Metelių regioninis parkas

Meteliai, 67482 Lazdijų raj.

Metelių regioninis parkas

Metelių regioninis parkas

Metelių regioninis parkas

Metelių regioninis parkas

Metelių regioninis parkas įsteigtas 1992 m., siekiant išsaugoti didžiųjų pietų Lietuvos ežerų ir jų apylinkių kraštovaizdį, gamtinę ekosistemą bei kultūros paveldo vertybes, jas tvarkyti ir racionaliai naudoti. Didieji pietų Lietuvos ežerai Dusia, Metelys, Obelija – nuostabūs ežerai Sūduvos aukštumoje. Jie didžiausia Metelių regioninio parko gamtos vertybė, vieni švariausių ir tinkamiausių poilsiui visoje šalyje.
Metelių regioniniame parke visuomet laukiami lankytojai. 2000 metais pradėjusiame veikti lankytojų centre atvykę turistai gali gauti visą informaciją apie parką, apžvelgti esančią ekspoziciją, susipažinti su parko istorija, ežerų kilme bei raida.
Norėdami daugiau sužinoti apie paslaptingą, įdomų, daugeliui žmonių mažai pažįstamą miškų, ežerų ir pelkių pasaulį; apie procesus, vykstančius gamtoje, galite užsisakyti ekskursiją po Metelių regioninį parką. Keliauti apie Dusios ar Metelio ežerus automobiliais arba dviračiais. Parke įrengti trys pėsčiųjų pažintiniai takai, vedantys įdomiausiomis vietomis.
Metelių regioninio parko augmenijos ir gyvūnijos savitumus nulėmė geografinė padėtis, savitas klimatas ir unikalus reljefas. Parke iki šiol užregistruota 1888 augalų ir gyvūnų rūšys. Trako miške, vienintelėje vietoje visoje šalyje, auga bekočių ąžuolų miškas. Bekotis ąžuolas - vienintelis medis įrašytas į Lietuvos Raudonąją knygą. Netoli už šio miško, Juodabalės herpetologiniame draustinyje, karaliauja nykstantys baliniai vėžliai. Obelytės gamtiniame rezervate puikuojasi etaloniniai Lietuvoje liepiniai skroblynai, o Širvinto miške – ąžuolai, perkopę 300 metų slenkstį. Du iš jų paskelbti gamtos paminklais. Geomorfologiniu požiūriu nepakartojama didžiųjų pietų Lietuvos ežerų dubuma, suformuota milžiniško ledyno liežuvio, įspūdingos kalvų grandinių virtinės, kurios tęsiasi Dusios ežero vakarinėmis ir Obelijos ežero rytinėmis pakrantėmis.
Metelių regioniniame parke aptinkamos 202 paukščių rūšys. Į Lietuvos Raudonąją knygą įrašytos 55 rūšys. Parko didieji ežerai yra Europinės svarbos teritorija migruojantiems vandens paukščiams. Metelio ir Obelijos ežeruose peri kelios poros globaliai nykstančių ančių rudžių.
Metelių regioniniame parke mišku apaugęs plotas yra 4181 ha. Miškingiausia regioninio parko dalis rytinė, joje išsidėstę trys didesni miško masyvai – Bijotų–Širvinto (321 ha), Statiškės (786 ha) ir Trako (608 ha) miškai, kiek mažesnis Rinkoto (142 ha) miškas.
Parke nemažai kultūros vertybių, kultūros paveldo objektų:
Tarp Dusios ir Metelio ežero įsikūrusiame senąjame žvejų kaimelyje esanti
Metelių Kristaus atsimainymo bažnyčia statyta 1819–1822 m., turi klasicizmo ir neobaroko architektūros bruožų;
Kryžių šventovė – tai gausiai lankoma katalikų šventovė pietiniame Dusios ežero krante.
Teizų ir Barčių senkapiai – tai senosios laidojimo vietos;
1863 m. sukilėlių laidojimo ir mūšio vietos- šie istoriniai objektai mena 1863 m. Sukilėlių kovas su carinės Rusijos armijos padaliniu;
Kalniškės 1945-05-16 mūšio vieta – tai vienas iš didžiausių partizanų kautynių su reguliaria sovietų kariuomene;
Garbingą senovės praeitį mena piliakalniai, dauguma jų supilti jotvingių, vienas iš jų Prelomciškės piliakalnis – tai pats didžiausias ir įspūdingiausias iš visų parko piliakalnių;
Senosios Akuočių kaimo kapinės- vienintelė parko teritorijoje išlikusi kapavietė su kriptomis ir ketaus plokščių antkapiu;
Mitologinis Laumės akmuo- tai didžiausias parke, tamsaus granito, kiaušinio formos riedulys, įstrigęs žemėn Metelio ežero terasoje, apie jį sklando legendos.
Metelių regioninis parkas pamėgtas tų, kuriems patinka vandens sportas, kelionės dviračiais, bei kitos pramogos. Parke rasite įrengtas poilsiavietes, stovyklavietes, atokvėpio vietas prie Dusios, Metelio ir Obelijos ežerų, kaimo turizmo sodybas.


Metelių regioninio parko direkcijos adresas:
Metelių regioninio parko direkcija
Meteliai, 67482 Lazdijų raj.
Tel.: +370 318 4 36 49
info@meteliuparkas.lt
www.meteliuparkas.lt

 

Artimiausi objektai


Artimiausios lankytinos vietos

Komentarų kol kas nėra. Būkite pirmas!

Palikite komentarą

1
Prašome užpildyti visus privalomus laukus.
  • Vardas*
  • El. paštas*

    (nebus publikuojamas)
  • Tinklapis
  • Komentaras*
Loading map..