Vilniaus Šv. Stanislovo ir šv. Vladislovo arkikatedra bazilika

Katedros a. 1 LT-01143 Vilnius

Vilniaus Šv. Stanislovo ir šv. Vladislovo arkikatedra bazilika

Vilniaus Šv. Stanislovo ir šv. Vladislovo arkikatedra bazilika

Vilniaus Šv. Stanislovo ir šv. Vladislovo arkikatedra bazilika pastatyta pačiame miesto centre, buvusios pagonių šventyklos vietoje, šalia gynybinės miesto pilies, pergyveno gražiausius ir dramatiškiausius Vilniaus ir visos Lietuvos istorijos įvykius. Ši šventovė — tai Lietuvos Krikšto simbolis.
Vilniaus arkikatedroje ilsisi visos Lietuvos ir jaunimo globėjo — šv. Kazimiero žemiškieji palaikai. Čia 1918—1925 m. vyskupavo pal. Jurgis Matulaitis. 1993 m. rugsėjo 4 d. Šventasis Tėvas Jonas Paulius II Vilniaus arkikatedroje malda pradėjo savo istorinę apaštalinę kelionę po Lietuvą.
Dėl dažnų gaisrų, karų bei nepatvaraus po pamatais esančio grunto Vilniaus katedra buvo ne kartą perstatinėjama. Pastato svarba lėmė, kad rekonstrukcijoms vadovaudavo žymiausi užsienio ir vietiniai architektai bei menininkai. Šiandieninis pastatas yra klasicistinio stiliaus (architektas Laurynas Stuoka-Gucevičius), tačiau jo mūruose slypi gotikos, renesanso, baroko pėdsakai.
Vilniaus katedroje, puošniausioje barokinėje koplyčioje ilsisi Lietuvos ir jaunimo globėjas šv. Kazimieras, požemiuose ir koplyčiose palaidoti Vilniaus vyskupai, Lietuvos valdovai ir didikai.
Stebuklais nuo seno garsėjantis Švč. Mergelės Marijos (Sapiegų Madonos) paveikslas nuolat sulaukia lankytojų dėmesio, į jį nukreiptos Dievo Motinos globos prašančių maldininkų akys.
Viešpaties kančią ir visų tremtinių, kankinių skausmą primena vienas originaliausių Lietuvoje ekspresyviai pavaizduotasis Nukryžiuotasis, kurio skulptūra kabo Tremtinių koplyčioje.
Vilniaus katedros požemiuose išlikusi seniausia Lietuvoje Jėzaus Nukryžiavimo scenos freska, o karališkame mauzoliejuje ir kriptose palaidoti kai kurie Lietuvos valdovai ir jų žmonos bei Vilniaus vyskupai bei garbingi mecenatai.
Vilniaus katedroje galima dalyvauti iškilmingiausiuose tikėjimo įvykių minėjimuose, surasti visų Lietuvoje gyvavusių architektūrinių stilių pavyzdžius, gėrėtis garsiausiais religinio meno šedevrais, žmogaus talento, kūrybingumo ir kantrybės vaisiais.


Bažnyčios adresas ir parapijos kontaktai
Katedros a. 1
LT-01143 Vilnius
Tel. / faks. (5) 261 07 31
El. paštas: parapija@katedra.lt
www.katedra.lt

Vilniaus arkikatedra bazilika atidaryta
Nuo 7 iki 19 val.
Pamaldų metu lankytojai neleidžiami.
Pamaldų tvarkaraštis : http://www.katedra.lt/pamaldos/
Dėl ekskursijų po Katedros požemius skambinti
Telefonu (5) 261 11 27.
 

Artimiausi objektai


Artimiausios lankytinos vietos

Komentarų kol kas nėra. Būkite pirmas!

Palikite komentarą

1
Prašome užpildyti visus privalomus laukus.
  • Vardas*
  • El. paštas*

    (nebus publikuojamas)
  • Tinklapis
  • Komentaras*
Loading map..