Sukilėlių kalnelis

Šiauliai

Sukilėlių kalnelis

Vakarinėje Šiaulių dalyje, prieš dabartinę turgavietę, yra pakili smėlio kalva, vadinama Sukilėlių kalneliu. Prieš daugelį metų šis kalnelis buvo užmiestyje, grafo Zubovo gubernijos dvaro laukuose, žmonių vadinamas „Ponų kalneliu“. Pro jį ėjo du dideli vieškeliai: vienas iš Šiaulių į Kuršėnus, kitas – iš Šiaulių į Rygą. 1863 metų sukilėliams žudyti buvo parinkta ši bevardė kalva. Vieta egzekucijoms buvo labai paranki gyventojų įbauginimui, nes svarbiais vieškeliais pravažiuodavo daug žmonių. Be to, kartuvės, stovėjusios ten 1863 metais, buvo gerai matomos iš miesto centre 1851 m. pastatytos vyrų gimnazijos (dabar J. Janonio gimnazija). Šiame kalnelyje buvo įvykdytos septynios egzekucijos. Įvykdžius nuosprendžius, sukilėlių palaidojimo vietas sutrypdavo arkliai – kad neliktų jokios žymės, kad artimieji negalėtų slapčia paimti nužudytųjų palaikų. Žmonės šią vietą praminė Sukilėlių kalneliu. Taip paprastai grafo Zubovo dvaro laukų kalvai buvo lemta įeiti į mūsų tautos istoriją.

1921 m. buvo įsteigta Lietuvai Pagražinti Draugija, kuri turėjo savo skyrius visame krašte. 1923 m. pradėjusio savo veiklą Šiaulių skyriaus vienas iš didžiausių nuopelnų – Sukilėlių kalnelio sutvarkymas ir paminklo sukilėliams pastatymas. 1935 m. buvo pastatytas paminklas – tašytų akmenų obeliskas (architektas K. Reisonas). 1957 m. paminklas rekonstruotas (rekonstrukcijos autorius architektas B. Semaška) ir papildytas trimis A. Dimžlio skulptūromis.

Iš tikrųjų, Sukilėlių kalnelio istorija prasidėjo 1915-1917 metais, kai ten buvo palaidoti Pirmojo pasulinio karo vokiečių kareiviai. 1994 m. atvykę vokiečiai pateikė duomenų, kad čia palaidoti ir Antrojo pasaulinio karo metais žuvę kareiviai. Tai patvirtino ir archeologiniai kasinėjimai. Pagal vokiečių pateiktus sąrašus paaiškėjo, kad čia palaidota apie 1270 abiejų karų Vokietijos kareivių. Todėl toliau Sukilėlių kalnelio teritorijos tvarkymo iniciatyvą perėmė Kultūros ministerija kartu su Vokiečių karių kapų globos tarnyba.

Informacijos šaltinis:
Šiaulių turizmo informacijos centras 

Artimiausi objektai


Artimiausios lankytinos vietos

Komentarų kol kas nėra. Būkite pirmas!

Palikite komentarą

1
Prašome užpildyti visus privalomus laukus.
  • Vardas*
  • El. paštas*

    (nebus publikuojamas)
  • Tinklapis
  • Komentaras*
Loading map..