Gyvolių piliakalnis (Švedkalnis)

Gyvuolių kaimas, Mažeikių raj.

Gyvolių piliakalnis (Švedkalnis)

Gyvolių piliakalnis, Švedkalnis, yra Viekšnių seniūnijoje, Gyvolių kaime, 2,2 km į pietus nuo Ventos ir Virvytės santakos, 50 m į vakarus nuo Tryškių - Gyvolių kelio, Virvytės dešiniajame krante, prie jos ir bevardžio upelio santakos. Priklauso Ventos regioninio parko zonai, įeina į Virvytės hidrografinį draustinį.

Piliakalnio aikštelė 40x30 m dydžio, ovali, pailga pietų - šiaurės kryptimi, perimetras 100 - 200 m. Aikštelės pietiniame ir rytiniame kraštuose išlikęs supiltas pylimas, kuris yra apie 60 m ilgio, 2 m aukščio ir 13 m pločio. Pylimo išorinis 4 m aukščio šlaitas leidžiasi į 50 m ilgio, 17 m pločio bei 1,5 m gylio griovį. Piliakalnio šlaitai statūs, 11 m aukščio. Apaugęs lapuočiais medžiais, tačiau aikštelės medžiai beveik visi iškirsti. Šalia piliakalnio yra kapinaitės, kuriose palaidota maro metu mirę žmonės.

Piliakalnis datuojamas I tūkst. - XIII a. Manoma, kad iki XIII a. ant piliakalnio stovėjo nedidelė gynybinė pilis, tikriausiai sunaikinta 1201 metais baltų genties žemėse įsikūrus kryžiuočių ir kalavijuočių ordinams. Mažeikių rajono savivaldybė piliakalnį planuoja konservuoti ir pritaikyti lankymui. Piliakalnis prižiūrimas, iškirsti krūmai, nupjaunama žolė, padarytas privažiavimas, automobilių stovėjimo aikštelė.

2010 m. Gyvolių piliakalniui sutvarkyti buvo skirta 150 tūkst. litų. Iš jų – 50 tūkst. litų skyrė Mažeikių rajono savivaldybė, 100 tūkst. litų – Kultūros paveldo departamentas. Lankytojų patogumui įrengti laiptai, iškirsti menkaverčiai krūmai ir stambieji medžiai, atidengtas vaizdas nuo piliakalnio į Virvytės upės slėnį. Taip pat atlikti įvairūs kiti darbai: užlygintos duobės, panaikinta erozija, upelyje įrengti akmenų slenksteliai, apsaugosiantys piliakalnio šlaitus nuo juos plaudavusios vandens srovės. 2010 m. dar bus atlikta darbų už 14 tūkst. litų. Ateinančiais metais planuojama įrengti takus, apžvalgos aikštelę, aukurą, pastatyti du ąžuolinius tiltus per upelį. Šių darbų vertė – 200 tūkst. litų.

Apie Gyvolių piliakalnį išlikę keli padavimai. Viename pasakojama, kad senų senovėje ant piliakalnio degdavo šventoji ugnis, kurią saugodavo ir prižiūrėdavo vaidilutės. Čia buvo šventykla. Kitame teigiama, kad baudžiavos laikais ant piliakalnio buvo baudžiami, mušami žmonės. Dar kitame pasakojama, kad užėję švedai liepė nesčioms moterims priejuostėmis sunešti kalną. Todėl šis piliakalnis dar Švedkalniu vadinamas.

Prie Gyvolių piliakalnio gyveno kokios 5-6 Grybauskų kartos. Pasakojama, kad Juzefa Grybauskienė gimdė dvynukes dukteris. Gimdė sunkiai ir mirė, o dukrelės paliko. Ją palaidojo ant kalnelio prie piliakalnio. Ant kapo, pačiame kalnelio viduryje, pastatė labai gražią mūrinę koplytėlę. Vieną kartą jau penkiametės dvynės savo girtuoklio tėvo buvo išvytos iš namų. Nubėgo ant kapelių, prie tos koplytėlės. Kai tik čia atbėgo, iš kažin kur atėjo jauna, graži moteris, apsirengusi balta labai ilga suknele. Moteris apgaubė ta suknele mergaites, kad nesušaltų ir nesulytų. Kai išaušo, nuėmė suknelę ir liepė grįžti pas savo tėvą. Mergaitės nepažino tos moters, bet kai papasakojo, visi suprato, kad tai buvo čia palaidotoji jų motina. Ją palaidojo su balta ilga suknia. Daugiau čia niekas nėra palaidotas. Viena Juzefa Grybauskienė. Ta koplytėlė jau prieš 50 metų buvo apgriuvusi.

Informacijos šaltinis: Mažeikių turizmo ir verslo informacijos centras 

Artimiausi objektai


Artimiausios lankytinos vietos

Komentarų kol kas nėra. Būkite pirmas!

Palikite komentarą

1
Prašome užpildyti visus privalomus laukus.
  • Vardas*
  • El. paštas*

    (nebus publikuojamas)
  • Tinklapis
  • Komentaras*
Loading map..