Vytauto Didžiojo Universiteto Kauno botanikos sodas

Ž. E. Žilibero g. 6, Kaunas

Vytauto Didžiojo Universiteto Kauno botanikos sodas
Aut. Algirdas

Botanikos sodas Kaune įkurtas 1923 m. Vieta jam buvo parinkta Fredoje, buvusioje J.Godlevskio dvaro vietoje. Pirmasis sodo direktorius Konstantinas Regelis universiteto botanikos sodą kūrė kaip visos Lietuvos botanikos mokslų centrą.
Šiuo metu Kauno botanikos sodas užima 62,5 ha plotą.
Kauno botanikos sode per ilgus metus surinkta gausios medžių, krūmų, žolinių dekoratyvinių, vaistinių ir uoginių augalų kolekcijos.
Kauno botanikos sodo kolekcijos kasmet papildomos vis naujais augalais. Tokiu būdu botanikos sodas yra turtinga bazė ne tik moksliniams augalų tyrinėjimams, bet ir pažintinė vieta su augmenija studentams, moksleiviams ir visiems atvykstantiems svečiams.
VDU Kauno botanikos sodas lankomas ištisus metus.
1922 m. pradžioje, dar prieš įsteigiant oficialiai Kauno Universitetą, Matematikos-gamtos skyrių dėstyti augalų sistematikos ordinarinio profesoriaus pareigoms buvo pakviestas Konstantinas Regelis, tuo metu dirbęs Tartu universitete Estijoje. Kaip buvo įprasta tuo metu ir tradiciškai yra daugumoje universitetų dabar, pilno klasikinio universiteto botanikos katedros vedėjas kartu yra ir botanikos sodo vedėju. Tad K. Regelis iš karto ėmė organizuoti botanikos sodą ir jau 1922 m. vasarą aplankė universitetų botanikos sodus septyniose Vakarų Europos valstybėse. Botanikos sodui vieta buvo parinkta buvusio Fredos dvaro teritorijoje, kur prieš pora metų jau buvo įsikūrusi ž emesnioji sodininkystės - daržininkystės mokykla. Čia Universiteto botanikos sodui paskirta p
er 70 ha plotas, į kurį pateko ir buvusio Juozapo Godlevskio dvaro parkas su tvenkiniais ir dalis Kauno tvirtovės gynybinių įrengimų.
Kauno botanikos sodas, su kitų botanikos sodų pagalba, ypač Berlyno - Dahlem, Karaliaučiaus ir St. Peterburgo, kūrėsi labai sparčiai ir kvalifikuotai. Tam didelės reikšmės turėjo ne tik K.Regelio ryšiai su kitais botaniko sodais, bet ir šeimos tradicijos: jo senelis Eduardas Regelis kurį laiką buvo seniausio Rusijoje St. Peterburgo botanikos sodo vedėju, o dėdė Arnoldas Regelis - žymus parkų architektas. 1923 metais vasario 15 d. buvo oficialiai paskirta teritorija, o tų pačių metų liepos mėn. 8 d., kai botanikos sodas buvo iškilmingai pašventintas ir Lietuvos Respublikos Prezidentas Aleksandras Stulginskis padėjo kertinį akmenį būsimoms oranžerijoms.
Universiteto botanikos sodas buvo kuriamas kaip visos Lietuvos botanikos mokslų centras. Rusijos carinei administracijai 1831 m. uždarius Vilniaus universitetą buvo nutrūkęs Ž.E Žilibero 1781 m. pradėto botanikos mokslo perimamumas Lietuvoje. K.Regelis buvo naujos Lietuvos botanikų kartos pradininkas ir mokytojas, o jo mokiniai vėliau tapo botanikos profesoriais Vilniaus universitete ir Dotnuvos (vėliau Lietuvos) žemės ūkio akademijoje.
1940 m. Universiteto Matematikos- gamtos fakultetas buvo perkeltas į Vilniaus universitetą, o K.Regelis netrukus pasitraukė į Šveicariją.
1941 m. sausio mėn. įsteigus Lietuvos mokslų akademiją, botanikos sodas perėjo jos žinion ir tapo mokslo įstaiga. Karo metu kolekcijos ir ekspozicijos labai nukentėjo, visai sunyko augalų sistematikos skyrius, daug augalų žuvo oranžerijose, beveik žuvo rožių kolekcija.
Po karo Botanikos sodas buvo Mokslų akademijos Biologijos instituto, o po reorganizacijos 1959 m. Botanikos instituto sudėtine dalimi. Buvo atkuriamos ir gausinamos kolekcijos.
1972 m. pagal kraštovaizdžio architektės D. Juchnevičiūtės paruoštą projektą 1974 metais vyko didelė centrinės dalies rekonstrukcija. Buvo įrengti nauji gėlynai, takai, laistymo sistema.
Kauno botanikos sodas 1989 m. tapo Botanikos instituto filialu, 1990 m. savarankiška Lietuvos Mokslų Akademijos mokslo įs
taiga. 1992 m. buvo įjungtas į atkurtą Vytauto Didžiojo Universitetą.
 

Tel.: +370 37 390 033 
Faks.: +370 37 390 133 
bs@bs.vdu.lt
http://botanika.vdu.lt

Artimiausi objektai


Artimiausios lankytinos vietos

Komentarų kol kas nėra. Būkite pirmas!

Palikite komentarą

1
Prašome užpildyti visus privalomus laukus.
  • Vardas*
  • El. paštas*

    (nebus publikuojamas)
  • Tinklapis
  • Komentaras*
Loading map..