Dautarų dvaras

Dautarai, Mažeikių raj.

Dautarų dvaras
Aut. Algirdas

 

Dautarų dvarelis įsikūręs Mažeikių rajone, netoli Parakalnio gyvenvietės ir geležinkelio. Pagal kultūrinės vertės požymius tarp išlikusių Mažeikių raj. dvarų sodybų užima 3 vietą. Dvaro ansamblis 2003m. buvo įrašytas į Lietuvos Respublikos nekilnojamųjų kultūros vertybių registro statinių sąrašą. IX a. pr. dvarvietė buvo vadinama Viktoriške. Žinoma, kad XX a. pr. didysis Rusijos reformatorius P.Stolypinas šį dvarą, kaip kraitį, padovanojo savo dukrai, kuri ištekėjo už grafo fon Bocko. P.Stolypinas šiame dvare atostogaudavo. Dautarų dvarui priklausė didžiuliai miškų ir dirbamų žemių plotai. Veikė durpynas, plytinė. Šalia dvaro nutiestu geležinkeliu pagaminta dvare produkcija iškeliaudavo į Europos šalis. Sovietmetyje dvaras buvo nacionalizuotas. Buvo išgrobstytos ir sunaikintos dvaro interjero detalės, baldai, biblioteka ir t.t.

 

Vokiškos architektūros rūmų pastatas – raudonų plytų mūro su tinkuotomis dekoratyvinėmis detalėmis yra papuoštas medžio puošybos elementais. Pastate panaudoti fachverko konstrukcijų elementai. Pagrindines patalpas ir sales puošia plastinio dekoro elementai- lipdiniai. 8 ha. ploto parkas su daug senų medžių ir tvenkiniu, tačiau nunykęs buvęs išplanavimas.

Dvarą naujieji šeimininkai Juknevičiai įsigijo 2005 metais. Tais pačiais metais prasidėjo sodybos pastatų, ypač rūmų avarinio stovio likvidavimo darbai.

Iki šiol atlikti avarinio stovio likvidavimo darbai: stogo medinių konstrukcijų remontas-restauracija, perdenginių sijų remontas-restauracija, stogo dangos pakeitimas, kaminų atstatymas. Ateityje dvarą planuojama pritaikyti kultūriniam turizmui.

 

Informacijos šaltinis: Mažeikių turizmo ir verslo informacijos centras 

Artimiausi objektai


Artimiausios lankytinos vietos

Komentarų kol kas nėra. Būkite pirmas!

Palikite komentarą

1
Prašome užpildyti visus privalomus laukus.
  • Vardas*
  • El. paštas*

    (nebus publikuojamas)
  • Tinklapis
  • Komentaras*
Loading map..