Vilniaus gynybinės sienos bastėja
2007 m. pradėtas Vilniaus gynybinės sienos bastėjos remontas ir nuo 2008 m. vasario 21 d. bastėja nelankoma.
Vilniaus Aukštutinės ir Žemutinės pilių teritorija nuo seno buvo gerai įtvirtinta. Tačiau miestas augo, plėtėsi jo teritorija ir miestiečių apsaugai nebeužteko vien tik pilies. Po 1410 m. įvykusio Žalgirio mūšio Vilniaus miestui pavojai nebegrėsė iki pat XVI a. pradžios, per tą laiką miestas dar labiau išsiplėtė už pilių teritorijos ribų.
XV a. pabaigoje – XVI a. pradžioje besikurianti centralizuota Rusijos valstybė ėmė kelti grėsmę Lietuvai. Lietuvos Didysis kunigaikštis Aleksandras (1492–1506), tenkindamas Vilniaus gyventojų prašymą, 1503 m. privilegija liepė išmūryti miesto gynybinę sieną. Sieną statyti privalėjo visi miesto gyventojai, o kurie negalėjo statyti mūrinės, turėjo pastatyti aštriakuolių sieną. Vilniaus vaivada Mikalojus Radvila nužymėjo sienos ribas. 1522 m. gynybinės sienos statyba buvo baigta. Joje buvo įrengti penkeri vartai, bet jau XVII a. pradžioje sienoje buvo dešimt vartų ir du gynybiniai bokštai. XVII a. pirmojoje pusėje prie gynybinės sienos, Bokšto kalne, buvo pastatyta bastėja.
Bastėja – įtvirtintas žemių ir mūro gynybinis fortifikacinis statinys, skirtas miesto gynybai, susidedantis iš bokšto, pasaginės dalies, skirtos artilerijai, ir juos jungiančio tunelio. Manoma, kad ją suprojektavo karo inžinierius Fridrichas Getkantas. Tikslių žinių, kada buvo pastatyta bastėja, nėra. Matyt ją pastatyti buvo nutarta po dramatiškų XVI–XVII a. politinių ir karinių įvykių. Tai, jog bastėja pastatyta vėliau negu gynybinė siena, patvirtina archeologiniai tyrimai, raštijos šaltiniai ir įvairaus laikotarpio Vilniaus miesto planai. Apie tai, kad XVII a. pradžioje bastėja jau stovėjo, liudija 1627 m. rugpjūčio 9 d. Vilniaus vaivadijos atstovo Jono Jundilo dokumentas. Tada buvo apžiūrėta miesto gynybinė siena, tikrinta jos techninė būklė. Šiame dokumente minima bastėja, bet apie jos būklę nieko nepasakyta, matyt, šis fortifikacinis įrenginys buvo neseniai pastatytas.
Per 1654–1667 m. vykusį karą su Maskvos caru Aleksejumi Michailovičiumi (1645–1676) Vilnius 1655–1661 m. buvo okupuotas rusų kariuomenės. Smarkiai nukentėjo miesto gynybinė siena bei bastėja. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenei 1661 m. atsiėmus Vilnių, per karą nukentėję miesto gynybiniai įtvirtinimai buvo tvarkomi ir remontuojami. Tačiau Šiaurės karo (1700–1721) metu Vilnius vėl nukentėjo nuo svetimų šalių kariuomenių.
Bėgant laikui bastėja neteko savo gynybinės funkcijos. XVIII a. viduryje ji dar buvo žemės paviršiuje, nes aiškiai pažymėta Fiurstenhofo plane (1753 m.).Vėlesniuose (1793–1862) miesto planuose jau nepažymėti net jos pėdsakai (išskyrus bokštą 1793 m. plane). Carinės administracijos pastangomis XIX a. pradžioje buvo nugriauti beveik visi miesto gynybiniai įtvirtinimai, bastėjos teritorija paversta miesto šiukšlynu, grioviai ir mūrai užpilti.
1966 m. buvo pradėti archeologiniai ir architektūriniai tyrimai bei bastėjos atstatymo darbai: atstatytas ir uždengtas stogu bokštas, restauruotas patrankų patalpos vidus ir juos jungiantis tunelis.
1987 m. bastėjoje įrengtas muziejus.
Vilniaus gynybinės sienos bastėja
Bokšto g. 20/18, LT-01126 Vilnius
tel. +370 (5) 261 21 49
http://www.lnm.lt
Artimiausi objektai
- Specializuotas žuvies patiekalų restoranas Vilniaus Rotušėje (~0.3 km)
- Penktus metus lounge baras „Blusynė“ džiugina savo nuolatinius lankytojus ir Savičiaus gatvės praeivius. Atnaujintas baras, praplėstas… (~0.3 km)
- Apartamentų nuoma Vilniuje (~0.4 km)
- Kavinė Pas mus kvepia kava. Kviečiame stabtelėt, atsipūsti minutėlei ir pasimėgauti kvapnios puikios kavos puodeliu, tokios kaip Jūs… (~0.5 km)
- Legendinis restoranas „Lokys“ – vienas seniausiai Vilniuje veikiančių restoranų, garsėjantis skalsiais žvėrienos patiekalais ir gotikiniais… (~0.5 km)
- Pačioje Vilniaus senamiesčio širdyje įsikūrusiame restorane „AULA“ galėsite ne tik paragauti tradicinės lietuviškos virtuvės patiekalų,… (~0.6 km)
- Jaunimo Nakvynės Namai (JNN) FORTUNA – tai nebrangi nakvynė Vilniaus senamiesčio pakraštyje. (~0.6 km)
- Senajame Užupyje, bene romantiškiausioje Vilniaus dalyje, esantys „Paupio namai“ – tai ideali vieta apsistoti sostinės svečiams.… (~0.6 km)
- Mes siūlome 12 skoningu namų stiliumi įrengtų kambarių su medinėmis grindimis, palydovine televizija, telefonu ir bevieliu internetu. (~0.7 km)
- VšĮ „Gydymas judesiu“ rūpinasi savo klientų sveikata, fiziniu aktyvumu, skausmo gydymu bei prevencija. (~0.8 km)
- Verslo klasės 3 žvaigždučių viešbutis Vilniaus senamiestyje, išrinktas svetingiausiu Vilniaus mažuoju viešbučiu 2011 (~0.9 km)
- Restoranas SORRENTO – tikras itališkas kampelis Vilniuje. (~0.9 km)
- (~1 km)
- Taverna, vyno kampas ir alaus baras „VŠopenas“ pavadinta Vilhelmo Šopeno, turtingo pirmos gildijos Vilniaus pirklio, garbei, kuris 1860… (~1 km)
- Avdij taksi (~1.1 km)
- Keturių žvaigždučių viešbutyje ir restorane „Dvaras“, įsikūrusiame pačioje Vilniaus širdyje, šalia Katedros, Jūsų laukia malonus… (~1.1 km)
- Jaukus viešbutis pačiame miesto centre. (~1.2 km)
- Jaukus ir nedidukas restoranėlis su „Guinness“ baru yra įsikūręs musu viešbučio rūsyje... Čia mes Jus palepinsime gardžiais pusryčiais,… (~1.2 km)
- Tikras itališkas skonis! (~1.2 km)
- „St. Valentino“ - tai itališkos virtuvės restoranas, įsikūręs Vilniaus senamiestyje. (~1.3 km)
Artimiausios lankytinos vietos
- Gintaro galerija įsikūrusi greta Aušros Vartų, XVII a. barokinio stiliaus pastate, iki XIX a. pradžios priklausiusiame didikų Oginskių…(~0.3 km)
- Seniausia Rotušė (minima 1432 m.) stovėjo ten kur ir dabar. Joje buvo įrengti posėdžių kambariai, teismo salės, pirklių bendruomenės…(~0.4 km)
- Lietuvos žemes puldinėjant totoriams bei šlyjant santykiams su Rusija, Lietuvos didysis kunigaikštis Aleksandras 1503 m. suteikė…(~0.4 km)
- UAB “Vilniaus kalviai” įkurta 1993 metais. 2004 metais prisijungė prie dailiųjų amatų, etnografinių verslų ir mugių programos, ko…(~0.5 km)
- Lietuvos nepriklausomybės Signatarų namai – istorijos ir architektūros paminklas, kuriame 1918 m. vasario 16 d. buvo pasirašytas…(~0.6 km)
- Vilniaus senamiestyje Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje 2009 m. įsikūrė Bažnytinio paveldo muziejus. (~0.6 km)
- Baltijos gintaro meno centre galima pamatyti originaliai ir meniškai pateiktą Baltijos gintaro susidarymo istoriją...(~0.7 km)
- Gintaro muziejus-galerija įkurta XVII a. barokinio stiliaus pastate, kuriame susikryžiavo šešių amžių erdvės ir kontūrai. Barokinis…(~0.7 km)
- Geležinkelių muziejus kviečia apsilankyti visus, norinčius susipažinti su Lietuvos geležinkelių istorija ir dabartimi.(~0.8 km)
- UAB „Šokolado namai" – viena iš nedaugelio Lietuvoje veikiančių įmonių, savo ceche gaminančių aukščiausios kokybės tikrąjį šokoladą…(~0.8 km)
- XIV amžiuje pirmasis Vilniaus vyskupas Andrius Vasila pastatė rūmus, kuriuos vėliau puošė, perstatinėjo ir plėtė jau kiti šeimininkai.…(~0.8 km)
- Tai vėlyvojo baroko bažnyčia su puošniomis rokoko stiliaus dekoracijomis, pastatyta 1625 – 1743m. Pasižymi plastiškais fasadais,…(~0.9 km)
Vilniaus Šv. Stanislovo ir šv. Vladislovo arkikatedra bazilika
Vilniaus Šv. Stanislovo ir šv. Vladislovo arkikatedra bazilika pastatyta pačiame miesto…(~1 km)- Pilies kalnas, apsuptas upių, buvo patogi vieta piliai statyti ir didesnei gyvenvietei kurtis. Kaip rodo archeologiniai tyrinėjimai,…(~1.1 km)
- Modernus, pačiame Vilniaus centre įsikūręs muziejus, Pinigų muziejus supažindina lankytojus su pasaulio pinigų ir bankininkystės…(~1.2 km)
- Naujasis arsenalas – vienas seniausių Vilniaus pilių komplekso statinių. Archeologiniai…(~1.2 km)
- Remiantis archeologiniais tyrinėjimais manoma, kad šioje vietoje pilies arsenalas stovėjo jau XV a., Lietuvos didžiųjų kunigaikščių…(~1.3 km)
Vilniaus Universiteto teorinės fizikos ir astronomijos instituto planetariumas
Kviečiame visus regėti, pažinti, atrasti Žemę ir Visatą Planetariume – vieninteliame mūsų…(~2 km)- Pasieniečių muziejus įsikūręs Vilniuje esančiame Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų…(~2.1 km)
- Lituanistikos židinys – tai Lietuvių kalbos instituto padalinys, kurio uždavinys yra patrauklia ir šiuolaikiška forma perteikti…(~2.2 km)