Etnokultūrinis Didžiasalio kaimas

Didžiasalis, Ignalinos raj.

Etnokultūrinis Didžiasalio kaimas

Tai 46 sodybų pailgo plano, smulkios erdvinės struktūros gatvinis kaimas, įsikūręs 16 a. viduryje Šventelės slėnyje, kurį kerta Miškinėlės upelis, ištekantis iš Miškinio ežero. Iš pietų pusės „Salą“ skalauja Švenčionių aukštumos banguotos kalvos. 1741 metais gyvenvietę sudarė 7 sodybos, kuriose buvo įsikūrę 16 gyventojų. Dar nuo caro laikų kaimas priklausė įvairiems valdininkams: Švenčionims, Zablatiškei, Ceikiniams, Kaltanėnams, Šventos dvarui... Kaip minėta, kito ir pats gyvenvietės vardas. Caro metais kaimas vadintas „Didžiuoju kaimu“, „Didžiuoju sodžiumi“. 1940-1945 metų laikotarpiu du didžiuliai gaisrai sunaikino didesnę dalį kaimo pastatų. 1991 metais buvo jau 30 sodybų.

Kaime yra išlikę autentiški kluonai, XIX a. svirnai šoniniais priesvirniais, pirkios, pirtys ir rūsiai – architektūros paminklai. Būtent dėl šio architektūrinio ir kultūrinio paveldo 1971 metais šie gyvenvietėje esantys 23 pastatai paskelbti kultūros paminklais. Didžiasalio etnokultūrinį draustinį sudaro 42 sodybos. Šia priemone stengiamasi išsaugoti autentišką ar tradicinę statinių architektūrinę išraišką, gamtinę aplinką.

Sirvėtos regioninis parkas

Artimiausi objektai


Artimiausios lankytinos vietos

Pranas 2012-02-25 11:31
Kaimo žemėlapis nurodytas aukščiau neatatinka tikrovės. Pagal gatvių pavadinimus, tai yra Didžiasalio kaimas, kuris randasi Didžiasalio seniūnijoje Ignalinos rajone
benas 2012-04-05 15:07
Pranai panašu kad Jūsų tiesa, pataisiau kaimo koordinates :)

Palikite komentarą

1
Prašome užpildyti visus privalomus laukus.
  • Vardas*
  • El. paštas*

    (nebus publikuojamas)
  • Tinklapis
  • Komentaras*
Loading map..