Šiaurės Vidžemės biosferos rezervatas

Rīgas iela 10a, Salacgrīva, Latvija

Šiaurės Vidžemės biosferos rezervatas

Šiaurės Vidžemės biosferos rezervatas (ŠVBR) - vienintelis tokio pobūdžio rezervatas Latvijoje. Tai didelė teritorija, kurioje išliko valstybinės reikšmės gamtinės vertybės, kurios ir sudaro sąlygas ilgalaikei socialinei ir ekonominei plėtrai. Vaizdingas Salacos upės slėnis smiltainio atodangos glėbyje, pasakiškas, turtingas žuvimi Burtnieku ežeras, Vidžemės pakrantė su pamario pievomis ir stačiomis uolomis, miesteliai, pelkės, šventyklos, maži, žavūs kaimeliai - visa tai sudaro Šiaurės Vidžemės biosferos rezervatą. Rezervato teritorijoje yra vienas didžiausių Baltijos šalyse, didelių, neliestų žmogaus rankomis pelkių kompleksų. Pakrančių ar pamario pievos - didžiausias panašus kompleksas Latvijoje. ŠVBR teritorija užima apie 457600 ha žemės и 16750 ha jūros teritorijos, jis įkurtas 1997 metais ir jau tų pačių metų gruodžio 15 dieną buvo paskelbtas valstybinės reikšmės saugoma UNESCO programos „Žmogus ir biosfera“ gamtos teritorija. Biosferos rezervato tikslas nacionaliniu ir tarptautiniu lygiu - pasiekti pusiausvyrą saugant gamtos įvairovę, ekonomikos plėtros skatinimas ir kultūros vertybių išsaugojimas. Biosferos rezervatas pristato visame pasaulyje pripažintas sausumos ir Baltijos jūros pamario zonų ekosistemas, būdingas vidutinio miško zonai. Rezervato teritorija apima šiaurinę Limbažės, Valksko ir Valmirsko rajonų dalį ir yra Salacos, Vitrupės, Svetupės ir Lielupės upių baseine. Bendras rezervato teritorijos plotas sudaro 6 % visos Latvijos teritorijos, čia yra Salacos slėnio gamtos parkas, 16 gamtos rezervatų, 3 draustinių zonos (Šiaurinės pelkės, Augstrozė ir Vidusburtnieks - teritorijos, svarbios paukščiams, patekusios į pasaulinės reikšmės naudmenų Natura 2000 teritorijos sąrašą), 4 dendrologinės plantacijos ir 25 geologiniai ir geomorfologiniai gamtos paminklai.

Taip pat rezervato teritorijoje yra vertingi istoriniai paminklai, pavyzdžiui: viena pirmųjų Latvijos gyvenviečių - žvejų kaimelis ir kapinynas (5-2 tūkstantmetis iki mūsų eros), o taip pat Riniu kalno gyvenvietė, esanti kairiame Salacos krante.

Tarp svarbiausių ir įdomiausių gamtos objektų reikėtų paminėti:

• Vidžemės pakrantės pamario pievos, esančios ruože tarp Ainaži ir Kuiviži - tai vienintelės pamario pievos Latvijoje, kuriose yra daug unikalių augalų rūšių, tai paukščių migracijos ir perėjimo vieta, pelniusi tarptautinį pripažinimą.

• Vecžemės uolos ant jūros kranto - raudonojo smiltainio atodanga, kurios ilgis - 200 m, o aukštis - 4 m. Uoloje gausu urvų ir požeminių ertmių - tai gražiausia vieta Latvijos pakrantėje.

• Libiešu aukų urvai - yra netoli Kuikulijos gyvenvietės, dešiniajame Svetupės krante, 10 km į rytus nuo Salacgrivo. Tai vienas ilgiausių Latvijos urvų. Pagrindinio urvo ilgis, įskaitant visus atsišakojimus, yra - 47 m, o mažesniojo urvo ilgis - 19,5 m. Tai svarbiausia Metsepolės lyvių maldų vieta.

• Salacos upė. Jos ilgis - 95 km, upė išteka iš Burtnieku ežero. Tai puiki vieta vandens turizmui - gražaus kraštovaizdžio, upės srovė netolygi: Tai ramus vanduo, tai slenksčiai. Šioje upėje daug žuvies, čia išliko didžiausia natūrali lašišų populiacija visame Rytų Baltijos regione, dėl to jai suteiktas lašišinės upės statusas, o tai rodo, kad upei reikalingas ypatingas apsaugos režimas (žvejybos licenciją galima įsigyti Salacgrivos savivaldybės teritorijoje, Brizė viešbutyje, Valmiero g. 7, tel. 371 64071717).

• Raudonosios uolos - yra Salacgrivos krašte, netoli geležinio tilto ir buvusio geležinkelio pylimo, kairiajame Salacos krante. Šio Burtnieku skardžio uolos ilgis - 400 m. Skardis nėra aukštas - tik apie 10 metrų, tačiau labai gražus, ypač leidžiantis saulei. Uoloje taip pat yra nedidelės ir negilios landos bei urvai, į kuriuos galima patekti tik iš tos pusės, kur yra upė. Prieš kalną, Ziedonių įlankoje įrengta turistų poilsio vieta.

• Skaniajskalnis (Skambantis kalnas) ir gamtos parkas „Skaniakalna“ - yra labai vaizdingos Salacos vietos (Mazcalacos kryptimi). Skambantis kalnas - tai smėlio uola, kurios aukštis 20 m ir kuri yra kairiajame upės krante. Būtent čia garsiausias Latvijos aidas.
 

Artimiausi objektai


Artimiausios lankytinos vietos

Komentarų kol kas nėra. Būkite pirmas!

Palikite komentarą

1
Prašome užpildyti visus privalomus laukus.
  • Vardas*
  • El. paštas*

    (nebus publikuojamas)
  • Tinklapis
  • Komentaras*
Loading map..