarodė žymi 1419 m. Tai vienintelis Lietuvos…(~24.5 km)
- Viena gražiausių senųjų – parabolinių Juodkrantės kopų – vadinamasis Raganų kalnas. Kalno…(~28 km)
- 1995 m. Juodkrantėje pradėta statyti 2400 m ilgio krantinė, kuri eina palei L. Rėzos gatvę.…(~28.8 km)
- Gintaro įlanka vadinama nedidelė, idiliška marių įlankėlė šiaurinėje Juodkrantės dalyje, menanti gintaro gavybos laikus, kai…(~30 km)
Komentarų kol kas nėra. Būkite pirmas!