Sukilėlių kalnelis
Vakarinėje Šiaulių dalyje, prieš dabartinę turgavietę, yra pakili smėlio kalva, vadinama Sukilėlių kalneliu. Prieš daugelį metų šis kalnelis buvo užmiestyje, grafo Zubovo gubernijos dvaro laukuose, žmonių vadinamas „Ponų kalneliu“. Pro jį ėjo du dideli vieškeliai: vienas iš Šiaulių į Kuršėnus, kitas – iš Šiaulių į Rygą. 1863 metų sukilėliams žudyti buvo parinkta ši bevardė kalva. Vieta egzekucijoms buvo labai paranki gyventojų įbauginimui, nes svarbiais vieškeliais pravažiuodavo daug žmonių. Be to, kartuvės, stovėjusios ten 1863 metais, buvo gerai matomos iš miesto centre 1851 m. pastatytos vyrų gimnazijos (dabar J. Janonio gimnazija). Šiame kalnelyje buvo įvykdytos septynios egzekucijos. Įvykdžius nuosprendžius, sukilėlių palaidojimo vietas sutrypdavo arkliai – kad neliktų jokios žymės, kad artimieji negalėtų slapčia paimti nužudytųjų palaikų. Žmonės šią vietą praminė Sukilėlių kalneliu. Taip paprastai grafo Zubovo dvaro laukų kalvai buvo lemta įeiti į mūsų tautos istoriją.
1921 m. buvo įsteigta Lietuvai Pagražinti Draugija, kuri turėjo savo skyrius visame krašte. 1923 m. pradėjusio savo veiklą Šiaulių skyriaus vienas iš didžiausių nuopelnų – Sukilėlių kalnelio sutvarkymas ir paminklo sukilėliams pastatymas. 1935 m. buvo pastatytas paminklas – tašytų akmenų obeliskas (architektas K. Reisonas). 1957 m. paminklas rekonstruotas (rekonstrukcijos autorius architektas B. Semaška) ir papildytas trimis A. Dimžlio skulptūromis.
Iš tikrųjų, Sukilėlių kalnelio istorija prasidėjo 1915-1917 metais, kai ten buvo palaidoti Pirmojo pasulinio karo vokiečių kareiviai. 1994 m. atvykę vokiečiai pateikė duomenų, kad čia palaidoti ir Antrojo pasaulinio karo metais žuvę kareiviai. Tai patvirtino ir archeologiniai kasinėjimai. Pagal vokiečių pateiktus sąrašus paaiškėjo, kad čia palaidota apie 1270 abiejų karų Vokietijos kareivių. Todėl toliau Sukilėlių kalnelio teritorijos tvarkymo iniciatyvą perėmė Kultūros ministerija kartu su Vokiečių karių kapų globos tarnyba.
Informacijos šaltinis:
Šiaulių turizmo informacijos centras
Artimiausi objektai
- Nuomojame nuo Karietos iki prabangaus Rolls-Royce. (~0.4 km)
- Patogūs mikroautobusai (13-19v.) Jūsų kelionėms, ekskursijoms bei šventėms. (~0.9 km)
- Modernus ir jaukus viešbutis „Šiaulių krašto medžiotojų užeiga“ **** įsikūręs centrinėje miesto dalyje. Tik keletas minučių kelio ir Jūs… (~0.9 km)
- Botanikos sodas kviečia į ekskursijas, edukacinius užsiėmimus, teminius seminarus, arbatų… (~1.4 km)
- Ruošiame banketus, furšetus, vežame maistą į namus. (~1.6 km)
- „Rimuošės dvaras“ - kaimo turizmo sodyba su poilsio kompleksu. Mus rasite Radviliškio rajone,… (~13.4 km)
- Apgyvendinimo, maitinimo, poilsio ir sveikatingumo centras Radviliškio rajone, Šniūraičių kaime. (~13.4 km)
- Viešbutis, restoranas, mini SPA, vyno rūsys, konferencijų salė. (~13.6 km)
- Puikus pasirinkimas papietauti ar pavakarieniauti ramioje aplinkoje. Pasimėgauti išskirtinio skonio… (~13.7 km)
- Restoranas visai šeimai, jauki lauko kavinė, karuselė vaikams, išvažiuojamieji banketai, pirtis ir daugybė pramogų tiek vasaros, tiek… (~14.7 km)
- Vertelių keramikos muziejus studija - trijų šeimos kartų, unikalių rankų darbo liaudiškų keramikos… (~18.3 km)
- Šiaurės Lietuvoje, 28 km nuo Šiaulių, 5 km nuo Radviliškio, 49 km nuo Panevėžio, pakeliui į Tytuvėnus ir Raseinius, miškų apsuptyje, kur… (~24.9 km)
- (~24.9 km)
- Kviečiame Jus švęsti šventes, praleisti laisvalaikį, pasimegauti pirties malonumais ir naturalia gamta! (~25.2 km)
- Kaimo turizmo sodyba „Miego klinika“ - puikus poilsis kaime. (~27 km)
- (~35.1 km)
- Jeigu mėgstate plaukimą baidarėmis ir vilioja Dubysos srauni srovė Žemaitijoje – važiuokite pas mus. Jūsų akis džiugina neaprėpiami toliai?… (~38.9 km)
- Baidarės, katamaranai, stovyklaviete, Dubysa. www.zakeliskiai.lt 861793293 (~46.1 km)
- (~48 km)
Baidarės Dubysos, Kražantės, Akmenos ir kitomis Žemaitijos upėmis
LYDUVENU-BAIDARES.LT DUBYSA, KRAŽANTĖ, AKMENA Baidarių, plaustų ir turistinio inventoriaus nuoma… (~49.7 km)
Artimiausios lankytinos vietos
- Memorialinis poeto, knygnešio Jono Krikščiūno-Jovaro (1880–1967) muziejus. Po Antrojo pasaulinio karo iki mirties čia gyveno poetas J.…(~0.4 km)
- Dekoratyvinė skulptūra „Motinystė“, esanti Vilniaus gatvėje, prieš Kaštonų alėją, buvo brandinta daugelį metų.(~0.4 km)
- Kai baltomis žiedų žvakėmis suliepsnoja kaštonai, jų vardu pavadintoje alėjoje sustoję trys nykštukai tarsi atgyja, dar oriau…(~0.4 km)
- Aušros alėjos rūmų archeologinė ekspozicija „Šiaulių krašto praeitis nuo seniausių laikų iki XVII a.“ supažindina su Šiaurės Lietuvos…(~0.4 km)
- Besibaigiant Šiaulių Didždvario gimnazijos pastato renovacijai mokyklos teritoriją papuošė skulptoriaus Aloyzo Toleikio kūrinys…(~0.4 km)
- Muziejus atskleidžia garso ir vaizdo atkūrimo, telekomunikacijos prietaisų raidą, padeda pažinti ir suprasti šių prietaisų veikimo…(~0.5 km)
- Prieš du dešimtmečius gimusi ir permainingų vertinimų sulaukusi šiauliečių idėja 2003 metais tapo realybe.(~0.5 km)
- Fontanas – skulptūra „Pelikanai“ buvo sukurti skulptorės B. Kasperavičienės ir 1978 m. pastatyti Vilniaus gatvėje. (~0.8 km)
- Didžiausias Lietuvoje yra profesoriaus Kazio Morkūno sukurtas vitražas „Saulės mūšis“ Šiaulių miesto koncertinėje įstaigoje „Saulė".(~0.8 km)
- Saldainių parduotuvė „Rūta" - tai seniausiai veikiančio saldainių fabriko Lietuvoje, įkurto 1913 m., firminė parduotuvė.(~0.8 km)
- Centrinę miesto aikštę į 4 dalis dalina Aušros al. ir Tilžės gatvės. Aplink šią aikštę pradėjo augti Šiaulių miestas. (~0.8 km)
- Skulptūra „Skaitantis žmogus“ pastatyta 1983 m. H. Orakausko. Tai – stovintis ant akmeninio grindinio, senoviškai apsirengęs senųjų…(~0.8 km)
- Viename iš Prisikėlimo aikštės skverelių, didingų medžių pavėsyje – skulptūrinė grupė „Senelis su anūkais“. 1976 m. B. Kasperavičienė…(~0.9 km)
- Šokolado manufaktūra „AJ Šokoladas“ - kompanija, kuri rankiniu būdu gamina šokoladą pagal belgiškas tradicijas. (~0.9 km)
- 2003 m. Šiauliai šventė 767-ąjį gimtadienį, o vienas iš atnaujintų simbolių – gaidys užgiedojo: „Tu ateik į pasimatymą“.(~0.9 km)
- 1870 m. provizorius Nurokas gavo leidimą įsteigti Šiauliuose trečią vaistinę, kurią vos tik įkūręs pardavė provizoriui Limbergui.(~1 km)
- 2006 m. spalio 1 d., švenčiant Šiaulių miesto 770-ąjį jubiliejų, buvo atidarytas renovuotas skverelis su fontanu „Saulės diskai".(~1 km)
- Katedra nuolat buvo siaubiama karų, gaisrų, vėtrų, bet kiekvienąkart atstačius ji likdavo…(~1.1 km)
- Mažas rudas kupolas simbolizuoja čia kadaise tekėjusį upelį. Ilgainiui upeliukas liko po žeme ir toliau tekėjo jo pavadinimą…(~1.1 km)
- Bažnyčia neobizantinio stiliaus, su priestatais ir dviem bokštais. (~1.2 km)
Komentarų kol kas nėra. Būkite pirmas!