Žvelgaičio piliakalnis

Žagarė, Joniškio raj.

Žvelgaičio piliakalnis

Žvelgaičio piliakalnis - įspūdingiausia ozo dalis. Tai buvusi senųjų žiemgalių gyvenvietė. Pavadinimą šiam kalnui davė lietuvių kunigaikščio Žvelgaičio, istorinio asmens, minimo istoriniuose šaltiniuose XII-XIII a., vardas. Spėjama, kad jis nukariavo žiemgalius ir Žagarės pilyje įkūrė savo rezidenciją. Kituose istoriniuose šaltiniuose teigiama, jog Žvelgaitis atitremtas į Žagarę arba kaip nepaklusnus pavaldinys, arba kaip geras karvedys, kad gintų nuo Kuršo. Žvelgaičio kalno apgyvendinimo pradžia laikomas XIII a. Archeologai tyrinėdami nustatė, kad šiame piliakalnyje žmonės gyveno XIII-XVII a. Legendose minima, kad egzistavo požeminis susisiekimo tunelis tarp Raktuvės ir Žvelgaičio pilių. O dar XX a. pr. Kalne buvusi kiaurymė, į kurią įmetęs akmenėlį, girdėjai jį giliai nudunksint. Piliakalnis yra Švėtės upelio kairiajame krante, kairėje kelio Žagarė - Akmenė pusėje. Jo ilgis yra apie 830 m, o aukštis kai kur siekia 20 m Piliakalnis leidžiasi į upės Švėtės slėnį. Piliakalnio aikštelė yra netaisyklingo keturkampio formos, su vos pastebimu pylimu pakraščiuose. Atlikus Žvelgaičio piliakalnio tyrinėjimus, aptikti dviejų laikotarpių kultūriniai sluoksniai. Viršutiniame, datuojamame XVI-XVII a., rasta molinės žiestos keramikos, glazūruotų koklių, molinių pypkių. Antrajame sluoksnyje, datuojamame XI-XIV a. – sudegusių rąstų, geležinių ir žalvarinių papuošalų ir dirbinių, lipdytų puodų šukių.
1204 m. kunigaikštis Žvelgaitis su savo kariuomene bandė užimti Rygos pilį, o nepavykus patraukė į estų gyventas žemes. 1205 m. grįždamas iš estų žemių Žvelgaitis žuvo pasaloje.
Žvelgaičio piliakalnis visada buvo mokinių ekskursijų, jaunimo pramogų ir visų poilsio vieta. 1923 m. piliakalnio dalį apsodino pušaitėmis. Viršukalnė išliko nesodinta – Plikuoju kalnu, dar vadinama ir Aukštadvariu. Pokariu imta švęsti derliaus šventes su žirgų, motociklų lenktynėmis, teatralizuotais kolūkiečių paradais ir net dviejų operų spektakliais – Balio Dvariono opera ,,Dalia” bei ,,Pilėnai”.
470 m ilgio piliakalnis 1972 m. paskelbtas archeologijos paminklu, o 1985 m. priskirtas prie respublikinės reikšmės gamtos paminklų.

Žagarės regioninis parkas
 

Artimiausi objektai


Artimiausios lankytinos vietos

Komentarų kol kas nėra. Būkite pirmas!

Palikite komentarą

1
Prašome užpildyti visus privalomus laukus.
  • Vardas*
  • El. paštas*

    (nebus publikuojamas)
  • Tinklapis
  • Komentaras*
Loading map..