Ažuožeriai
A.Vienuolio gimtinė Kaip prisimena senieji ažuožeriečiai, kaimas tol, kol nebuvo Ilgio ežero, o tik upelis bėgęs per slėnį, vadinosi Dvarakincais. Taip Ažuožeriai buvo vadinami tik oficialiuose valdžios raštuose, kai kur buvo rašoma ,,Zaoziorai’’. Ažuožeriai susisiekė su Kurmino dvaro žemėmis, gal todėl ir buvo atsiradęs pavadinimas ,,Dvarakincai’’ – ,,Dvaregalė’’, vieta už dvaro žemių. Gal dėl to, kaip knygoje ,,A.Vienuolio gyvenimo pėdsakais’’ rašo R.Šaltenis, kad žodis ,,Dvarakincai’’ buvęs nelietuviškas, negražus, žmonės jo vengė ir pradėjo kaimą vadinti Ažuožeriais. Žukauskų namai savo išore kaime buvo šauniausi. Sodyba plati, erdvi. Dideli daržai, gražiausias kaimo sodas, pilnas įvairiausių obelų, kriaušių, vaiskrūmių, kelminių bičių avilių. Gyvenamasis namas buvęs dviejų galų , kurių viename buvo švari kamarėlė svečiams, o vėliau Untaniukui, kai jis mokydamasis parvažiuodavo žiemos ir vasaros atostogų. Tas namas, Žukauskams išsikėlus į Ažupiečius, vėliau ėjęs per kelių savininkų rankas, pokario metais perkeltas į Anykščius. Sode buvusios 2 kūdros. Visai arti prie vienos stovėjęs svirnas. A.Vienuolis pasakojęs: ,,Kai būdavo liūtys, patvindavo, ir vanduo paeidavo net po klėtelės grindim. Būdavo baisu miegoti: jei įlūžtų grindys, pliumpt į vandenį...’’ Sodyboje augo daug aukštų liepų. Po viena buvo įtaisytos sūpynės, o kitos viršūnėje – gandralizdis. Vaikystėje Antaniukas pats obelyje buvo įsitaisęs ,,gandralizdį’’, į kurį įsikoręs nakvodavo, kol kartą užėjusi audra jį miegantį kiaurai permerkė . Iki senatvės A.Vienuolis dažnai lankydavosi savo gimtajame kaime, turėjo čia pamėgtas vietas, lankydavo buvusius kaimynus, sakydavo: ,,Užuožerių žmogus tai man net kvepia’’. Jis kaip retas sugebėjo įvertinti gamtovaizdžių, žmonių grožį – sodrioms gyvenimo spalvoms ir grožiui rašytojas neliko abejingas ligi paskutinės akimirkos...
Daugiau informacijos: www.antour.lt
Artimiausi objektai
- Jojimas žirgais po gražiąsias Niūronių kaimo apylinkes, individualios jojimo treniruotės. (~8.1 km)
- Nuomojama kaimo turizmo sodyba prie Anykščių (~8.4 km)
- (~33 km)
- Kaimo turizmo sodyba priimanti svečius ištisus metus (~34.5 km)
- Pramoginės ir pažintinės kelionės Ukmergės apylinkėse (~35 km)
- Sodyba Jūsų šventėms ir poilsiui. (~36.2 km)
- (~36.2 km)
- Vila „Santa Barbara“ kviečia švęsti savo šeimos šventes ir patikėti savo rūpesčius mums! (~39.1 km)
- (~40.7 km)
- Sodybos nuoma (~41.3 km)
- Kaimo turizmo sodyba įsikūrusi Kirneilio ir Bebrusų ežerų susikirtime, šimtamečių ąžuolų ir pušų apsuptyje, Kaulakių kaime. (~42.7 km)
- Jaukus pirtelių kompleksas, ABU kavinė, boulingo-biliardo klubas, salės seminarams, banketams,… (~43.2 km)
- Poilsis, stovyklos, vaikų stovyklos, poilsio bazė „Rūta“, kaimo turizmas, apgyvendinimas, furšetai (~43.7 km)
- „SPA Hotel Belvilio“ viešbutis – tai modernumo ir gamtos grožio vienas kitą papildanti vienovė, galinti pasiūlyti nuostabų gamtos peizažą,… (~43.9 km)
- (~44 km)
- Poilsiavietė ant ežero kranto (~45.8 km)
- Conviva -nedidelis, jaukus 3 žvaigždučių viešbutis pačiame Panevėžio miesto centre. (~48.8 km)
- Parduotuvė-grožio salonas Panevėžyje (~49 km)
- (~49.3 km)
- Užsakymai iki 60 žm., išvežamieji banketai. (~49.6 km)
Artimiausios lankytinos vietos
- Maždaug pusiaukelėje tarp Ažuožerių ir Anykščių Pašventupio šile pūpso akmuo, vadinamas Puntuko broliu.(~2.3 km)
- Netoli Ažuožerių telkšantis gėlo vandens šaltinis, vienas didžiausių Lietuvoje, nuo seno vadinamas Karalienės liūnu. (~2.4 km)
- Labiausiai lankomas akmuo Lietuvoje, priešistorinio laikotarpio liudininkas Puntukas dunkso 5 km į pietus nuo Anykščių, Šventosios…(~3 km)
- Į A. Baranausko poemoje „Anykščių šilelis“ išgarsintą mišką užsuka beveik kiekvienas, atvykęs aplankyti A. Baranausko, J. Biliūno, A.…(~3.8 km)
- Netoli Anykščių centro, seno parko apsuptyje, stovi originalus pastatas, darniai jungiantis senosios ir naujosios architektūros…(~4.4 km)
- Anykščių Koplyčia-Kamerinių Menų Centras, dvarininkų Venclovavičių statyta 1858 m. Nuo 1992 m.…(~4.4 km)
Bronės Buivydaitės (1895–1984) memorialinis namas - muziejus
Bronės Buivydaitės (1895–1984) memorialinio namo - muziejaus ekspozicijoje – kūrinių…(~4.5 km)- Tai svarbiausias Anykščių panoramos akcentas.(~4.6 km)
- Anykščių centre, ant Šventosios upės kranto, stovi XIX a I-oje pusėje pastatyti nedideli neoklasicistiniai rūmai.(~4.9 km)
- Pušų apsuptyje, ant aukšto, stataus kalno J. Biliūno kapas...(~5.6 km)
- Šimtametės Anykščių geležinkelio stoties komplekse įsikūrusio Siauruko muziejaus ekspozicijose − 1949 m. pagamintas garvežys „Kukuška“…(~5.6 km)
- Anykščių regioninis parkas įkurtas 1992 m. rugsėjo 24 d. vertingiausioms gamtos ir kultūros požiūriu šiaurės rytų Aukštaitijos…(~5.9 km)
- 90 m. ilgio, apie 20 m. aukščio skardis kairiajame Šventosios krante, kuriame galima pamatyti ikiledyninius šviesaus kvarco ir žėručio…(~6.4 km)
- Piliakalnis dunkso netoli Anykščių, prie Naujųjų Elmininkų. Randasi tarp dviejų gilių slėnių, kuriais kadais almėjo sraunūs Vorelio ir…(~7.8 km)
- Mediniame apžvalgos bokšte prie šeimyniškėlių piliakalnio įrengtoje Ekspozicijoje…(~7.9 km)
- Arklio muziejuje eksponuojami arkliniai žemės dirbimo padargai, arklio gadynės transporto priemonės, kalvio įrankiai, unikalios…(~8 km)
- Jono Biliūno (1879−1907) Sodybos-Muziejaus ekspozicijoje − ekspozicijoje − Biliūnų giminės…(~8 km)
- Legendomis apipintas, neva stebuklingas gydomąsias galias slepiantis šv. Jono šaltinis jau nuo…(~10.9 km)
- Dabartinė mūrinė bažnyčia buvo pradėta statyti 1857 m., klebonaujant Aleksandrui Jacevičiui...(~11 km)
- Dvarininkų Venslovavičių statyti neoklasicistinio dvaro rūmai yra kairiajame Anykštos upės krante...(~12.1 km)