Žirgyno, maniežo ir ratinės kompleksas

Žagarė, Joniškio raj.

Žirgyno, maniežo ir ratinės kompleksas

Labai ryškus dvaro sodybos akcentas yra žirgyno, maniežo ir ratinės kompleksas. Jis pastatytas apie 1895–1900m., kai buvo plečiamas parkas. Žirgynas, maniežas ir ratinė (karietinė) statyti iš geros kokybės medžiagų, pabrėžiant jų spalvą bei faktūras. Cokoliai sumūryti iš tašytų akmenų, sienos – iš raudonų plytų, stogai dengti kalnų šiferio plokštelėmis. Pastatų išorė primena anglų gotikos stilių, sekimą, kuris vadinamas Gothic Revival kryptimi. Ši kryptis XIX a. plito visoje Europoje.
Siaura, pailga arklidė skaidoma tankiai išdėstytais dvipakopiais kontraforsais. Tarp jų – smulkiomis padalomis sudalinti segmentinių sąramų langai, kai kurie su anglų neogotikai būdingais (vadinamaisiais tiudoriškais) sandrikais. Korpuso viduryje iškeltos simetriškos dviaukštės iškyšos, skirtos pagalbinėms patalpoms. Vientisą arklidės vidaus erdvę dalija dvi eilės medinių stulpų. Jie ne tik remia perdangos sijas, bet ir laiko gardų tvoreles. Pastarosios yra lieto ketaus, pagamintos 1870 m. Londone, „Iron Works” gamykloje, kaip ir emaliuoti arklių šėrimo loveliai. Arklidės vidaus sienos seniau buvo išklotos melsvomis glazūruotomis plytelėmis. Grindys iš labai patvaraus klinkerio plytų nesusidėvėjo iki šiol. Tebėra ir pirminė vandentiekio bei kanalizacijos įranga. Kairiajame rizalite, balninės patalpoje, sumontuoti lieto ketaus sraigtiniai laiptai, taip pat atvežti iš Anglijos. Prie šiaurinio pastato galo stovi namelis, kuris buvo skirtas arklidžių sargui, bet vėliau paverstas ūkiniu trobesiu. Kaip ir stambieji komplekso pastatai, jis turi tašytų akmenų cokolį, raudonų plytų sienas, čerpių stogą bei segmentinių sąramų langus, paryškintus sandrikais.
Buvęs ratinės pastatas pritaikytas arklidei – vientisoje, tik medinių stulpų eilėmis perskirtoje erdvėje įrengti gardai, galerijos pusėje išmūryti treji vartai. Bendroje kompozicijoje ratinė akcentuota grakščiu konusiniu bokšteliu su vėtrunge, iškeltu virš dvišlaičio stogo. Pietinis stogo šlaitas kartu dengia ir plačią galeriją. Gegnės remiasi į keturkampius medinius stulpus, sutvirtintus spyriais. Ratinės vartuose padarytos varčios žmonėms įeiti.
Maniežas platus (plano matmenys 60×25 m), originali klijuotų medinių santvarų su lenktais spyriais konstrukcija dengia erdvę be jokių papildomų atramų. Maniežo patalpa šviesi, prie įėjimo išdėstytos tribūnos žiūrovams ir buvusi Naryškino ložė (atkurta netiksliai). Monolitišką statinio tūrį ritmingai skaido pakopiniai kontraforsai ir tokiais pat intervalais išrikiuoti stoglangiai. Bendrą vaizdą pagyvina dekoratyvūs vėdinimo bokšteliai virš kraigo ir smailūs prieangių stogeliai.

Žagarės regioninis parkas 

Artimiausi objektai


Artimiausios lankytinos vietos

Komentarų kol kas nėra. Būkite pirmas!

Palikite komentarą

1
Prašome užpildyti visus privalomus laukus.
  • Vardas*
  • El. paštas*

    (nebus publikuojamas)
  • Tinklapis
  • Komentaras*
Loading map..