Kryžių kalnas
Kryžių kalnas – tai istorijos ir architektūros paminklas, unikalus liaudies meno ansamblis. Jis traukia žmones, visus tikinčiuosius savo ramybe, dvasingumu, autentiška ir sakraline būtimi.
Pailgas, šiek tiek panašus į balną piliakalnis plyti lygumoje, apsuptas Kulpės upelio ir jo bevardžio intako slėnių. Kraštovaizdyje kalnas ryškėja ne tik dėl savo formos, bet ir dėl lygios aplinkos bei aikštelėje ir šlaituose stovinčių kryžių sankaupos. Pats kalnas yra suformuotas ant Jurgaičių – Domantų piliakalnio su šalia buvusia senovės gyvenviete, datuojama XIII-XIV a. Sakraline vieta jis tapo XIX a. Pasakojama, kad pirmuosius kryžius čia pastatė 1831 m. sukilime žuvusių sukilėlių artimieji, kuriems carinė valdžia neleido deramai pagerbti jų giminaičių kapų. Tokių kryžių dar padaugėję po 1863 m. sukilimo. Tuo metu pradėjo formuotis savitos šio kalno lankymo ir kryžių statymo tradicijos. Kryžių kalnas tapo įžadų darymo vieta. Kita versija teigia, kad daug kryžių atsirado po XIX a. septintame dešimtmetyje piliakalnyje pasirodžiusios Švenčiausios Mergelės Marijos su kūdikėliu Jėzumi – ši ir paraginusi žmones šioje vietoje statyti kryžius. 1850 m. kryžių buvo septyniolika, 1895-1898 m. kalne jų stovėjo šimtas aštuoniasdešimt, 1938 m. – per keturis šimtus. Kryžių skaičius sparčiai didėjo ir sovietų okupacijos metu – 1960 m. vien didesnių kryžių buvo beveik pustrečio tūkstančių.
XX a. pradžioje Kryžių kalnas buvo jau plačiai žinomas. Jį gausiai lankė žmonės, vykdavo pamaldos, atlaidai. Sovietinei valdžiai kalnas ir čia esantys kryžiai džiaugsmo nekėlė. Taip prasidėjo „naikinimo“ laikotarpis, trukęs beveik dvidešimt metų. 1958 m. Kryžių kalne Meškuičių kolūkis pradėjo kasti žvyrą. 1961 m. kalne jau darbavosi buldozeriai, mediniai kryžiai buvo sugadinti, sudeginti, metaliniai – išvežti į metalo laužą, akmeniniai ir betoniniai – sudaužyti, užkasti arba nuskandinti Kulpės upelyje. Kasmet buvo sunaikinama po pusę tūkstančio kryžių, teigiant, kad griaunami neva „meninės vertės neturintys" kryžiai. Vėliau buvo skelbiamos kiaulių maro ir pasiutligės „epidemijos", draudžiama įvažiuoti į teritoriją, kelią į kalną saugodavo milicija. Praeito amžiaus aštuntojo dešimtmečio pabaigoje norėta užtvenkti kanalizacijos nutekamuoju grioviu paverstą Kulpę ir užtvindyti kalną. Tačiau naktimis kalne nuolat išdygdavo naujų kryžių, ir po kiekvieno griovimo (o jų būta keturių) Kryžių kalnas vis atgimdavo.
1988 m. papūtė gaivūs atgimimo vėjai - Kryžių kalnas tapo ne tik Lietuvos, bet ir viso pasaulio savastimi. Dabar čia skaičiuojama per šimtas tūkstančių įvairiausių kryžių, koplytstulpių, šventųjų statulėlių bei paveikslų, su ant jų sukabintais rožiniais.
Kryžių kalne 1993 m. rugsėjo 7-ąją lankėsi popiežius Jonas Paulius II. Čia jis aukojo šventąsias Mišias, kurių metu meldėsi už Lietuvos tikėjimo kankinius ir visą krikščioniškąją Europą. Čia Lietuva Kristaus įpėdinio lūpomis buvo pavadinta „Kryžių šalimi". Apie Kryžių kalną Šventasis Tėvas vėliau kalbėjo kaip apie „ypatingą pasaulio vietą, kurioje susitelkia visos dabartinio šimtmečio kančios ir skausmas, kurioje šviečia prisikėlimo viltis".
Rengiantis Šv. Tėvo apaštališkajai kelionei, 1993 m. priešais Kryžių kalną pastatyta koplyčia, kurioje Jonas Paulius II aukojo šv. Mišias – jose dalyvavo 100 tūkstančiai maldininkų. Iki šiol paskutinį liepos savaitgalį čia vyksta Kryžių kalno atlaidai.
2006 m. rugpjūčio 4 d. padėtas Kryžių kalno teritorijos rekonstrukcijos kertinis akmuo.
VIETINĖ RINKLIAVA UŽ AUTOMOBILIŲ STOVĖJIMĄ AIKŠTELĖJE PRIE KRYŽIŲ KALNO
Motociklams ir motoroleriams – 2 Lt
Automobiliams – 3 Lt
Lengviesiems automobiliams su priekaba – 10 Lt
Autonameliams – 10 Lt
AUTOBUSAMS:
Nuo 9 iki 16 sėdimų vietų – 10 Lt
Nuo 16 iki 40 sėdimų vietų – 20 Lt
Daugiau kaip 40 sėdimų vietų – 30 Lt
Daugiau informacijos tel. 41 370 860, el. paštu turizmas@siauliai-r.sav.lt
Kontaktai:
Jurgaičių km., Meškuičių sen., LT-81439 Šiaulių r. sav.
Tel. 8 41 370 860
El.paštas turizmas@siauliai-r.sav.lt
Pirmadienis – sekmadieniais 9.00 – 18.00 val.
Artimiausi objektai
- Ruošiame banketus, furšetus, vežame maistą į namus. (~9.9 km)
- Nuomojame nuo Karietos iki prabangaus Rolls-Royce. (~10.9 km)
- Patogūs mikroautobusai (13-19v.) Jūsų kelionėms, ekskursijoms bei šventėms. (~12.1 km)
- Modernus ir jaukus viešbutis „Šiaulių krašto medžiotojų užeiga“ **** įsikūręs centrinėje miesto dalyje. Tik keletas minučių kelio ir Jūs… (~12.2 km)
- Botanikos sodas kviečia į ekskursijas, edukacinius užsiėmimus, teminius seminarus, arbatų… (~12.4 km)
- „Rimuošės dvaras“ - kaimo turizmo sodyba su poilsio kompleksu. Mus rasite Radviliškio rajone,… (~17.2 km)
- Apgyvendinimo, maitinimo, poilsio ir sveikatingumo centras Radviliškio rajone, Šniūraičių kaime. (~17.2 km)
- Puikus pasirinkimas papietauti ar pavakarieniauti ramioje aplinkoje. Pasimėgauti išskirtinio skonio… (~17.2 km)
- Vertelių keramikos muziejus studija - trijų šeimos kartų, unikalių rankų darbo liaudiškų keramikos… (~18.6 km)
- Viešbutis, restoranas, mini SPA, vyno rūsys, konferencijų salė. (~24.7 km)
- Restoranas visai šeimai, jauki lauko kavinė, karuselė vaikams, išvažiuojamieji banketai, pirtis ir daugybė pramogų tiek vasaros, tiek… (~25.9 km)
- (~28.6 km)
- Kviečiame Jus švęsti šventes, praleisti laisvalaikį, pasimegauti pirties malonumais ir naturalia gamta! (~29 km)
- Šiaurės Lietuvoje, 28 km nuo Šiaulių, 5 km nuo Radviliškio, 49 km nuo Panevėžio, pakeliui į Tytuvėnus ir Raseinius, miškų apsuptyje, kur… (~29.5 km)
- Kaimo turizmo sodyba „Miego klinika“ - puikus poilsis kaime. (~38.3 km)
- Projektas „Space Garden“ (liet. kosminis sodas) kuriamas remiantis keturiais visatos elementais: žeme, vandeniu, oru, ugnimi. Šiame naujai… (~47 km)
- Jeigu mėgstate plaukimą baidarėmis ir vilioja Dubysos srauni srovė Žemaitijoje – važiuokite pas mus. Jūsų akis džiugina neaprėpiami toliai?… (~49.8 km)
- Baidarės, katamaranai, stovyklaviete, Dubysa. www.zakeliskiai.lt 861793293 (~56.9 km)
- (~59.2 km)
Baidarės Dubysos, Kražantės, Akmenos ir kitomis Žemaitijos upėmis
LYDUVENU-BAIDARES.LT DUBYSA, KRAŽANTĖ, AKMENA Baidarių, plaustų ir turistinio inventoriaus nuoma… (~60.3 km)
Artimiausios lankytinos vietos
- Sugrįžęs į Vatikaną, Popiežius apsilankė pranciškonų šventovėje La Vernos kalne, ant kurio…(~1.1 km)
- Turbūt nedaug atsiras miestų, kur žygį ekologiniu taku pavyktų pradėti vos ne nuo paties miesto centro. O Šiauliuose Talkšos ežeras…(~10.2 km)
- Ši stačiatikių cerkvė iškilo 1867 m. (~10.6 km)
- 2009 m. gruodžio 23, naktį Šiauliuose telkšančio Talkšos ežero krantinėje išdygo milžiniškos geležinės lapės skulptūra.(~10.8 km)
- Aušros alėjos rūmų archeologinė ekspozicija „Šiaulių krašto praeitis nuo seniausių laikų iki XVII a.“ supažindina su Šiaurės Lietuvos…(~10.9 km)
- Prieš du dešimtmečius gimusi ir permainingų vertinimų sulaukusi šiauliečių idėja 2003 metais tapo realybe.(~11 km)
- Rytinėje Talkšos ežero pakrantėje, Talkšos bei Salduvės parkuose įrengtas Talkšos ekologinis takas. Taką sudaro 23 stotelės, jose…(~11 km)
- Katedra nuolat buvo siaubiama karų, gaisrų, vėtrų, bet kiekvienąkart atstačius ji likdavo…(~11 km)
- Saulės laikrodžio aikštės svarbiausias akcentas – Stanislovo Kuzmos paauksuota, bronza padabinta beveik keturių metrų aukščio…(~11 km)
- Viename iš Prisikėlimo aikštės skverelių, didingų medžių pavėsyje – skulptūrinė grupė „Senelis su anūkais“. 1976 m. B. Kasperavičienė…(~11 km)
- Centrinę miesto aikštę į 4 dalis dalina Aušros al. ir Tilžės gatvės. Aplink šią aikštę pradėjo augti Šiaulių miestas. (~11 km)
- 2006 m. spalio 1 d., švenčiant Šiaulių miesto 770-ąjį jubiliejų, buvo atidarytas renovuotas skverelis su fontanu „Saulės diskai".(~11.1 km)
- 2003 m. Šiauliai šventė 767-ąjį gimtadienį, o vienas iš atnaujintų simbolių – gaidys užgiedojo: „Tu ateik į pasimatymą“.(~11.1 km)
- Dekoratyvinė skulptūra „Motinystė“, esanti Vilniaus gatvėje, prieš Kaštonų alėją, buvo brandinta daugelį metų.(~11.2 km)
- Kai baltomis žiedų žvakėmis suliepsnoja kaštonai, jų vardu pavadintoje alėjoje sustoję trys nykštukai tarsi atgyja, dar oriau…(~11.2 km)
- Besibaigiant Šiaulių Didždvario gimnazijos pastato renovacijai mokyklos teritoriją papuošė skulptoriaus Aloyzo Toleikio kūrinys…(~11.2 km)
- Muziejus atskleidžia garso ir vaizdo atkūrimo, telekomunikacijos prietaisų raidą, padeda pažinti ir suprasti šių prietaisų veikimo…(~11.2 km)
- Skulptūra „Skaitantis žmogus“ pastatyta 1983 m. H. Orakausko. Tai – stovintis ant akmeninio grindinio, senoviškai apsirengęs senųjų…(~11.3 km)
- Fontanas – skulptūra „Pelikanai“ buvo sukurti skulptorės B. Kasperavičienės ir 1978 m. pastatyti Vilniaus gatvėje. (~11.3 km)
- Vakarinėje Šiaulių dalyje, prieš dabartinę turgavietę, yra pakili smėlio kalva, vadinama Sukilėlių kalneliu.(~11.3 km)