Švėtės upė

Žagarė, Joniškio raj.

Švėtės upė

Anot mokslininkų, Švėtės upės ,,takas“ Žiemgalos lygumoje atsirado dar nebaigus tirpti ledyno plaštakai. Ledynui nykstant, upė pamažu įsigraužė, įsigilino į moreninį paviršių, apeidama savo ankstyvojoje ,,ledinėje jaunystėje“ suplautus smėlio bei žvyro kaupus (keimus), pailgus pylimus (ozus).
Dabar Švėtė – tai aštuoniolikta pagal dydį Lietuvos upė. Jos ilgis yra 123 kilometrai (Lietuvoje – 55 km.). Upė prasideda Tulonų apylinkėse (Šiaulių raj.), 16 km į šiaurės rytus nuo Kuršėnų. Mūsų šalyje ji srūva Šiaulių ir Joniškio rajonų vietovėmis (pro Girkančių ir Mikaičių miškus). Tekėdama šiaurės rytų kryptimi perskrodžia visą Žagarę, o paskui Latvijos teritorijoje įsilieja į Lielupę. Svarbiausia intakai miestelio apylinkėse – Žimelis ir Švėtelė (dešinieji) ir Rengė (kairysis). Ties Žagare yra 26 hektarų šios upės tvenkinys.
Švėtės aukštupys sausomis vasaromis išdžiūsta, šaltomis žiemomis įšąla iki dugno. Ledo danga išsilaiko apie 100 dienų per metus.
Švėtės pakrantėse labai vertingi užmirkę upės slėniai ir pievos, kuriose didelė augalijos įvairovė, aptinkamos Raudonosios knygos augalų rūšys. Norintys pasigėrėti dolomitinėmis atodangomis, jas taip pat gali išvysti upės pakrantėse.
 

Žagarės regioninis parkas

Artimiausi objektai


Artimiausios lankytinos vietos

Komentarų kol kas nėra. Būkite pirmas!

Palikite komentarą

1
Prašome užpildyti visus privalomus laukus.
  • Vardas*
  • El. paštas*

    (nebus publikuojamas)
  • Tinklapis
  • Komentaras*
Loading map..