Lino verdenė

Bėlio miškas, Švenčionių raj.

Lino verdenė

Šis saugomas respublikinės reikšmės gamtos paminklas yra svarbus tiek gamtiniu, tiek ir istoriniu-mitologiniu aspektais. Šaltiniu ir jo aplinka prasideda saugomų gamtos bei kultūros paveldo objektų ir kraštovaizdžio požiūriu unikalių teritorijų grandinė Sirvėtos kraštovaizdžio draustinyje. Visa ši teritorija apipinta sakmėmis ir padavimais, kaip ir pats šaltinis. Vietiniams gyventojams „Lino verdenė“ nuo seno yra ypatinga, sakrali vieta.
Šaltinio vanduo skaidrus, bespalvis, bekvapis, jo skonis šiek tiek primena pelkių su geležimi vandenį. Vandens temperatūra siekia +7.50C ( 1990-08-14), +7.60C (1990-09-11) ir +8.00C (1999-06-03). Žiemą neužšąla. Bendra mineralizacija - 225.4 mg/l. Tai gėlas, vidutinio kietumo, pagal cheminę sudėtį hidrokarbonato magninis kalcio vanduo.
Lyginant su gėlo geriamojo vandens kokybės standartais ( maksimaliai leistinomis komponentų koncentracijomis), šio šaltinio vanduo turi maždaug 3.3 karto didesnį geležies kiekį. Lino verdenės šaltinio debitas yra 5.88 l/s. Anksčiau iš šaltinio vanduo veržėsi smarkiau, o sumažėjo po apylinkinių teritorijų melioravimo.
Iš lauko akmenų sumūryta nauja 30 cm pločio ir 60 cm aukščio patvankos sienelė ( anksčiau buvo medinė) su 3 latakais viršuje, kurie yra iš bazaltinio pjauto akmens. Sufozinio cirko šlaito apatinė dalis sutvirtinta įspaustais į minkštą gruntą 20-30 cm skersmens rieduliais, kurių diduma yra po vandeniu.

Sirvėtos regioninis parkas
 

Artimiausi objektai


Artimiausios lankytinos vietos

Komentarų kol kas nėra. Būkite pirmas!

Palikite komentarą

1
Prašome užpildyti visus privalomus laukus.
  • Vardas*
  • El. paštas*

    (nebus publikuojamas)
  • Tinklapis
  • Komentaras*
Loading map..