Barstyčių akmuo (Didžiausias Lietuvoje akmuo)
Tai didžiausias Lietuvos akmuo. Matmenys: ilgis - 13,4 m. aukštis – 3,6 m., plotis 7,5 m. Svoris apie 680 t. Magminės kilmės stambiakristalė uoliena, slūgsojusi gyslos ir lęšiuose tarp kitų uolienų, susidarė baigiant aušti magmai, prisisotinus garų ir dujų. Akmuo iš fedšpatų ir kvarcų, be to jame yra žėručio bei retųjų mineralų. Akmens giminė – Fenoskanijos uolynas Skandinavijoje, Kolos pusiasalio ir Karelijos teritorijoje.
ISTORIJA:
Šis akmuo yra gulėjęs žemėje. Kyšojo tik jo ketera.1958 m. melioratoriai jį atkasė. Paaiškėjo, kad didžioji riedulio dalis slūgso ledyninėje sąnašoje – šviesiai rudos spalvos riedulingame priemolyje. Akmenį atvilkęs ledynas Barstyčių apylinkėse ištirpo prieš 13 - 14 tūkst. metų. Akmuo guli ilgąją ašimi į pietus, maždaug ta kryptimi, kuria toje vietoje slinko ledynas.
Barstyčių akmuo guli nusausintame lauke. Jis primena smailėjantį laivo denį. Prie akmens auga daug beržų, šermukšnių, obelis...
1959 m. architektė Krivickienė parengė aplinkos tavrkymo projektą. Pasodintą krūmų, įrengta automobilių, apžvalgos aikštelių.
Barstyčių akmuo svarbus mokslo atžvilgiu. Iš jo judėjimo krypties ir sandaros mokslininkai gali spręsti apie klimatinius ir geologinius kitimus Lietuvos teritorijoje prieš kelioliką tūkstantmečių.1964 m. akmuo paskelbtas geologiniu gamtos paminklu, 1985 m. priskirtas prie Respublikinės reikšmės paminklų.
Barstyčių akmuo įrašytas į Lietuvos rekordų knygą.
1968 m. šis riedulys paskelbtas geologiniu paminklu.
PADAVIMAS:
Senovėje šioje vietoje buvusi pagonių šventovė, kurioje ugnį kursčiusi vaidilutė. Jos neištikimybės užrūstintas perkūnas trenkęs į šventyklą su šventuoju akmeniu ir užvertęs žemėmis. Taip palaidojęs nusikaltėlę. Bet akmuo buvęs didelis, tad jo nugara vis kyšojusi iš žemės.
Informacijos šaltinis: www.skouds.lt
Artimiausi objektai
- Namelių nuoma poilsiui bei pokylių salės nuoma (~13.9 km)
- Maitinimas, maistas išsinešimui, salė banketams. (~24.9 km)
- Sodybos, kambarių nuoma. Pirtys, kubilas, baidarių nuoma, kempingas. (~45.2 km)
- Išnuomojami naujos statybos name pilnai įrengti 2 kambarių butai su terasa (arba balkonu) ir visais… (~54 km)
- Vila „Sraigė“ - tinkamiausia vieta Jūsų poilsiui! (~55.4 km)
- Ramus poilsis Palangos pajūryje šalia jūros (~56.6 km)
- Viešbutis, SPA centras, didžiausias ir moderniausias konferencijų centras Lietuvoje, restoranas, lauko teniso kortai. (~58.5 km)
- Šeimyninio tipo trijų žvaigždučių kategorijos svečių namai, įsikūrę ramioje senosios Palangos privačių namų rajone, turintys namų interjero… (~58.9 km)
- Vieno kambario butas,netoli jūros, ramioje vietoje. :) (~59.2 km)
- Jaukūs namai poilsiui PALANGOJE su erdviu kiemu, nemokama automobilių stovėjimo aikštele ir internetu. (~59.3 km)
- Nuomojamas butas Palangoje (~59.4 km)
- Apartamentų nuoma Palangoje (~59.5 km)
- Žalia - tai pavasarį atgimstančios amžinosios gyvybės spalva, o pavasaris - tai meilės, naujų svajonių ir vilčių išsipildymo metas. Todėl… (~59.7 km)
- Palangoje išnuomojamas 36 kvm. 1 kambario butas su visais patogumais Vytauto g. (šalia viešbučio „Liukrena“). (~59.8 km)
- Butų ir liuksų nuoma. (~59.8 km)
- Kambarių nuoma Palangoje visus metus jaukiame, neseniai renovuotame, 3 kambarių kotedžo tipo namelyje be šeimininkų. Uždarame kieme… (~59.9 km)
- 6 numerių vila Palangos centre (~60 km)
- Nuomojami kambariai yra pačioje Palangos miesto širdyje. Tai nedidelis, jaukus ir nebrangus mini viešbutis tinkantis ir norintiems ramiai… (~60.1 km)
- Svečių namai „Pas Robertą“ įsikurę Palangoje, ramioje, medžių apsuptoje gatvelėje. (~60.2 km)
- Trijų kambarių butas centre su visais patogumais. (~60.2 km)
Artimiausios lankytinos vietos
- Jis yra Žemaitijos nacionalionio parko teritorijoje. Įeina į Mikytų kraštovaizdžio draustinį. Yra respublikinės reikšmės archeologijos…(~8.2 km)
- Piliakalnis (Pilies Kalnas) įrengtas Šatos dešiniajame krante, aukštumos kyšulyje, esančiame prie mažo bevardžio upelio.(~9.1 km)
- Ši vietovė ypatinga tuo, jog ją suformavo slenkantys ledynai. Gardų ozas – ideali vieta ramiam poilsiui. (~9.7 km)
- Renavo dvaras ir jį juosiantis parkas yra Mažeikių rajono Sedos seniūnijos Renavo kaime. Tai vienas iš įdomiausių ir geriausiai…(~10.3 km)
- Ylakių miestelis įkurtas 1568 metais. XVIII a. pradžioje Ylakiai atiteko kunigaikščiams…(~10.3 km)
- Apie 1726 m. Gaureliuose pastatyta koplyčia. 1763 m. Renavo dvaro inventoriuje minima laikina bažnyčia, 1773 m. – koplyčia. (~10.7 km)
- Malūnas statytas 1830 m. Ilgis – 25,12 m, plotis – 9,88 m, aukštis iki stogo krigo – 5 m. Pamatai ir sienos – akmens mūro, perdangos -…(~11 km)
- 1781 m. Sedos dvare buvo pastatyta koplyčia. Po dvejų metų, 1783-iasiais, ji pertvarkyta į bažnyčią, pristatyta varpinė.(~11.4 km)
- Renavo piliakalnis yra Sedos seniūnijoje, Renavo kaime, Varduvos upės kairiajame krante, apie 880 m į rytus nuo Sedos - Židikų kelio.…(~11.6 km)
- Sedos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia stovi Varduvos upės dešiniajame krante.…(~11.8 km)
- Driekiasi beržų, mažalapių liepų, klevų, lazdynų alėjos. Medžiai sodinti grupėmis ir pavieniui.(~13.4 km)
- Vadagių piliakalnis vad. Pilale, Švedkalniu, yra Sedos seniūnijoje, Vadagių kaime, 1,5 km į šiaurės rytus nuo Sedos - Židikų kelio.…(~13.8 km)
- Vaikštant labirintais, žiūrint į mandalą „Gyvybės gėlelė“ , esant šalia·merkabo, stovint ar sėdint kupole žmogus gali pailsėti, gauti…(~15.3 km)
- Bažnyčia pastatyta 1821 m., ji yra stačiakampio plano, bebokštė, su aukštu stogu, turinti…(~15.8 km)
- Šv. Kankinės Kotrynos bažnyčia stovi Notėnų kaime, Notės (Salanto dešiniojo intako) slėnio…(~16.1 km)
- Piliakalnis stovi Luobos ir Brūkio santakoje, apie 10 m aukščio kalvoje. Aikštelė buvo apie 80 m skersmens, bet jos šiaurinis ir…(~16.1 km)
Rašytojos M. Pečkauskaitės - Šatrijos Raganos memorialinis muziejus Židikiuose
Rašytojos Marijos Pečkauskaitės – Šatrijos Raganos memorialiniame muziejuje pirmo aukšto…(~16.1 km)- Truikinų šaltinis (arba Šmitos versmė) yra Truikinų kaime, Aleksandrijos sen., Skuodo r. (Prie kelio Skuodas - Mažeikiai, stovi medinė…(~16.5 km)
- Platelių ežeras – ežeras vakarų Lietuvoje, Plungės rajone, apie 14 km į šiaurę nuo Plungės, Žemaitijos nacionaliniame parke. Tai…(~16.5 km)
- Ukrinų bažnyčiai dvarininkas Laurynas Pilsudskis 1776 m. dovanojo 4 valakus žemės.…(~16.7 km)